Zamknij

Gdzie i do czego można wykorzystać magnesy?

09:49, 27.01.2022 . Aktualizacja: 09:49, 27.01.2022
Skomentuj

Magnes to ciało lub urządzenie wytwarzające pole magnetyczne. W ciągu dnia wiele razy stykamy się z magnesami w swoim najbliższym otoczeniu i, mówiąc szczerze, coraz rzadziej je zauważamy. Wykorzystuje się je w dużej gamie akcesoriów, opakowaniach produktów premium, urządzeniach elektronicznych, sprzęcie medycznym, a nawet skomplikowanych urządzeniach medycznych. Gdzie i do czego można wykorzystać magnesy?

Magnesy w naszym codziennym życiu

Noże w twojej kuchni wiszą na listwie przykręconej do ściany? Gdyby nie magnesy takie rozwiązanie nie byłoby możliwe. Podobnie jak realizacja płatności przy pomocy kart kredytowych. Magnesy w naszym otoczeniu przyjmują różne kształty i rozmiary. Coraz częściej mamy do czynienia z magnesami neodymowymi, dzięki którym możliwy był znaczący postęp miniaturyzacji urządzeń elektronicznych – telefonów, tabletów, smartwatchów. Jednak ze względu na niskie koszty produkcji tam, gdzie jest możliwe wciąż wykorzystywane są magnezy ferrytowe.

Magnesy w urządzeniach elektronicznych

W urządzeniach elektronicznych takich jak komputery magnesy stosuje się do gromadzenia danych na dyskach twardych. Magnesy transformują położenie tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które potem przedstawiają binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje bieg wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i zmienia je na dane rozpoznawalne dla użytkownika. Magnesy stosuje się również w głośnikach montowanych w:

  • komputerach,
  • telewizorach,
  • radiach.

Wewnątrz głośnika drucianka cewka i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe. I tak magnesy pozwalają nam słuchać naszej ulubionej muzyki, czy rozmawiać ze znajomymi przez telefon.

Magnesy w służbie zdrowia

Zostałeś skierowany na badania diagnostyczne? Magnesy odpowiadają za prawidłową pracę aparatury medycznej, w tym urządzeń do rezonansu magnetycznego. Rezonans magnetyczny – badanie znane jako RM lub MRI – to technika obrazowania medycznego, w której wykorzystuje się pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe. Badanie RM służy do tworzenia wysokiej jakości, szczegółowych obrazów narządów i tkanek w ciele. Rezonans magnetyczny jest badaniem bardzo popularnym wśród diagnostów, ponieważ jest badaniem bezinwazyjnym, a zarazem bardzo szczegółowym. Pozwala w relatywnie krótkim czasie pozyskać ważne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, zdiagnozować chorobę i rozpocząć właściwe leczenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%