Co to jest etyczne inwestowanie? Jakie kroki możesz podjąć w tym zakresie?
Etyczne inwestowanie, inaczej inwestowanie społecznie odpowiedzialne, jest stosunkowo nowym pojęciem na polskim rynku. Swoje źródła czerpie z tradycji australijskiej. Jego założenie jest takie, aby pieniądze się mnożyły, a równocześnie aby inwestor miał poczucie, że działa etycznie i jest dobrym człowiekiem. Wydaje się to podejściem utopijnym.
O ile możesz podjąć pewne kroki dla etycznych działań w życiu codziennym (np. kupować ubrania z drugiego obiegu, pozyskiwać energię przez fotowoltaikę itd.) to jak pogodzić to z inwestycją?
Definicja etycznego inwestowania jest bardzo jasna. Oznacza ona podejmowanie działań inwestycyjnych, które uwzględniają dobrostan ludzi, środowiska i szeroko rozumianego społeczeństwa. Idąc tym tropem ustalają one pewien zakres inwestycji o wątpliwej moralności, na przykład z konkretnych branż. Na pewno więc nie będzie to inwestowanie np. w hazard, wyrąb lasów czy broń. Ani tytoń.
Tym samym etyka opiera się tu na dwóch głównych przesłankach: czytelność i transparentność podejmowanych działań oraz moralnie właściwe aktywności, które są przez nie wspierane. Choć trudno mówić o uniwersach kulturowych, o dziwo zgodność w zakresie tego, co to jest inwestycja odpowiedzialna społecznie jest całkiem duża.
Zamiast tego inwestorzy kierujący się zasadami etyki będą wspierać na przykład innowacje technologiczne, źródła energii, opiekę zdrowotną lub edukację. W takim przypadku mówimy o selekcji pozytywnej – czyli nie wykluczamy branż, które należy omijać, tylko wskazujemy te warte wsparcia.
Inwestowanie etyczne ma również swoje inne odcienie, np. w USA coraz bardziej zyskują na wartości firmy inwestujące po chrześcijańsku, czyli w zgodzie z Biblią. Nie wspierają więc np. działań aborcyjnych, firm zajmujących się promowaniem pornografii, produkcją broni czy używek.
Jeśli działasz na rynku inwestycyjnym i sprzedajesz i kupujesz różne instrumenty finansowe, masz w ręku więcej możliwości. Na przykład przed zakupem akcji danej firmy możesz sprawdzić, jakie ma ona referencje dotyczące przejrzystości, traktowania pracowników, wynagrodzeń dla kadry zarządzającej oraz – patrząc szerzej – jakie ma relacje ze środowiskiem, społeczeństwem itd. Np. czy testuje swoje produkty na zwierzętach, czy ma otwarte postępowania sądowe w sprawach gospodarczych, czy pozywają ją byli pracownicy itd.
Część działań inwestycyjnych jest zwolniona z takich trudnych analiz. Jeśli np. rozpoczynasz przygodę z inwestowaniem, możliwe, że korzystasz z robotów, które podejmują decyzje odnośnie kupna i sprzedaży za Ciebie. W przypadku kryptowalut pozwala to na bezpieczny zysk pozbawiony aspektów moralnych. Więcej informacji znajdziesz w recenzji Bitcoin Millionaire. Sprzedaż i kupno kryptowalut może być uznane za etycznie obojętne lub zaangażowane, ze względu na swój egalitarny charakter i decentralizację.
Co ważne, inwestowanie społecznie odpowiedzialne nie oznacza niższego zysku. Tak naprawdę wiąże się jedynie z większą pracą, którą należy wykonać na starcie.
Nawet, jeśli nie dokonujesz operacji inwestycyjnych, każda Twoja codzienna decyzja zakupowa jest pewnego rodzaju inwestycją.
Również bank, w którym masz założone konto może być inwestorem etycznym lub nie. Co więc możesz zrobić? Podejmować bardziej świadome decyzje.
Sam jeden nie zmienię świata – pomyślało kilka miliardów ludzi.
Każdy codzienny krok jest małą cegiełką, którą dokładamy do wspólnej misji, aby świat stał się lepszym miejscem.
Informatyk21:26, 21.06.2022
Pytanie czym dla kogo jest etyczne inwestowanie, zawsze ktoś musi stracić, a drugi zarobić.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Najdłuższa flaga Polski ma powstać w Bornem
Flaga państwowa ma swoje parametry to jest wstęga biało czerwona
tak jest
07:55, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
BMW-w tłumaczeniu to Bolid Młodych Wieśniaków!!!
tak myślę
07:35, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
Na 1000% jechał 110-120 nie więcej, podpowiedź dla policji i rządu za wszelkie kolizje spowodowane przez kierowców co jechali więcej jak dozwolona prędkość koszty wszystkie żeby pokrywał kierowca czyli infrastruktura uszkodzona pokrywa koszty kierowca tego BMW chyba że jechał przepisowo 120
MOHER
06:41, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
To chyba Niemiec, czy nie
Deutsch
23:30, 2025-07-12