Zamknij

Kolosy nad lasami. Wielka linia energetyczna nabiera kształtów

Zespół iszczecinek.plZespół iszczecinek.pl 07:13, 30.06.2025 Aktualizacja: 07:16, 30.06.2025
Skomentuj fot. iszczecinek.pl / Marcin Szydlik fot. iszczecinek.pl / Marcin Szydlik

Na terenach gminy Biały Bór dzieje się coś, czego nie sposób przeoczyć. Wśród lasów i pól rosną ogromne stalowe konstrukcje – to kolejny etap gigantycznej inwestycji energetycznej realizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zakończono już etap fundamentowania, teraz przyszła pora na montaż słupów, które na stałe wpiszą się w krajobraz regionu.

Stalowe wieże robią ogromne wrażenie – ich wysokość, masywność i liczba to dowód na skalę projektu. Mowa o nowej linii elektroenergetycznej 400 kV Dunowo – Żydowo Kierzkowo – Piła Krzewina, która będzie mieć aż 171 km długości i połączy stacje energetyczne w północnej Wielkopolsce i wschodnim Pomorzu Zachodnim.

Jak informuje wykonawca, czyli konsorcjum firm Romgos i Elektromontaż-Poznań, do końca kwietnia na odcinku Piła – Żydowo Kierzkowo zrealizowano już ponad 120 fundamentów, a prace przy kolejnych 130 słupach są w toku. Łącznie na tym fragmencie powstanie 311 potężnych konstrukcji, na których zawieszone będą linie energetyczne przesyłające prąd na ogromne odległości.

Roboty trwają równolegle w dziewięciu gminach: Kaczory, Wysoka, Krajenka, Tarnówka, Złotów, Okonek, Szczecinek, Biały Bór i Bobolice.

[FOTORELACJA]9042[/FOTORELACJA]

Ogromne dźwigi, betoniarki i specjalistyczne ekipy montażowe pracują dzień w dzień, by nowa linia mogła jak najszybciej zasilić krajową sieć energetyczną.

Inwestycja realizowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne to nie tylko imponujący projekt inżynieryjny, ale przede wszystkim strategiczny krok ku zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nowa linia umożliwi przesył większej ilości energii, w tym z odnawialnych źródeł, takich jak farmy wiatrowe na Pomorzu, oraz usprawni bilansowanie obciążenia sieci w całym kraju.

W skład projektu wchodzi budowa i modernizacja trzech stacji elektroenergetycznych – dwóch istniejących: Dunowo i Piła Krzewina oraz nowej – Żydowo Kierzkowo. Nowoczesna infrastruktura umożliwi sprawniejsze zarządzanie przepływami energii, co jest szczególnie ważne w dobie rosnącego zapotrzebowania na stabilne i ekologiczne źródła zasilania.

Choć widok potężnych słupów może budzić mieszane emocje wśród mieszkańców, nie sposób nie docenić skali i znaczenia tej inwestycji. To infrastruktura przyszłości, której efekty odczują nie tylko lokalne społeczności, ale cała Polska.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

polpol

5 0

Jako były pracownik RE Szczecinek miałem okazję pracować na linii 400 kV, na tzw. Szynie Północnej.Dolna Odra ,Trójmiasto przez Dunowo.Widok ze słupów był imponujący,porównywalny do tych 220 i 110 kV w okolicach Żydowa, równie wysokich !

12:09, 30.06.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarwisMarwis

0 0

Wysokość słupów z szyny północnej ma się nijak do tych nadleśnych. Z resztą nawet na zdjęciu widać obok starą linię 220kV na słupach H52.

15:29, 30.06.2025

XX

3 0

A co na to aktywiszcze klimatyczne?

15:08, 30.06.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%