Zamknij

Wentylacja hybrydowa - co warto o niej wiedzieć?

12:51, 21.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:52, 21.06.2021

Wentylacja powinna znaleźć się w każdym domu czy mieszkaniu. Jej system należy zaprojektować już na etapie powstawania budynku. W polskim budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Coraz częściej jednak można spotkać się z połączeniem tych dwóch rozwiązań, czyli wentylacją hybrydową. Na czym polega jej działanie?

Wentylacja w nieruchomości - po co jest potrzebna?

Bez względu na to, czy szukasz domu, czy mieszkania na sprzedaż w szczecińskich Gumieńcach sprawdź, czy w nieruchomości znajduje się i właściwie działa wentylacja. Jej znaczenie jest bardzo duże. Odpowiada ona za dobrą jakość powietrza we wnętrzu, a także chroni nieruchomość przed powstawaniem pleśni i innych szkód spowodowanych przez wilgoć.

Czym jest wentylacja?

Mianem wentylacji określa się zorganizowany system wymiany powietrza w pomieszczeniach budynku. Wymiana powietrza realizowana jest poprzez jego dostarczanie i usuwanie z wnętrza. Najczęściej w budownictwie mieszkaniowym stosuje się systemy grawitacyjne (naturalne) oraz mechaniczne. Coraz częściej spotkane są też wentylacje hybrydowe, tzw. dwubiegunowe. Wszystkie typy wentylacji stosowane w budynkach mieszkalnych muszą spełniać Polskie Normy PN-83/B-03430Az3 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania”. Określa ona m.in. ilość powietrza wymienianego w ciągu godziny dla poszczególnych typów pomieszczeń.

Czym jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa jest połączeniem zalet systemu grawitacyjnego i mechanicznego. Powstała ona, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a jednocześnie pozwolić na pełną kontrolę przepływu powietrza. Mechanizm działania wentylacji hybrydowej opiera się na zastosowaniu specjalnych nasad kominowych, które wyposażone są w silniki o niewielkiej mocy. Ich zadaniem jest wymuszanie obrotu wiatraków bez względu na warunki atmosferyczne: siłę czy kierunek wiatru. Silniki wentylacji dwubiegunowej pracują nawet w bezwietrzne dni, kiedy wiatr jest niewystarczający. Jeśli natomiast jest silny, silniki przechodzą w stan uśpienia i minimalizują pobór energii. W tym czasie wymiana powietrza dokonuje się w sposób naturalny, przez nawiewniki.

Zalety wentylacji dwubiegunowej

Największą zaletą wentylacji hybrydowej jest skuteczność. Polecenie dwóch systemów pozwala na wentylowanie pomieszczeń przez cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych. Warto też wspomnieć, że działanie wentylacji jest bardzo ciche. Nie powoduje ona uciążliwego i przeszkadzającego hałasu, co jest szczególnie doceniane przez domowników w godzinach nocnych.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest również ekonomiczność. Silnik w wentylacji hybrydowej dysponuje zazwyczaj mocą na poziomie 5-10 W, przez co nie wykorzystuje dużych ilości prądu. Oznacza to, że rachunki za prąd będą niższe. Należy też pamiętać, że wentylacja hybrydowa przez znaczną część czasu w ogóle nie korzysta z energii energetycznej, a z zasobów natury. Na wysokie koszty nie naraża również montaż tego systemu wentylacyjnego. Wybudowanie instalacji nawiewowych jest tanie, a co więcej – można to zrobić nawet w już istniejących budynkach – nie ma potrzeby przebijania w nich stropów i ścian w celu rozprowadzania kanałów odprowadzających powietrze. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%