Zamknij

Jak zaaranżować i zorganizować industrialną kuchnię?

. + 11:52, 10.01.2022 Aktualizacja: 11:53, 10.01.2022
Skomentuj

Styl industrialny cieszy się niesłabnącą popularnością, pojawiając się zarówno w prywatnych wnętrzach, jak i w restauracjach, hotelach, salonach kosmetycznych czy pubach. Od lat stanowi za poważną konkurencję dla innych nurtów – północnych, prowansalskich i eklektycznych – wyróżniając się surowością i ciekawą historią. Nic więc dziwnego, że nadal, po tylu latach od powstania, spotkamy go za drzwiami naszych prywatnych mieszkań – w tym w kuchni lub jadalni, która nierzadko nazywana jest sercem domu.

Styl industrialny, czyli jaki?

Początek stylu industrialnego datuje się na drugą połowę XVIII wieku, kiedy to powstawały pierwsze, masywne, przestronne budynki przemysłowe. Ich konstrukcja wyróżniała się prostą formą, nierzadko pozbawioną elektryczności, która zwiększała ryzyko pożarów, a tym samym – wysokich kosztów, które ponosić musieli ubezpieczyciele. Aby pracownicy nie tonęli w ciemnościach, budynki wyposażone były w duże okna, które dostarczały naturalnego światła. To one odbijały się od żeliwnych, aluminiowych elementów i ceglanych ścian, które pozbawione były tynku lub kolorowej farby. Ten „niedokończony” efekt był główną inspiracją do późniejszego stylu, który zaczął się klarować w połowie XX wieku. To wtedy też wybudowane fabryki zaczęły masowo upadać.

Opuszczone hale, głównie ulokowane w nowojorskiej dzielnicy Soho, nie stały długo samotnie. Lokalna grupa artystów bardzo chętnie zajęła opuszczone magazyny, organizując je na wzór prowizorycznych pracowni. Niektórzy z nich zaaranżowali je na mieszkania, powodując, że loftem zainteresowali się nie tylko awangardowi artyści, ale także pozostała część społeczeństwa, która wykorzystywała owe elementy w np. aranżacji apartamentów na Manhattanie. W taki też sposób nurt przedostał się za ocean, docierając również do Polski.

Kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny to połączenie prostoty z surowością i funkcjonalnością. Aranżowane przestrzenie powinny być przestronne i doskonale doświetlone, tak aby obecność kamienia, betonu i stali zanadto nie przytłoczyło wnętrza. Pomimo tych mocnych barw wnętrza loftowe są przytulne i doskonale zorganizowane, dzięki czemu praca nad potrawami jest czystą przyjemnością.

W kuchniach industrialnych wiodącym materiałem i kolorem jest stal nierdzewna oraz chłodny odcień srebra. To on uchodzi za doskonałe połączenie elegancji i nowoczesności, która tak pięknie współgra z technologia, współczesnym sprzętem i profesjonalnymi przyborami, które spotykamy np. w restauracjach. Stal cudownie komponuje się z modernistycznymi i stalowymi elementami, dzięki czemu nie przytłacza wnętrz, nawet jeśli te są kameralne i mniej ustawne.

Wspomniana już stal to nie tylko estetyczny element w Twojej kuchni, ale także wartościowy materiał, wykazujący się specjalnymi właściwościami fizykochemicznymi. Jej największą zaletą jest odporność na korozję, m.in. ze strony czynników atmosferycznych, kwasów czy roztworów alkalicznych. Wybierając więc stalowe elementy – zarówno drobne dodatki, jak i całe zestawy mebli i sprzętu AGD (np. stoły chłodnicze) – zwróć uwagę na trwałość i markę producenta, który powinien zagwarantować najwyższą jakość wykonania. Wyposażenie gastronomii powinno być odporne na wyjątkowe, trudne środowisko – wysoką temperaturę i wilgotność – dlatego nie przebieraj w środkach i nie szukaj tańszych zamienników. Doskonałym wyborem będzie Horecapolska.pl.

5 prostych kroków do kuchni industrialnej

Jeśli marzy ci się funkcjonalna kuchnia, inspirowana amerykańskimi loftami, postaw na:

  1. Kompleksową, dwuliniową zabudowę szafek, które swoją formą przypominają taśmy produkcyjne XX wieku. Wyjątkiem są niewielkie, kameralne kuchnie, które zachowają swoją przestronność wyłącznie dzięki szafkom jednopoziomowym.
  2. Nie zakrywaj rur i aluminiowych części – surowe wykończenie to domena stylu loftowego, dlatego wybieraj elementy (celowo) bez wykończenia.
  3. Nie zasłaniaj okien – te powinny dostarczać naturalnego światła, które jest nawiązaniem do dużych okien w fabrykach.
  4. Postaw na stal nierdzewną (meble i akcesoria z tego materiału dostępne są na pl) aluminium, cegłę i miedź. Zrezygnuj z marmuru, kryształu i szkła, który zdecydowanie lepiej sprawdzi się w stylu glamour.
  5. Pamiętaj, że podstawą jest funkcjonalne i dobrze zorganizowane wnętrze. Niepotrzebne, strojne dodatki i „zbieracze kurzu” lepiej zostawić do wnętrz eklektycznych. W tym wypadku mniej, naprawdę znaczy lepiej.
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%