Zamknij

Jakie są przeciwwskazania do badania USG?

08:34, 22.11.2021 . Aktualizacja: 08:34, 22.11.2021
Skomentuj

Ultrasonografia to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych. Jego wykonanie jest sposobem na uwidocznienie kształtu, wielkości oraz stanu narządów wewnętrznych pacjenta. Badanie to przeprowadza się w celach diagnostycznych, aby rozpoznać różne problemy zdrowotne i podjąć decyzję na temat profilaktyki lub dalszego leczenia. Obraz USG uwidocznia nie tylko narządy, ale również wszelkie zmiany nowotworowe, guzy oraz inne nieprawidłowości. Ultrasonografia wykorzystywana jest również do monitorowania ciąży. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do tego badania?

Bezpieczeństwo badania USG

Badanie USG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, ponieważ opiera się na wykorzystaniu neutralnych fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Wykazują one zdolność do przenikania przez komórki ludzkiego organizmu, ale nie wywierają na nie żadnego negatywnego wpływu. Z tego względu ultrasonografia jest zdecydowanie mniej inwazyjna, niż chociażby zastosowanie promieni rentgenowskich. Podczas badania obraz diagnozowanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Fragment ciała poddawany diagnostyce pokrywa się specjalnym żelem, aby usprawnić przewodzenie impulsów.

CZYTAJ WIĘCEJ: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/

Zasadność wykonania badania USG

W zależności od obszaru organizmu wymagającego obrazowania, ultrasonograf zastosować można na różne sposoby. Najczęściej przeprowadza się USG jamy brzusznej, węzłów chłonnych, tarczycy, piersi czy stawu kolanowego Ze względu na brak inwazyjności przy jednocześnie dużej efektywności ultrasonografii, zasadność jej wykonania jest zwykle bardzo wysoka. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie wielu zmian chorobowych i pourazowych, a także ocenę rezultatów leczenia. USG jest nieocenione także w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ daje możliwość sprawdzenia rozwoju płodu, rozpoznania wczesnych nieprawidłowości oraz określenia płci przyszłego dziecka.

Przeciwwskazania do ultrasonografii

Nie istnieją praktycznie żadne ogólne przeciwskazania badania USG, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych procedur diagnostycznych. Jego przeprowadzenia nie zaleca się jedynie w bardzo specyficznych przypadkach. Badania nie wykonuje się w miejscach otwartych ran, urazów czy oparzeń. Jednoznacznym przeciwwskazaniem do ultrasonografii jest również złamanie kości, które zostało świeżo zamknięte. Podczas badania takiego obszaru ciała, mogłyby bowiem wystąpić dolegliwości bólowe u pacjenta. USG nie wymaga też specjalnych przygotowań. Wyjątek stanowi ultrasonografia jamy brzusznej lub układu moczowego, w przypadku których należy pozostać na czczo oraz wypić odpowiednią ilość wody celem napełnienia pęcherza.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%