Zamknij
REKLAMA

Dach płaski – wady i zalety

15:01, 31.12.2021 | .
Skomentuj

Dach płaski to obecnie jedne z częściej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. Jest wygodne funkcjonalne i ekonomiczne. Jednak poza zaletami, ma też kilka wad, o których trzeba pamiętać wybierając dach płaski do swojego domu.

Wady dachu płaskiego

Jedną z częściej wymienianych wad dachu płaskiego jest jego konstrukcja. Pozwala ona bowiem na gromadzenie się wody czy śniegu. Jeśli będą one zalegały na dachu, mogą osłabić całą konstrukcję, a to w konsekwencji może prowadzić do zawalenia. Tworzy się więc realne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w budynku. Oznacza to również, że właściciel musi zainwestować czas w odśnieżanie lub w usuwanie wody z dachu lub w specjalny system odśnieżający. To dodatkowe koszty, których można jednak uniknąć, jeśli dach zostanie wykonany zgodnie z wytycznymi, przy zachowaniu wszystkich norm.

Mimo wad, nadal warto

Choć dachy płaskie posiadają kilka wad, to każdą z nich można usunąć jeszcze na etapie projektowania dachu i w czasie jego budowy. Dlatego też problemy wynikające z użytkowania dachu płaskiego są najczęściej uzależnione od podejścia do budowy i środków finansowych, które zostały na to przeznaczone. Inwestycja ta jest opłacalna, gdyż dach płaski to energooszczędność. Dzięki swojej budowie i przy pomocy warstwy termoizolacyjnej, dach płaski nie traci szybko ciepła. Natomiast brak skosów sprawia, że nie pojawia się dodatkowa, pusta przestrzeń, która wymaga nagrzania i która wydłuża czas nagrzewania się pomieszczenia. Oznacza to, że do zapewnienia właściwej temperatury potrzebna jest mniejsza ilość opału, a termoizolacja sprawia, że ciepło utrzymuje się dłużej. Dodatkowo, dach płaski jest bardziej wytrzymały na działanie wiatru. W przeciwieństwie do dachów skośnych, nie posiada wystających elementów, które mogłyby się zniszczyć w czasie silnego wiatru. Trudniej też go zerwać, przez co zapewnia większe bezpieczeństwo. Dach płaski to również możliwość stworzenia „zielonego dachu”, czyli miejsca, w którym można spędzać czas wśród zieleni. Wystarczy dobry projekt oraz kilka roślin, które pozwolą zmienić zwykły dach w strefę wypoczynkową.

Choć dachy płaskie posiadają pewne wady czy generują pewne problemy w codziennym użytkowaniu, to niezależnie od tego, w dalszym ciągu warto je rozważyć. Doskonale się bowiem sprawdzają w polskich warunkach klimatycznych, zapewniając większe bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Dlatego też warto zdecydować się na takie rozwiązanie, nawet jeśli początkowo generuje wyższe koszty.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%