Zamknij

Pożar w budynku - jak się zachować?

10:38, 31.10.2021 . Aktualizacja: 10:39, 31.10.2021
Skomentuj

Jeżeli znajdujemy się w budynku, w którym wybuchnie pożar, najważniejsze jest szybkie działanie i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Nie każdy jednak wie, jak należy postąpić w przypadku zagrożenia, co może prowadzić do paniki. Jakie są zasady postępowania w razie wystąpienia ognia w domu oraz w budynku publicznym?

Pożar w domu albo w mieszkaniu

Ogień, który w bardzo krótkim czasie może strawić dorobek całego życia, jest źródłem silnego stresu. Pod jego wpływem człowiek zachowuje się irracjonalnie i działa pochopnie. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką trzeba wykonać podczas wykrycia pożaru w domu jest próba uspokojenia się. Należy ocenić wielkość i stopień zagrożenia źródła ognia. Tylko i wyłączne jeżeli jest ono niewielkie możemy gasić pożar na własną rękę. W każdym innym przypadku należy wezwać straż pożarną oraz od razu udać się w bezpieczne miejsce, czyli zazwyczaj na zewnątrz.

Należy pamiętać, że urządzeń elektrycznych pod żadnym pozorem nie można gasić wodą, bo mogłoby to znacznie pogorszyć sytuację. Trzeba sięgnąć po podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć także w domu. Mała gaśnica lub koc gaśniczy nie zajmą dużo miejsca, a czasami mogą uratować życie i dobytek. Nie można też otwierać okien – podmuchy wiatru lub przeciąg mogłyby doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia w niekontrolowany sposób. W przypadku dużego zadymienia może zajść konieczność poruszania się na czworakach lub czołgania się po podłodze, gdzie dymu będzie najmniej. Warto też zasłonić drogi oddechowe chusteczką, szalikiem lub fragmentem ubrania.

Pożar w budynku publicznym

W budynkach publicznych przebywa wiele ludzi, co może komplikować przeprowadzenie akcji ratunkowej. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie się do poleceń wydawanych przez wyznaczone osoby. Ich zadaniem jest też wezwanie służb ratunkowych oraz przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków publicznych są zazwyczaj bardziej zaawansowane, niż domów i mieszkań. W wielu miejscach dostrzec można charakterystyczne czerwono-białe znaki przeciwpożarowe, które wyznaczają lokalizacje gaśnic, hydrantów wewnętrznych oraz technicznych środków ochrony, jak na przykład klapy dymowe czy zaawansowane urządzenia gaśnicze. Dzięki nim można szybko znaleźć potrzebny sprzęt gaśniczy i w razie możliwości spróbować samodzielnie ugasić pożar jeżeli nie stanowi on zagrożenia dla życia albo zdrowia.  

W przypadku pożaru w budynku publicznym niezbędne jest przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej. Trzeba stosować się do nadawanych komunikatów lub poleceń, a w przypadku ich braku skorzystać ze znaków ewakuacyjnych rozmieszczonych na korytarzach, klatach schodowych oraz w newralgicznym punktach. Takie tabliczki są koloru zielonego i posiadają fluorescencyjne elementy, które pochłaniają światło. Dzięki temu są dobrze widoczne nawet w przypadku odcięcia prądu w obiekcie. Obowiązek zastosowania oznaczeń przeciwpożarowych oraz ewakuacyjnych w budynkach publicznych spoczywa na właścicielu lub zarządcy. Znaki i tabliczki można kupić w sklepach stacjonarnych lub online, na przykład w sklepie https://znaki-bhp.pl

Po opuszczeniu budynku należy udać się w bezpieczne miejsce, którym zazwyczaj jest wcześniej wyznaczone miejsce zbiórki do ewakuacji. Tam należy poczekać na przyjazd służb ratunkowych. Nie powinno się oddalać na własną rękę. Mogłoby to wprowadzić ratowników w błąd i mogliby myśleć, że wewnątrz wciąż przebywają osoby, których życie jest zagrożone.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%