Zamknij

Ciepłe kraje - jak ustrzec się przed udarem słonecznym?

16:48, 17.07.2021 r. Aktualizacja: 16:48, 17.07.2021
Skomentuj

Zbyt intensywne i nieostrożne przebywanie na słońcu może skończyć się tragicznie. Udar słoneczny jest skutkiem przegrzania organizmu, w efekcie czego dochodzi do martwicy komórek oraz denaturacji białek. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która najczęściej kończy się hospitalizacją, a w skrajnych przypadkach - śmiercią. Pobyt w szpitalu nie jest najlepszym sposobem na spędzenie urlopu w ciepłych krajach. Jak temu zapobiec?

Ryzyko wystąpienia udaru słonecznego

Wyjazd w ciepłe zakątki świata to znakomity pomysł na udany wypoczynek - nie istnieje bowiem ryzyko, że pogoda nie dopisze. I dlatego coraz więcej osób rezygnuje z wczasów w Polsce na rzecz południa Europy czy też zupełnie egzotycznych lokalizacji. W miejscach tych temperatura często przewyższa 30°C, a bywa, że przekracza 40. Intensywnie palące słońce i upał przyczyniają się zaś do przegrzania organizmu, a kiedy ten nie jest w stanie samodzielnie obniżyć temperatury - dochodzi do udaru słonecznego. Najbardziej narażone na udar są osoby starsze oraz dzieci, chorujące na cukrzycę, otyłość lub choroby serca, spożywające duże ilości alkoholu, sportowcy i pracownicy fizyczni (oczywiście pracujący na świeżym powietrzu). Udar na urlopie w ciepłych krajach nie jest rzadkością z jeszcze jednej przyczyny: powietrze może być parne, a noce bardzo ciepłe, nie ma więc szans na ochłodzenie organizmu, a ulgi nie przynosi nawet pocenie. Picie zbyt małej ilości wody oraz opalanie się w godzinach między 11 a 15 (promieniowanie słoneczne jest wtedy największe) to kolejne czynniki sprzyjające wystąpieniu udaru. Są one istotne także z innych powodów: poparzenia słoneczne i uporczywe bóle skóry, mięśni i głowy także mogą zepsuć urlop. Warto uchronić się przed nimi, wyposażając się w odpowiednie preparaty, jak np. maść przeciwbólowa na wapteka.pl, internetowej aptece idealnej do przedwakacyjnych zakupów.

Sposoby na bezpieczny wypoczynek

Ze względu na to, jak poważne mogą być konsekwencje udaru należy odpowiednio się przed nim zabezpieczyć. W jaki sposób?

  • opalać się rozsądnie: jednorazowe przebywanie w pełnym słońcu powinno wynosić maksymalnie 20 minut, po tym czasie należy przynajmniej przez 10 minut schładzać się w cieniu, najlepiej w przewiewnym miejscu
  • pamiętać o wypijaniu dużych ilości wody, co najmniej 3 litrów dziennie
  • zawsze mieć na sobie lekkie nakrycie głowy
  • chronić ciało przed słońcem: ubierać długie koszulki i spodnie, wykonane z naturalnych i cienkich tkanin (jak np. len)
  • unikać alkoholu
  • zmniejszyć aktywność fizyczną.

Średnio jeden na trzy przypadki udaru wśród dorosłych kończy się hospitalizacją, zaś śmiertelność sięga 12 proc. Ważne jest tu jak najszybsze dostrzeżenie pierwszych objawów. A są to: temperatura ciała sięgająca 40°C, przyspieszony oddech, bóle głowy, wymioty, drgawki, zaburzenia świadomości, bóle mięśni, zwiększone pocenie oraz ciemna barwa moczu. 

Podróżna apteczka - co ze sobą zabrać?

W przypadku, jeśli zauważy się u kogoś objawy udaru, należy przede wszystkim jak najszybciej zabrać taką osobę ze słońca i ulokować w zacienionym, chłodnym miejscu. Warto także spróbować delikatnie schłodzić ciało, przy pomocy np. kompresów. Przytomnemu choremu można podawać płyny, a w sytuacji utraty przytomności, konieczne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia. Najważniejsze to chronić siebie i swoich bliskich, pamiętając o wszystkich powyższych wskazówkach. Na urlopie, który ma być czasem beztroskiego wypoczynku stosunkowo łatwo o wypadki. Dobrym pomysłem będzie więc zabranie ze sobą podręcznej apteczki, w której powinny znaleźć się:

  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
  • środki na biegunkę oraz ułatwiające wypróżnianie
  • elektrolity
  • środek do odkażania ran
  • plastry z opatrunkiem.

Wszystkie te rzeczy można kupić w wapteka.pl. Dość częstą, urlopową przypadłością są również bóle głowy. Nie daj się migrenie, czyli sposoby na ból głowy, które warto poznać, to m.in. ograniczenie światła, zimne kompresy i unikanie kofeiny. A wtedy urlop na pewno się uda.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%