Od dwóch lat Archeolodzy z Instytutu Archeologii UG prowadzą badania w okolicach jeziora Wierzchowo, które wspierane są przez Gminę Szczecinek. W trakcie ostatnich miesięcy skupili się oni na dokonywaniu wykopalisk i badaniu terenu grodziska w Grąbczynie, znajdującym się na półwyspie właśnie na jeziorze Wierzchowo.
Wyniki badań nie są jednoznaczne w kwestii tego, kiedy wspomniane grodzisko powstało. Oficjalne datowanie wskazuje na przełom IX i X wieku naszej ery. Jednocześnie w obrębie dawnej osady odkryto także fragmenty ceramiki datowane na epokę brązu i żelaza.
Natknęli się oni bowiem na znaczną ilość krzemiennych zabytków. Mogą one wskazywać, że było to miejsce, w którym bytowali łowcy i zbieracze w epoce mezolitu, czyli już kilka tysięcy lat przed naszą erą.
- Potwierdza to teorie o wyjątkowej atrakcyjności tego miejsca z osadniczego punktu widzenia i wskazuje, że mogło być ono zasiedlone przez człowieka jeszcze na długo przed usypaniem wałów i powstaniem grodziska. Wydaje się więc, że na przestrzeni pradziejów i późniejszych okresów historycznych był to obszar chętnie zasiedlany przez człowieka, a sam teren grodziska mógł bywać lokalnym centrum osadniczym.
- powiedział dr Kamil Niedziółka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego w serwisie Nauka w Polsce.
Przeważała oczywiście ceramika, ale dodatkowo pozyskaliśmy liczne żużle - w zeszłym roku było to zaledwie kilka bryłek - stanowiące zapewne pozostałość po lokalnym wytopie żelaza. Nie przekopywaliśmy wału z uwagi na brak pozwolenia od konserwatora, ponieważ stanowisko to wpisane jest do rejestru zabytków, jednak jeden z tegorocznych wykopów zlokalizowany został przy podstawie wału, co daje nadzieję na wiarygodne wydatowanie głównej części wału – dodał dr Kamil Niedziółka.
Wciąż nie udało się ustalić datowania powstania grodziska w Grąbczynie. Jednak prace w tym miejscu nie zostały jeszcze zakończone. Wyniki kolejnych badań najprawdopodobniej zostaną opublikowane jesienią tego roku.
MÓGŁ, MOGLI20:02, 06.09.2023
Zwykłe domniemanie :-D
gość20:47, 06.09.2023
Może znajdą złoty pociąg? ;)
Ppp22:16, 06.09.2023
Po co to komu?
Lolo04:41, 07.09.2023
Kiedy zbadacie marientron?
Gość 06:10, 07.09.2023
I Renie odkryli
Gość08:34, 07.09.2023
Po co wykopaliska? A może po to, żeby odpowiedzieć (lub poznać orientacyjną odpowiedź) na pytanie, co robili ludzie tam, gdzie dzisiaj wypoczywamy? Czy prawdziwą historią jest to, czego próbują uczyć w szkołach, zakrzywiając zresztą rzeczywistość. Co nas może obchodzić, co powiedział pan X na statku po środku Oceanu Indyjskiego 200 lat temu... Historia to zwykli ludzie, o których nic nie wiemy. Mnie stokroć bardziej interesuje to, co ludzie robili 100 czy 200 lat temu, ale zwykli ludzie, tutaj i w bliskiej okolicy. Z nimi w pewnym sensie jestem w stanie się utożsamić, a nie z tym panem X, żeglarzem...
Rrf12:38, 07.09.2023
Jesteś kim jesteś i z nikim nie musisz się utożsamiać
O Tobie wie US i to wystarczy a sto czy dwieście lat temu nie było PiSu to i jego rabunku. Utożsamiać się możesz z plebsem...chyba że jesteś wyznawcą PiS - a wtedy z warchołami bo szlachcicem nie jesteś.
pytam12:52, 07.09.2023
odkopali te zakopane pieniadze na 800+ , 13-tki i 14- tki , a tfusk nie mógł znaleźć :)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
5 0
Nie zrozumiesz,tobie wystarczy kwach ,paczka tytoniu PS i micha kartofli