Zamknij
REKLAMA

Jakie czynniki wpływają na cenę polisy OC?

00:00, 27.01.2022 | materiał partnera

Ubezpieczenie OC to sprawa, którą każdy kierowca co roku musi się zająć. Nie jest to szczególnie skomplikowany proces, ale oczywiście posiadaczom pojazdów zależy na jak najniższej cenie. Wymaga to od nich dokładnej analizy ofert dostępnych na rynku, na co muszą poświęcić dużą ilość czasu. W jaki sposób dokładnie działa ustalanie ceny OC i czy musi to być tak czasochłonnym zajęciem? Sprawdź, co może okazać się pomocne.

Doświadczenie

Cena OC w dużej mierze zależy po prostu od Twoich umiejętności za kierownicą. Wraz z kolejnymi latami bezpiecznej jazdy, dostajesz coraz większe zniżki na obowiązkowe ubezpieczenie. Zachęca to do ostrożnej jazdy, co jest rozwiązaniem najlepszym zarówno dla indywidualnych kierowców, jak i dla ogółu społeczeństwa i członków ruchu drogowego. Z tego właśnie powodu, poza oczywistymi plusami utrzymywania bezpieczeństwa na drodze, warto jeździć przepisowo. Jest to po prostu korzystne również pod względem finansowym. Niestety, młodzi i nowi kierowcy nie zyskują żadnych zniżek, więc dla nich cena ubezpieczenia OC zawsze jest wyższa. Nie znaczy to jednak, że bezpośrednio po zrobieniu prawa jazdy nie masz szansy na tanie ubezpieczenie. Skorzystaj z internetowej porównywarki cen OC i AC, a na pewno znajdziesz opłacalną ofertę.

Adres zamieszkania kierowcy

Chociaż może się to wydać na początku niezrozumiałe, to miejsce zamieszkania ma naprawdę duży wpływ na cenę OC. Powodem jest ryzyko spowodowania wypadku w danym regionie. Ubezpieczyciele ustalają wysokość polisy na podstawie statystyk wypadkowych w Twoim województwie. Im bardziej prawdopodobne jest, że będziesz sprawcą wypadku drogowego, tym więcej płacisz.

Ten system może sprawiać wrażenie niesprawiedliwego, jeżeli zawsze jeździsz ostrożnie i od wielu lat nie spowodowałeś/aś żadnego wypadku, ale ma on logiczne podstawy i nie można go kwestionować. Statystyki są precyzyjne, z dokładnością do miasta lub nawet dzielnicy.

Pakiet czy osobno

W zależności od tego, na jakie polisy się zdecydujesz podczas zakupu OC, cena tego ubezpieczenia może znacznie się obniżyć. W ten sposób agencje ubezpieczeniowe zachęcają do skorzystania z ich pozostałych usług, a nie tylko z ubezpieczenia OC. Możesz na przykład wykupić Autocasco w pakiecie z OC i wtedy bardzo często ceny obu są dużo korzystniejsze, niż w przypadku, w którym miałbyś/miałabyś kupować je osobno.

Dlatego przed wykupieniem obowiązkowej polisy OC warto dokładnie zastanowić się nad tym, czego potrzebujesz. Szukanie polisy AC lub nawet polisy na życie po kilku miesiącach od załatwienia na dany rok OC mogłoby się okazać stratą niezwykłej okazji na oszczędność pieniędzy.

Podsumowanie

Wykupienie OC jest zadaniem, które każdy kierowca musi wykonać co roku. Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, dlatego jej skład musi być taki sam dla wszystkich. W wyniku tego cena staje się najważniejszym czynnikiem, na podstawie którego posiadacze samochodów decydują się na daną ofertę. To, co w dużej mierze wpływa na wysokość opłat z tym związanych to ilość lat, podczas których nie powodowało się wypadków oraz liczbę ubezpieczeń, które chcesz kupić w danym momencie. W celu maksymalnego skrócenia czasu poświęconego na wykonanie tego zadania skorzystaj z narzędzi takich jak porównywarki ofert ubezpieczeniowych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%