Zamknij
REKLAMA

Rząd będzie rozmawiał o możliwości zakupu chińskiej szczepionki

12:04, 02.03.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Podkreślił też, że polski przemysł farmaceutyczny jest gotowy do produkcji szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie zagranicznych licencji.

Będziemy rozmawiać w środę na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o możliwości zakupu chińskiej szczepionki - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczaka zapytano we wtorek w Programie I Polskiego Radia, czy rząd jest bliższy decyzji o zakupie chińskiej szczepionki przeciw COVID-19?

"Jutro odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Będziemy na ten temat rozmawiać" - odpowiedział szef MON.

Wyjaśnił, że rząd szuka możliwości "jak najszybszego zaszczepienia jak największej części populacji".

"Wiemy, że inne państwa UE też szukają takiej możliwości. Umowa podpisana przez Komisję Europejską z producentami okazała się mało skuteczna" - ocenił Błaszczak.

Wspomniał też o apelu szefa rządu Mateusza Morawieckiego do producentów szczepionek, aby ci udostępnili licencję na ich produkcję krajowym producentom.

"Jesteśmy gotowi do tego, mamy odpowiedni potencjał" - ocenił Błaszczak.

Został też zapytany, czy polski rząd rozpoczął negocjacje o zakupie z producentami szczepionek, którzy nie zawierali umów z UE, czy może jesteśmy ograniczeni i musimy prowadzić takie starania w ramach porozumienia unijnego?

"Dla nas najważniejsze jest życie i zdrowie Polaków. Szukamy najlepszego rozwiązania. Nie zapadły ostateczne decyzje. Będziemy na ten temat rozmawiać. Szukają takiego rozwiązania nasi południowi sąsiedzi, którzy są w trudniejszej niż my sytuacji" - powiedział Błaszczak.

Zapytywany, czy polski rząd rozważa też zakup rosyjskich szczepionek, Błaszczak odpowiedział: "Koncentrujemy się na tym, żeby zatrzymać trzecią falę. Apelujemy do społeczeństwa, aby wykazało się odpowiedzialnością za swoje i innych zdrowie. (...) Kontrolujemy sytuację, szukamy najlepszego rozwiązania".

Jednoczenie Błaszczak ocenił, że dane o przyroście zakażeń w ostatnim tygodniu są niepokojące. Dlatego zaapelował "do rodaków, by bardzo odpowiedzialnie podchodzili do tego co przed nami i trzymali się obostrzeń".

Błaszczak przypomniał też o czwartej akcji "SpoKREWnieni służbą", organizowanej przez Wojsko Polskie. Podkreślił, że w tej akcji najważniejsze jest oddawanie krwi na osocze przez ozdrowieńców po przejściu COVID-19.

"Krew jest niezwykle potrzebna, a osocze, które jest oddawane przez ozdrowieńców - w perspektywie trzeciej fali zakażeń tym bardziej" - stwierdził Błaszczak. Podkreślił, że osocze ozdrowieńców to lek, który "ratuje życie i zdrowie". (PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

gośćgość

1 1

Sami się zaszczepili dobrymi szczepionkami a dla ciemnego narodu gówno chcą zaaplikować :) 19:13, 02.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

1 0

Nikt z nich niczym się nie zaszczepił ponieważ na koronawirusy nie ma szczepionek. Cała ta bandyterka dobrze o tym wie. rządowi bandyci są na usługach koncernów farmakologicznych podobnie jak sprzedajne media żyjące z reklam apapów, czy innych trucizn, które reklamy pakują wam do głów codziennie. Robiono z was głupków rok czasu wmawiając przydatność przyłbic i masek z pociętych gaci. Teraz będziecie nosić mikrobiologiczne szambo na twarzy, wdzięcznie zwane maseczkami, to już prawie odchody na twarzy. Poza tym uczeni chińscy znaleźli kowida w odbycie, więc powinno się pozamykać wszystkie ubikacje publiczne, a wy kowidowi szaleńcy powinniście chodzić w szczelnych pieluchach. 10:58, 03.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wyszczepic Nie rząd Wyszczepic Nie rząd

0 0

Niech sobie kupią i sami niech to wszystko przyjmą po kilka litrów na każdego z tych co niszczą nasz kraj.
A potem w nagrodę dać im paszport zdrajcy narodu by mógł sobie latać na majorke za pieniążki rodaków tak jak szumowska glizda 14:26, 07.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%