Zamknij
REKLAMA

Uruchomienie własnego sklepu internetowego w Holandii

08:42, 27.09.2021 | r.
Skomentuj

Czy własny sklep internetowy w Holandii to dobry pomysł na biznes ?

Skoro to czytasz, zakładam że albo mieszkasz w Holandii, pracujesz na etacie i zastanawiasz się nad otwarciem w Holandii własnej działalności gospodarczej, albo zastanawiasz się nad wyjazdem i stoisz przed dylematem, etat czy własna firma.

Wielu Polaków którzy wyemigrowali do Holandii po kilku latach pracy która nierzadko nie jest szczytem ich marzeń i daleka jest od tego czym mogliby się zajmować w Polsce decydują się na uruchomienie w Holandii własnej małej działalności.

Bardzo częstym wyborem jest otwarcie w Holandii sklepu internetowego, strategie są różne, jedni celują w Polonię mieszkającą w Holandii, drudzy w rdzenną klientelę.Moim zdaniem i jeden target i drugi jest dobry , sklep internetowy Holandia to bardzo dobry rynek na jego uruchomienie.

Jeśli chodzi o sklepy internetowe masz dostępne dwa typy rozwiązań.

SKLEP INTERNETOWY W MODELU ABONAMENTOWYM

Jest to szczególnie rozpopularyzowane w Polsce gdzie jest najwięcej firm oferujących tego typu rozwiążania, niestety takie sklepy rzadko spełniają kryteria obowiązujące w Holandii, większość z nich np. nie pozwala na integrację z najpopularniejszym w sklepach internetowych w Holandii systemem płatności on-line o nazwie “iDEAL”.

Mogłoby się wydawać że wystarczy zintegrowanie płatności kartami kredytowymi i to załatwi temat, niestety nie w przypadku rynku Holenderskiego ponieważ tam dominuje system “iDEAL” jest to ulubiona forma płacenia w sklepach internetowych w Holandii dlatego nie można zignorować tego kryterium przy wyborze platformy sklepu internetowego ponieważ rezygnując z integracji tej bramki płatności automatycznie stracisz dużą część rynku.

Niestety to nie jedyny mankament abonamentowych platform sklepowych, kolejnym jeszcze większym jest zamknięta struktura, oznacza to ni mniej ni więcej że jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci do głowy integracja (uruchomienie) jakiejś nowej funkcjonalności w swoim sklepie internetowym pod rynek holenderski - nie zrobisz tego, ponieważ sklepy abonamentowe to zamknięte ekosystemy, dopóki autorzy danego rozwiązania nie zobaczą potrzeby integracji tej czy innej funkcjonalności w swoim sklepie internetowym - nie zobaczysz jej na liście opcji dostępnych do uruchomienia w panelu administracyjnym swojego sklepu. Jest to duża wada ponieważ zamyka Ci drogę swobodnego rozwoju swojego sklepu internetowego.

Niestety nie zamknięta struktura sklepów abonamentowych to nie jedyna ich wada.

Kolejnym mankamentem tego typu rozwiązań sklepowych jest to że za praktycznie każdą dodatkową funkcję będziesz musiał płacić dodatkowe pieniądze czyli abonament bazowy to jest tak naprawdę goły sklep, jeśli chcesz np. zintegrować jakąś hurtownię czy uruchomić inną funkcjonalność jesteś zmuszony zwiększyć kwotę abonamentu bazowego efektem czego może się okazać że po dodaniu wszystkich funkcji jakie są Ci potrzebne (poza tymi których nie dodasz bo dana platforma sklepowa ich nie posiada …) Twój abonament za korzystanie z takiego sklepu internetowego może wzrosnąć do kilkuset zł miesięcznie (nawet w okolice 1000 zł miesięcznie co już staje się kwotą absurdalną w obliczu istnienia rozwiązania nr. 2 które opiszę poniżej.

Kolejnym mankamentem sklepów na abonament jest to że wiele z nich nie pozwala w prosty sposób przekształcić sklepu w wersję wielojęzyczną a niektóre na to po prostu nie pozwalają. Proces tłumaczenia całej nawigacji, nie mówiąc o tłumaczeniu opisów produktów to żmudna praca ale nie to jest najgorsze.

