Zamknij
REKLAMA

Od soboty hotele wznawiają działalność. Od 15 maja otwarte ogródki w restauracjach

09:39, 08.05.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Od soboty, do 5 czerwca hotele ponownie mogą przyjmować gości, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które po północy weszło w życie. Od 15 maja mogą być otwarte ogródki w restauracjach i innych stałych placówkach gastronomicznych.

Od północy z piątku na sobotę obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z nim, od soboty, 8 maja do 5 czerwca br. działalność mogły wznowić hotele - z wyjątkiem strefy restauracyjnej i welness&spa. W hotelach obowiązuje jednak limit gości - maksymalnie 50 proc. zajętych pokoi.

"Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej" - dodano w rozporządzeniu.

Z rozporządzenia wynika, że do 14 maja br. restauracje hotelowe pozostają zamknięte, posiłki mogą być serwowane tylko do pokoi, ale wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.

Także do 14 maja, lokale gastronomiczne będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Od 15 maja rozporządzenie wprowadza zmianę dla gastronomi. Od tego dnia do 28 maja będą mogły zostać otwarte ogródki w restauracjach i innych stałych placówkach gastronomicznych.

"Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 28 maja 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów (...) działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (...) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (...) jest dopuszczalne w ogródku gastronomicznym rozumianym jako wyznaczone miejsce do sezonowego użytkowania dla celów gastronomicznych, w których jest prowadzona ta działalność, lub w ogródku gastronomicznym stacji paliw" - napisano w rozporządzeniu.

Z kolei od 29 maja do 5 czerwca działalność będą mogły wznowić restauracje.

"Od dnia 29 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów (...) działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (...) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (...) jest dopuszczalne: w ogródku gastronomicznym rozumianym jako wyznaczone miejsce do sezonowego użytkowania dla celów gastronomicznych, w których jest prowadzona ta działalność, lub w ogródku gastronomicznym stacji paliw; w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży w przypadku stacji paliw płynnych" - czytamy w rozporządzeniu.

W przypadku działalności ogródków restauracyjnych, jak i lokal gastronomicznych będzie obowiązywał ścisły reżim sanitarny - maksymalnie 50 proc. obłożenia lokalu, a także zachowana bezpieczna odległość między stolikami i limit osób na stolik.

W rozporządzeniu napisano, że klienci będą musieli zajmować co drugi stolik i odległość między stolikami będzie musiała wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami postawiona zostanie przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Ponadto do 5 czerwca tego roku w obiekcie handlowym lub usługowym, na stacji paliw płynnych, w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku należy nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Dodano, że obsługa obiektów handlowych ma, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę zdezynfekować stanowiska kasowe, obsługi lub dystrybutor na stacji paliw płynnych.

Także do 5 czerwca br. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Maski trzeba też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

autor: Aneta Oksiuta

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

SkoroSkoro

0 4

dla was rozporządzenie jest nad Konstytucją RP, proponuję powrócić do szkoły podstawowej. W 4 klasie jest nauka czytania ze zrozumieniem. 11:47, 08.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do SkoroDo Skoro

4 0

Ty pewnie jesteś profesorem prawa Konstytucjonalistą. 10:08, 10.05.2021


kulturakultura

1 5

Ogródki w restauracjach ??? co za geniusze wymyślają te bzdury. Od Irish pubu w Szczecinku, po knajpy w Kołobrzegu i innych miastach wszystko otwarte ! 20:54, 08.05.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Do mądraliDo mądrali

4 1

Otwarte tak, ale serwowanie na miejscu to tylko w tych punktach które nie korzystają z PFR. To jest nieliczna grupa tylko w miejscach turystycznych, tych stać na procesowanie się. 09:54, 09.05.2021


MądralaMądrala

0 5

Procesowanie ? sanepidy w całej Polsce przegrywają sprawy ponieważ całe te zamykanie jest nielegalne.
Z tego właśnie powodu muszą pokrywać koszta sądowe. Zamiast katować się telewizyjną propagandą udaj się na pyszną kolację np. do Irish Pubu. 17:45, 09.05.2021


je..ć PISje..ć PIS

0 4

Szczecinek,Złotów, Drawsko to prawdziwe kurorty turystyczne, zwłaszcza w marcu, kwietniu i maju ! Knajpy się otworzyły ponieważ ludzie nie mieli z czego żyć, płacić kredytów itp.
Porozmawiaj bezmózgu z właścicielami knajp, to powiedzą ci gdzie ten nierząd może sobie wsadzić 5K z PFR. 17:50, 09.05.2021


Do MądraliDo Mądrali

0 0

W Szczecinku otwarta jedna knajpa i nie wzięła PFR reszta otwarta na wynos więc po co się podniecasz pajacu. Pojedź do dużych miast i zobacz w jakich miejscach są otwarte knajpy i nie pajacuj. 23:02, 09.05.2021


polacy wy ! durnie !polacy wy ! durnie !

1 3

1. Teleporady i zamknięcie NZOSów dla pacjentów.
2. Tirowcy mogli się poruszać bez kwarantanny po całej Jewropie
3. Podawanie liczby zakażeń przy których będą znoszone restrykcje. Po czym miano w d.pie liczby zachorowań.
4. Transporty sprzętu z Chin gdzie certyfikatem były bilety kolejowe
5. Respiratory widmo.
6. Firma żony instruktora narciarskiego, która zamówiła towar z Chin minimum 2 tygodnie przed założeniem firmy.
7. Rozporządzenia zamiast ustaw.
8. Przegrane w sądach mandaty sanepidu i policji.
9. Wyskoki w restauracji Mateuszka kłamczuszka oraz rodziny Emilewicz na stoku wraz z szybkim zapisywaniem synalków do kadry.
10. Milczący i znikający Adrian po wyborach, który w trakcie kampanii nad "wszystkim" czuwał. Być może mu się znudziło.
11. 70 mln na wybory, których nie zorganizowano.
12. Hucpa ze szczepionką a niszczenie leków jak np. amantadyna.
13. Ponad 100 tys. ponadnormatywnych zgonów Polaków, a to dopiero początek.
Itd. 01:33, 11.05.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Do TrollaDo Trolla

0 0

Startuj na prezydenta i nie zmieniaj Nick bo te głupoty wypisujesz z tego co obliczyłem już pod przynajmniej 3 NICK. 07:54, 11.05.2021


ZanzibarZanzibar

0 0

Ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej dr n. med. Zbigniew Martyka bez litości rozprawił się z noszeniem maseczek. “Maseczki nie można nosić dłużej niż 15-20 minut. W momencie, kiedy jest zawilgocona staje się materiałem biologicznym skażonym” – stwierdził. 19:55, 11.05.2021


Do ZanzibarDo Zanzibar

0 0

Rozprawić to się trzeba z twoją głupotą, jak masz wilgotną maseczkę to ją zmień i po temacie. Każdy lekarz ci to powie nie musi to być akurat ordynator jakiegoś oddziału. 21:35, 11.05.2021


REKLAMA
0%