Zamknij

Pierwsze kroki na drodze z aparatami słuchowymi - poznaj 3 ważne wskazówki

11:23, 08.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:14, 08.10.2021

Ubytki słuchu dotykają coraz większej ilości osób, co spowodowane jest trzema głównymi czynnikami. Po pierwsze, dzieje się tak z przyczyn naturalnych, gdy stajemy się coraz starsi również nasz słuch ulega temu procesowi. Po drugie, w związku z nieprawidłowościami w trakcie ciąży, bądź chorobami genetycznymi dzieci rodzą się z wrodzonymi wadami aparatu słuchowego. Trzecią najczęściej spotykaną przyczyną jest rozwój cywilizacyjny, który spowodował, że dociera do nas coraz więcej dźwięków, które obciążają nasz słuch doprowadzając niekiedy do jego ubytków. W celu prawidłowego odbierania dźwięków powinniśmy jak największą wagę przykładać do tego zmysłu, który bez wątpienia jest jednym z najważniejszych, a bez niego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Jednak co zrobić, gdy dotknie nas ten problem? Aparaty słuchowe to zdecydowanie jedna z odpowiedzi na to pytanie. Znacząco poprawiają one jakość odbieranych dźwięków, tym samym pozwalają normalnie funkcjonować i wykonywać codzienne obowiązki. Z tego powodu, po zdiagnozowaniu niedosłuchu, należy się w niego stanowczo zaopatrzyć. Oczywiście, jak ma to miejsce w każdej nowej sytuacji, również w przypadku aparatów słuchowych pierwsze dni po jego założeniu nie są najłatwiejsze. Z tego powodu powinniśmy podejść do tego z dużą dozą cierpliwości, spokoju i zaangażowania.

Zacznij od swojego domu

Osoby otrzymujące aparat słuchowy, który bez wątpienia ma odmienić ich życie i wpłynąć na poprawę jego jakości, nieraz są tak podekscytowane, że rzucają się na głęboką wodę. Oczywiście, nic w tym dziwnego, ponieważ perspektywa tego, że już za chwilę usłyszą każdy dźwięk, na pewno wzbudza wiele emocji. Jednak warto podejść do sprawy spokojnie i rozważnie. Zakładając aparat słuchowy po raz pierwszy, musimy pamiętać o tym, że odbieranie wszelkiego rodzaju dźwięków może być początkowo dość niekomfortowe. Dzieje się tak, ponieważ nasz słuch będzie w tym momencie bardzo wrażliwy i minie trochę czasu, aż przyzwyczai się do nowej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że nie jest to nic złego, a wręcz zupełnie normalnego. Dlatego swoją przygodę z jego noszeniem, warto rozpocząć od stosowania go w domu, gdzie mamy największy wpływ na docierające do nas dźwięki. Dopiero wraz z upływem czasu, stopniowo zwiększajmy ich różnorodność.

Sukcesywne zwiększanie częstotliwości

Każda nowa sytuacja wymaga od nas przyzwyczajenia się. W niektórych przypadkach dzieje się to bardzo szybko, w innych znacznie wolniej. Ta sama zasada dotyczy aparatów słuchowych, w których przypadku przystosowanie się do nowych warunków wymaga cierpliwości i czasu. Często stosowanym porównaniem jest dostosowywanie się naszych oczu do ciemności. Początkowo, gdy zgasimy światło, praktycznie nic nie widzimy prócz otaczającej nas czerni. Jednak czekając chwilę, w zasięgu naszego wzroku zaczynamy zauważać coraz więcej elementów i przedmiotów. Podobną sytuację mamy w przypadku naszego słuchu, kiedy na początku aparat słuchowy sprawia nam dyskomfort. Natomiast z czasem będzie to ulegać znacznej poprawie, aby finalnie zapewnić nam możliwość swobodnego odbierania dźwięków i prowadzenia normalnego trybu życia. Początkowo staraj się nosić aparat słuchowy około 2 godzin dziennie, a w ostatnich dniach nawet około 12.

Uzbrój się w cierpliwość

Pierwsze dni z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Towarzyszy nam wtedy dyskomfort, a wszystko to spowodowane jest nowymi warunkami, do których nasz słuch musi się przyzwyczaić. Jest to w zupełności normalne i nie powinniśmy się tym martwić. W zależności od stopnia ubytku, z pewnością każdemu z nas docierające dźwięki mogą przysparzać mniej lub więcej uciążliwych problemów. Dlatego każdy z nas powinien podejść do tego indywidualnie, jednak w dalszym ciągu pamiętając o tym, aby rozpocząć noszenie aparatu słuchowego w swoim domu. Określa się, że przystosowanie się do nowej sytuacji zajmuje około miesiąca, warto więc uzbroić się w cierpliwość. Wysiłek, który włożysz, aby zaaklimatyzować się w prawidłowym odbieraniu dźwięków jest bez wątpienia tego warty. Pamiętaj, że jeśli coś rzeczywiście zaczyna Cię martwić i odbiegać od normy skontaktuj się ze specjalistą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%