Załóżmy że poświęciłeś rok na rozwój takiego sklepu, zrobiłeś wszystkie tłumaczenia ,Twój abonament w międzyczasie urósł do 600-700 zł /miesięcznie lub więcej. Co się stanie gdybyś znalazł lepsze rozwiązanie sklepowe które jest tańsze w eksploatacji ?

Tracisz wszystko to w co włożyłeś,  swoją ciężką pracę związaną z dostosowaniem sklepu internetowego pod potrzeby Holandii, pod potrzeby Twoich klientów, potrzeby własne, ponieważ w momencie w którym przestajesz opłacać abonament za sklep internetowy tracisz wszystko, ale tu pojawia się rozwiązanie nr 2 które może Ci zaoszczędzić tych wszystkich problemów i ograniczeń.

SKLEP INTERNETOWY NA PLATFORMIE OPEN SOURCE (SKLEP NA WŁASNOŚĆ)

Jest taka platforma o nazwie Wordpress, platforma na której pracuje ponad 40% wszystkich sklepów internetowych na Świecie (nie bez powodu) ,także w Holandii.

Wordpress/ Woocommerce to rozwiązanie które daje Ci pełną swobodę rozwoju swojego sklepu, nie uzależnia Cię od firmy informatycznej budującej taki sklep dla Ciebie, co więcej taki sklep jest Twoją własnością co oznacza że nie ponosisz żadnych miesięcznych opłat z tytułu posiadania sklepu a gdyby cokolwiek w Twoim biznesie poszło nie tak ,musiałbyś czasowo wstrzymać działalność, możesz zrobić backup takiego sklepu internetowego i zapisać go na dysku, nic Ci nie zniknie, nikt nie zabierze Twojej ciężkiej pracy.

Sklepy internetowe budowane na tej platformie to także nieporównywalnie większe możliwości jeśli chodzi o tzw pozycjonowanie w wyszukiwarkach, ponieważ mają one bardzo szerokie możliwości optymalizacji pod SEO. Nie wspomnę nawet o darmowych modułach do integracji najpopularniejszej w holenderskich sklepach internetowych bramki płatności iDEAL.

Największą zaletą sklepu internetowego zbudowanego na platformie Wordpress /Woocommerce jest to że zyskujesz dostęp do tysięcy bezpłatnych modułów które zainstalujesz 2 kliknięciami z panelu administracyjnego, modułów za korzystanie z których nikt nie będzie od Ciebie żądał extra abonamentu ponieważ korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne.

Koszt budowy sklepu internetowego na tej platformie jest jednorazowy, jest niższy niż kilka miesięcy korzystania ze sklepu abonamentowego z zestawem opcji które powinien mieć każdy sklep internetowy, a za który niestety Ty, wybierając platformę abonamentową musisz płacić cały czas, co miesiąc.

Wybierając sklep internetowy w modelu własnościowym (open source) nie masz także problemu z lokalizacją sklepu pod język niderlandzki, ponieważ Wordpress /Woocommerce posiada wbudowane tłumaczenia w większości języków także w języku niderlandzkim więc oszczędzasz na tej najbardziej mozolnej pracy, tłumaczenia całej nawigacji, komunikatów systemowych itp. ponieważ to już jest gotowe wbudowane w ten system.

Jeśli myślisz nad uruchomieniem sklepu internetowego w Holandii zastanów się dobrze zanim wybierzesz platformę abonamentową która pozornie może kusić bardzo niskimi kosztami wejścia, niestety bez możliwości wyjścia - nie tracąc wszystkiego co w taki sklep włożyłeś …

Sklep internetowy na platformie open-source tj Wordpress/Woocommerce to niezależność i ekonomika eksploatacji, nieograniczone możliwości rozwoju jakich nie da Ci platforma abonamentowa. Rynek holenderski jest bardzo wymagający, nie warto koncentrować swojej uwagi na problemach związanych z korzystaniem z platform abonamentowych tylko przekierować swoją aktywność na maksymalizację zysku. Jest mnóstwo firm w Polsce które zbudują Ci w rozsądnych pieniądzach efektownie wyglądający nowoczesny sklep internetowy na tej platformie, co istotne nie uzależniając Ciebie od swoich usług, ponieważ ta platforma sklepowa pozwala Ci na samodzielny jej rozwój lub zlecenie ewentualnych dodatkowych prac dowolnej firmie informatycznej która zna tę platformę a z racji tego iż jest to najpopularniejsza na Świecie platforma sklepowa firm które będą w stanie Ci pomóc jest mnóstwo.


 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%