Zamknij

Kończysz podstawówkę? Zdecyduj co dalej!

11:19, 08.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:11, 08.10.2021

Już wkrótce nadejdzie maj, który wyjątkowo w tym roku nie kojarzy się wyłącznie z maturą. W jego trakcie odbywa się również egzamin ósmoklasisty, który został przeniesiony ze względu na panującą na świecie, w tym w Polsce, sytuację. Oznacza to, że tegoroczni ósmoklasiści są coraz bliżej ukończenia szkoły podstawowej i podjęcia decyzji o tym, co robić dalej. Możliwości jest naprawdę wiele, a każda oferuje zupełnie coś innego, a tym samym staje się warta rozważenia. To właśnie szkoła średnia może okazać się przepustką na wymarzone studia, dlatego też jej wyboru zdecydowanie nie należy pozostawiać przypadkowi. Warto zatem dokładnie zapoznać się z tym, co mają do zaoferowania licea, technika oraz szkoły branżowe. Dzięki temu czas spędzony w jednym z nich nie będzie poświęcony wyłącznie na wertowaniu podręczników, ale również na rozwoju własnych umiejętności i zainteresowań.

Liceum

To właśnie ono jest najprawdopodobniej najczęstszym wyborem pośród ósmoklasistów. Zresztą nie sposób się im dziwić, ponieważ to właśnie w liceach można znaleźć liczne, a przede wszystkim różnorodne profile klas. W wielu szkołach można trafić na klasy humanistyczne, biologiczno-chemiczne czy matematyczno-fizyczne. Coraz częściej jednak oferowane są takie profile jak dziennikarskie, artystyczne, prawniczy czy informatyczne, a to i tak zaledwie niewielki ułamek z nich wszystkich. Dzięki temu praktycznie każdy absolwent podstawówki jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Co warto zaznaczyć, w zależności od wybranego profilu rozszerzane są inne przedmioty, które umożliwiają znacznie lepsze przygotowanie do matur rozszerzonych niż samodzielna nauka z podręczników. Dobrze jest zatem postawić na takie podręczniki, które wymagane są do rekrutacji na wymarzony kierunek studiów. Należy pamiętać, że obecnie, po wprowadzeniu reform w systemie edukacji, liceum trwa cztery lata. Wówczas także uczeń może podejść do matury, która umożliwi kontynuację edukacji.

Technikum

Ten typ szkoły średniej, chociaż jest mniej popularny niż liceum, zdecydowanie zyskuje na zainteresowaniu uczniów podstawówek. Powód takiej tendencji jest bardzo prosty – technika przygotowują swoich uczniów nie tylko do matury, ale również do zawodu. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę, że nauka polega nie tylko na czytaniu podręczników, ale również na zajęciach praktycznych. Bardzo często już w samych nazwach poszczególnych placówek edukacyjnych możemy znaleźć takie określenia jak „samochodowe” czy „informatyczne”. Są one zatem wyjątkowo słusznym wyborem dla osób, które dokładnie wiedzą co chcą robić w przyszłości. Wówczas podstaw wybranego zawodu mogą nauczyć się już na etapie szkoły średniej. Należy jednak pamiętać, że samych profili techników jest względnie niewiele i nie każdy znajdzie klasę, która przygotuje go do rozpoczęcia dalszej kariery. To, czym również technikum różni się od liceum, to czas trwania. W tym przypadku kończy się ono po pięciu latach i wtedy też można zdawać egzamin maturalny oraz drugi, potwierdzający zdobyte kwalifikacje zawodowe.

Szkoła branżowa

Ostatnia ze szkół, na którą mogą zdecydować się ósmoklasiści, jest nieco podobna do technikum. Przede wszystkim dlatego, że uczniowie nie tylko uczą się wiedzy teoretycznej z podręczników, ale także są przygotowywaniu do wybranego przez siebie zawodu. Jaka jest zatem różnica? Szkoła branżowa podzielona jest na dwa stopnie, które trwają kolejno trzy oraz dwa lata. Oczywiście absolwent podstawówki ma możliwość rekrutacji na pierwszy z nich, który kończy się zdobyciem wykształcenia zasadniczego branżowego. Oczywiście musi także zdać stosowny egzamin, który potwierdzi jego wiedzę z zakresu zawodu. Dopiero później, jeżeli wyrazi taką chęć, może kontynuować naukę na stopniu drugim. Po dwóch latach nauki może podejść do egzaminu maturalnego, a także zdobyć wykształcenie średni branżowe. Warto zatem zaznaczyć, że każdy uczeń ósmej klasy podstawówki ma przed sobą nie lada wyzwanie polegające na wybraniu własnej ścieżki życiowej i dlatego także powinien dokładnie zastanowić się nad posiadanymi możliwościami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%