W czwartkowe popołudnie szczecinecki ratusz wypełnił się głosami mieszkańców zainteresowanych przyszłością swoich osiedli. To właśnie tam odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące statutów nowo tworzonych 24 osiedli Szczecinka, których zarządy wybrane zostaną wczesną jesienią. Konsultacje potrwają do końca kwietnia, a zainteresowanie tematem pokazuje, że mieszkańcom nie jest obojętne, jak funkcjonować będą ich lokalne wspólnoty.
Obecnie trwa proces opiniowania projektów statutów, które określą sposób działania, kompetencje i strukturę nowych jednostek pomocniczych miasta. W porównaniu do rad osiedli sprzed kilku lat, zmian jest wiele – zarówno w liczbie osiedli, jak i formie zarządzania. Zamiast rad wybieranych w powszechnych wyborach, na otwartych zebraniach wyłonione zostaną pięcioosobowe zarządy. – Planujemy je zorganizować na przełomie września i października – zapowiedziała radna Magdalena Lubczyk, przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Samorządności.
W spotkaniu wzięli udział także urzędnicy miejscy i radni, odpowiadający na liczne pytania mieszkańców – od kwestii technicznych po kompetencje zarządów i zasady ich finansowania. Wśród uczestników był m.in. Radosław Wąs, były radny osiedlowy, który pytał o szczegóły procedury wyborczej. Wyjaśniono, że do udziału w zebraniu i głosowaniu uprawnione będą osoby widniejące w aktualnym spisie wyborców – o czym przypomniał mec. Czesław Podkowiak.
[ANKIETA]63[/ANKIETA]
Projekt zakłada, że zarządy osiedli będą mogły korzystać z budżetu, który w skali całego miasta wynosi 300 tys. złotych. Kwota ta zostanie rozdzielona proporcjonalnie do liczby mieszkańców danego osiedla. – Mamy nadzieję, że pojawią się ciekawe inicjatywy – mówił wiceburmistrz Maciej Makselon, podkreślając znaczenie bezpośredniego udziału mieszkańców i zaznaczając, że projekt stanowi dobre uzupełnienie budżetu obywatelskiego.
Zarządy osiedli zyskają głos doradczy przy decyzjach samorządu i będą mogły zgłaszać własne propozycje do budżetu obywatelskiego. – Do końca roku pozostanie niewiele czasu, dlatego potrzebna będzie dobra kampania informacyjna – zauważył Robert Jasek, były członek rady osiedla, apelując o sprawne przeprowadzenie procesu tworzenia zarządów.
Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie ze strony urzędników – zarówno merytoryczne, jak i organizacyjne. Przewidziane są szkolenia dla członków zarządów, dotyczące m.in. zasad wydatkowania środków, rozliczeń czy prowadzenia dokumentacji. – Będziemy tłumaczyć, pomagać i wyjaśniać – zapewniała Magdalena Lubczyk, a radna Małgorzata Kubiak-Horniatko dodała, że również radni będą wspierać zarządy w ich codziennej pracy.
Wielu uczestników podkreślało potrzebę integracji lokalnych społeczności. – Ludzie z jednej klatki się nie znają, zamykają się w mieszkaniach – mówiła Krystyna Klamka, jedna z uczestniczek spotkania. Dlatego, jak wskazywała Lubczyk, w planach są pikniki, festyny i niewielkie inwestycje lokalne, które mają sprzyjać budowaniu sąsiedzkich więzi.
Konsultacje trwają do środy, 30 kwietnia. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi poprzez formularz konsultacyjny dostępny na stronie bip.szczecinek.pl oraz szczecinek.pl, jak również w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta. Uwagi można przesyłać elektronicznie na adres [email protected] lub złożyć osobiście w ratuszu.
pol11:08, 25.04.2025
Zupełnie z innej beczki ,Lubczyk to żona najbiedniejszego stomatologa w Polsce.No i dopchała się do korytka, super !
qwar14:12, 25.04.2025
A Lis trzyma się koryta jakby go przykuli tam na stałe.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Bardzo trafnie!! Ja też podziwiam tych aktywistów pozbawionych wszelakich skrupułów i bark honoru!!! jeszcze maja czelność się pokazywać publicznie!! I ta pazerność na kasę jest naprawdę godna podziwu!!! zapomnieli tylko o tym powiedzeniu "trumna nie ma kieszeni"