Zamknij
REKLAMA

Jak napisać idealny list motywacyjny?

09:52, 23.09.2021 | r.
Skomentuj

Nie da się ukryć, że dawniej obowiązkiem podczas aplikowania o pracę, było dołączenie do swojego życiorysu również listu motywacyjnego. Wówczas pisało się go odręcznie i zawierało się w nim najważniejsze informacje o sobie i przedstawiało się siebie jako idealnego kandydata na dane stanowisko. Obecnie popularność listu motywacyjnego drastycznie spadła, a co gorsza większość z osób szukających pracy, nawet nie próbuje go napisać. W przeglądanych ofertach pracy, na dane stanowisko często nie ma wzmianki o tym, że list motywacyjny jest niezbędny. Jednak nie oznacza to wcale, że nie jest on pożądany. Większość pracodawców, otrzymując komplet takich dokumentów, automatycznie zwraca większą uwagę na kandydata, który poświęcił czas na napisanie listu motywacyjnego i wykazał się zaangażowaniem. Jednak pojawia się jeszcze jedna kluczowa kwestia, mianowicie jak napisać idealny list motywacyjny?

Spersonalizuj swój list motywacyjny 

Najważniejsze w liście motywacyjnym są jak wiadomo informacje. O ile w przypadku CV, możemy skorzystać z różnorodnych generatorów CV i kreatorów CV, list motywacyjny musimy potraktować jako zadanie domowe i wykonać je z należytą starannością i zaangażowaniem. W pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na to, że idealny list motywacyjny musi być do kogoś skierowany. Odbiorcą może być więc dział HR lub nawet sam dyrektor tego działu, możemy go również skierować do rekruterów. W międzyczasie nie zapomnijmy o podaniu naszych danych, które są niezbędne w razie ewentualnego kontaktu. Za wszelką cenę unikajmy pośpiechu i niestaranności podczas pisania listu motywacyjnego. Podobnie, pośpieszna wysyłka, bez przeczytania i zweryfikowania tego co napisaliśmy, może znacznie przekreślić nasze szanse na uzyskanie wymarzonego stanowiska. Pamiętajmy, że jeśli rozsyłamy list motywacyjny do wielu firm, konieczna jest zmiana adresata. Co więcej, początek listu motywacyjnego powinien być swoistym wyjaśnieniem dla odbiorcy dlaczego stał się adresatem dokumentu, a także skąd wiemy o ofercie pracy.

Krótko wyjaśnij, dlaczego starasz się o stanowisko w tej konkretnej firmie

Ogłoszenia o prace są niezwykle prosto i rzetelnie napisane. Firma zwykle dokładnie opisuje kogo szuka i wyjaśnia dlaczego właśnie te a nie inne cechy powinien mieć ich idealny kandydat. Podanie o prace, skupia się głównie na wyróżnieniu poszukiwanych cech. Zatem list motywacyjny, powinien wyjaśnić dlaczego właśnie ta, a nie inna firma nas zainteresowała. Warto więc dokładnie, ale zwięźle uargumentować, dlaczego chcemy właśnie w niej pracować. Warto w tym celu przejrzeć stronę internetową przedsiębiorstwa i utożsamić się z wartościami przez nie wyznawane. Kolejno warto podkreślić, że firma należy - o ile tak właśnie jest- do liderów w branży, a praca z wiarygodną i rozpoznawalną marką jest prawdziwym spełnieniem marzeń. Sprecyzuj jak wyobrażasz sobie dalszą ścieżkę kariery w tej firmie i skup się na tym, co praca w danym przedsiębiorstwie może ci dać. Śmiało wypunktuj najważniejsze- twoim zdaniem- korzyści, a także spróbuj zidentyfikować się z polityką firmy,

Pokaż, że to ty jesteś idealnym kandydatem na stanowisko

Jak napisać list motywacyjny? Otóż pamiętaj, że jest to dokument, który ma przede wszystkim przekonać rekruterów, że to właśnie ty będziesz idealnym kandydatem na dane stanowisko. Nie powielaj więc informacji z CV. Skupi się na tym, by w jak najlepszym świetle przedstawić swoją kandydaturę. Pamiętaj, że wyjaśniłeś już dlaczego chcesz w danym przedsiębiorstwie pracować, teraz przyszła więc pora, by przekonać rekruterów, że będziesz właściwą osobą na właściwym miejscu, a firma będzie miała same korzyści, jeśli zdecyduje się ciebie zatrudnić. Posłuż się więc solidnymi, ale przemyślanymi argumentami, które sprytnie podkreślą twoje najmocniejsze strony. Zrezygnuj z litanii epitetów, a także schematycznych formułek. Zamiast wyliczać swoje cechy- tak jak zrobiłeś to w swoim CV- posłuż się dobitnymi przykładami. List motywacyjny powinien stanowić potwierdzenie informacji, które zostały zawarte w CV. Pokaż więc przyszłemu pracodawcy, że jesteś kreatywny i przywołaj konkretne sytuacje zawodowe, a także zadania i projekty, które wykonywałeś w poprzednich pracach, a które okazują się kluczowe dla stanowiska, o które aktualnie się ubiegasz.

Postaw na profesjonalne zakończenie

Nie zapomnij o tym, by na samym końcu wyrazić nadzieje na przyszłe spotkanie z potencjalnym pracodawcom. Pamiętaj, że o wiele lepiej jest unikać schematycznych i do znudzenia powtarzających się formułek grzecznościowych. Za pewne którąś z nich zdążyłeś już wykorzystać na wstępie swojego listu motywacyjnego. Skoncentruj się więc przede wszystkim na tym, by nie kopiować treści ze swojego CV, a także by zawartość listu motywacyjnego była maksymalnie czytelna i przejrzysta. Co więcej powinieneś wywrzeć na pracodawcy wrażenie, że jesteś osobą wiarygodną, a list- który powinien być rzetelną opowieścią o twoim życiu zawodowym- nie jest tylko i wyłącznie pustą reklamą. Pamiętaj, że list motywacyjny może znacznie zwiększyć twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Artykuł powstał we współpracy z agencją Adcube.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%