Zamknij
REKLAMA

Od dziś nie trzeba nosić maseczek na ulicy. Jest jednak warunek...

10:04, 30.05.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Od soboty nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Maseczki nadal są konieczne m.in. w sklepach, kościołach i autobusach. Przestały obowiązywać limity osób w sklepach, na targu, poczcie i w restauracjach.

Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od soboty można bez maseczki spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży lub parkingu. Jeśli jednak na świeżym powietrzu nie możemy zachować dwóch metrów odległości od innych, np. na zatłoczonym chodniku, wówczas nadal trzeba zasłaniać usta i nos

Z obowiązku utrzymania dwumetrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 lat), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne i osoby, które zasłaniają usta i nos.

Nadal jednak trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos m.in. w autobusach, tramwajach, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i w urzędach.

Maseczek nie trzeba nosić w pracy, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

Ust i nosa nie muszą również zakrywać klienci restauracji i barów, gdy zajmą miejsce przy stole. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. Klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne, m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesione zostały limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym i na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od soboty ta zasada przestała obowiązywać.

W sklepie, na targu i na poczcie nadal należy zasłaniać nos i usta. W sklepie obowiązkowa jest dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestał obowiązywać od soboty. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi ? nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Należy jednak pamiętać, że w kościołach i w świątyniach wierni muszą zasłaniać ust i nosa.

Od soboty w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować dwumetrowy dystans. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i podawać na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca zaś w hotelach będą mogły zacząć działać baseny, siłownie i kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Za tydzień, od 6 czerwca, działalność będą mogły wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Od 6 czerwca będzie także możliwa organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. (PAP)

autorka: Olga Zakolska

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (16)

AQQAQQ

11 7

Najpierw nie trzeba nosić maseczki tylko chorzy muszą,potem 300 zachorowań dziennie wszyscy musimy nosić maseczki,teraz jest od 300 do 450 zachorowań dziennie no ale maseczki już możemy zdjąć...czy ja czegoś nie rozumiem czy minister robi z ludzi głupa?A tak...wybory się zbliżają, robi się ciepło i ludzie nie wyobrażają sobie noszenia w upały maseczek bo rząd PiSu by przeklęli a Duda przerznął by wybory więc ludziska teraz możecie urządzać wesela,"zarażać" się chorować i umierać byle PiSowski długopis wygrał.Ale nie wygra i dopiero będzie kłopot. 10:20, 30.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

FilippoFilippo

4 7

1. Nadal trzeba nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych!! więc nikt tu z nikogo nie robi głupa.
2. Celem rządu jest uniknięcie sytuacji, w której ciężej chorych na Covida nie ma gdzie położyć, bo nie ma miejsc w szpitalach i żeby nie trzeba wybierać komu konkretnie respirator podłączyć a komu odłączyć. Unikneliśmy na razie tego. Mało tego, łóżka w szpitalach przeznaczonych na chorych covidowych maleje, bo część pacjentów wymiera, część zdrowieje. Może więc zluzować obostrzenia. 2.Wcześniej nie wiadomo było jak to się potoczy, więc nosiliśmy maseczki wszędzie. Jak będzie więcej zarażeń obostrzenia wrócą. Dla mnie logika działania rządu jest poprawna.
11:53, 30.05.2020


UhahaUhaha

5 2

Gnać pisowszczyznę gnać,
Gnać oszołomów z Polski gnać,
Z rządzy władzy oszalałych
Pognać ich w PiS - du i dalej tak 20:58, 30.05.2020


GośćGość

14 9

Ludzie nie noscie tego dziadostwa. Małp z siebie nie róbcie. 10:21, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikośNikoś

13 7

Może mnie Szumowina pocałować w sam środek czterech liter. 10:48, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

taki ktośtaki ktoś

5 8

Ja już od ponad miesiąca nie noszę tego badziewia...i uwaga...nie zachorowałem 11:29, 30.05.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

LogikLogik

7 4

Miałeś obowiązek nosić maseczkę po to, żeby innych nie zarażać, a nie żeby samemu się nie zarażać!

A ręce myjesz? :DD

Przez miesiąc nie myłem rąk i zębów i na nic nie zachorowałem, ergo myć rąk i zębów nie trzeba ha ha 11:57, 30.05.2020


Do logokDo logok

4 3

Ty chyba fuzzy logic jesteś! Jaki obowiązek?! Włacz myślenie! 20:59, 30.05.2020


taki ktośtaki ktoś

3 4

Szkoda że twojego obowiązku nie przestrzegał twój premier !
To że dałeś się robić za barana, i karmisz się TVP to nie moja wina 21:25, 30.05.2020


inaina

0 0

A szkoda 10:19, 31.05.2020


WidzWidz

4 0

A nasza Gazeta i redaktorzy programu Anity Gargas nie oglądali ? Co tu taka ciszaaaaa??? 15:03, 30.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AQQAQQ

1 0

Możesz sobie pokontemplować w ciszy w tej materii. 17:07, 30.05.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


gośćgość

6 2

Ja czytam część tych komentarzy to naprawdę wydaje się, że nie których komentujących dotknął wirus, ale nie covid19 tylko głupota 2020. 08:47, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mr sirmr sir

5 1

Nagroda Nobla dla Polaków. Poszyli sobie maseczki ze starych kaleson,które zatrzymują wirusy. Na Wiejskiej Szumowskiemu z Morawieckim zwieracze puściły ze śmiech jak durne jest społeczeństwo, które uwierzyło w ściema wirusa, bo im w telewizji pokazali trumny we Włoszech. 02:33, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WulgarnyWulgarny

1 0

Kulturalnie rzecz ujmując - ....ć PiS! 21:08, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA