Zamknij
REKLAMA

Jak etycznie inwestować?

11:46, 03.01.2022 | .
Skomentuj

Co to jest etyczne inwestowanie? Jakie kroki możesz podjąć w tym zakresie?

Etyczne inwestowanie, inaczej inwestowanie społecznie odpowiedzialne, jest stosunkowo nowym pojęciem na polskim rynku. Swoje źródła czerpie z tradycji australijskiej. Jego założenie jest takie, aby pieniądze się mnożyły, a równocześnie aby inwestor miał poczucie, że działa etycznie i jest dobrym człowiekiem. Wydaje się to podejściem utopijnym.

O ile możesz podjąć pewne kroki dla etycznych działań w życiu codziennym (np. kupować ubrania z drugiego obiegu, pozyskiwać energię przez fotowoltaikę itd.) to jak pogodzić to z inwestycją?

Co to jest etyczne inwestowanie?

Definicja etycznego inwestowania jest bardzo jasna. Oznacza ona podejmowanie działań inwestycyjnych, które uwzględniają dobrostan ludzi, środowiska i szeroko rozumianego społeczeństwa. Idąc tym tropem ustalają one pewien zakres inwestycji o wątpliwej moralności, na przykład z konkretnych branż. Na pewno więc nie będzie to inwestowanie np. w hazard, wyrąb lasów czy broń. Ani tytoń.

Tym samym etyka opiera się tu na dwóch głównych przesłankach: czytelność i transparentność podejmowanych działań oraz moralnie właściwe aktywności, które są przez nie wspierane. Choć trudno mówić o uniwersach kulturowych, o dziwo zgodność w zakresie tego, co to jest inwestycja odpowiedzialna społecznie jest całkiem duża.

Zamiast tego inwestorzy kierujący się zasadami etyki będą wspierać na przykład innowacje technologiczne, źródła energii, opiekę zdrowotną lub edukację. W takim przypadku mówimy o selekcji pozytywnej – czyli nie wykluczamy branż, które należy omijać, tylko wskazujemy te warte wsparcia.

Inwestowanie etyczne ma również swoje inne odcienie, np. w USA coraz bardziej zyskują na wartości firmy inwestujące po chrześcijańsku, czyli w zgodzie z Biblią. Nie wspierają więc np. działań aborcyjnych, firm zajmujących się promowaniem pornografii, produkcją broni czy używek.

Jestem inwestorem – jak inwestować etycznie?

Jeśli działasz na rynku inwestycyjnym i sprzedajesz i kupujesz różne instrumenty finansowe, masz w ręku więcej możliwości. Na przykład przed zakupem akcji danej firmy możesz sprawdzić, jakie ma ona referencje dotyczące przejrzystości, traktowania pracowników, wynagrodzeń dla kadry zarządzającej oraz – patrząc szerzej – jakie ma relacje ze środowiskiem, społeczeństwem itd. Np. czy testuje swoje produkty na zwierzętach, czy ma otwarte postępowania sądowe w sprawach gospodarczych, czy pozywają ją byli pracownicy itd.

Część działań inwestycyjnych jest zwolniona z takich trudnych analiz. Jeśli np. rozpoczynasz przygodę z inwestowaniem, możliwe, że korzystasz z robotów, które podejmują decyzje odnośnie kupna i sprzedaży za Ciebie. W przypadku kryptowalut pozwala to na bezpieczny zysk pozbawiony aspektów moralnych. Więcej informacji znajdziesz w recenzji Bitcoin Millionaire. Sprzedaż i kupno kryptowalut może być uznane za etycznie obojętne lub zaangażowane, ze względu na swój egalitarny charakter i decentralizację.

Co ważne, inwestowanie społecznie odpowiedzialne nie oznacza niższego zysku. Tak naprawdę wiąże się jedynie z większą pracą, którą należy wykonać na starcie.

Nie jestem inwestorem – jak wdrożyć zasady etycznego inwestowania w życie?

Nawet, jeśli nie dokonujesz operacji inwestycyjnych, każda Twoja codzienna decyzja zakupowa jest pewnego rodzaju inwestycją.

Również bank, w którym masz założone konto może być inwestorem etycznym lub nie. Co więc możesz zrobić? Podejmować bardziej świadome decyzje.

  • Idąc na zakupy zastanów się, czy sieciówka, w której upatrzyłaś sobie sukienkę nie jest znana z wykorzystywania i niemoralnego traktowania siły roboczej w krajach trzeciego świata.
  • Prześledź online lub po prostu zapytaj, w co inwestuje Twój bank.
  • Nie kupuj kosmetyków od firm, które testują je na zwierzętach.
  • Staraj się kupować żywność z upraw i hodowli ekologicznych i z odpowiednim certyfikatem. Wiele firm powołuje się na certyfikat, który nie ma żadnej mocy, warto więc sprawdzić listę podmiotów upoważnionych do certyfikacji.
  • Korzystaj z aplikacji na telefonie, które za każdą obejrzaną reklamę przeznaczają określoną kwotę na szczytny cel.
  • Są również aplikacje do mikro-inwestycji, które zaokrąglają wydawane kwoty i końcówkę wpłacają w portfele akcyjne firm społecznie odpowiedzialnych, dzięki czemu w sposób nieodczuwalny dla siebie gromadzisz aktywna, a równocześnie wspierasz firmy, które działają etycznie.

Sam jeden nie zmienię świata – pomyślało kilka miliardów ludzi.

Każdy codzienny krok jest małą cegiełką, którą dokładamy do wspólnej misji, aby świat stał się lepszym miejscem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%