Zamknij

Wynajem mieszkanie - wszystko co warto wiedzieć

09:13, 15.06.2021 r. Aktualizacja: 09:13, 15.06.2021
Skomentuj

Czego może dotyczyć najem okazjonalny?

Rynek mieszkaniowy nieustannie się rozwija i pojawia się coraz więcej ofert o wynajem mieszkania. Jest to świetne rozwiązanie dla osób które często się wyprowadzają albo nie mają możliwości kupienia własnego mieszkania. Dla właściciela to okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to też z pewnym ryzykiem. Zastanawiasz się jaka umowa wynajmu mieszkania będzie najlepsza? Co to jest najem okazjonalny? Czy najem okazjonalny jest interesujący? Czy umowa na czas nieokreślony to dobre rozwiązanie? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Informacje o tym jakich przedmiotów może dotyczyć najem okazjonalny znajdziemy w Kodeksie cywilnym art. 659. Dowiadujemy się, że „Przedmiotem najmu może być każda rzecz, dopóki nie wyłączają tego przepisy szczególne”. Oczywiście najem okazjonalny najczęściej dotyczy mieszkań. Można też spotkać oferty najmu okazjonalnego wielu nieruchomości. Mogą być to wszelkie budynki, działki czy nawet kawałek ściany pod usługi reklamowe.

Wynajem mieszkania – umowa wynajmu mieszkania

Umowa o wynajem mieszkania jest najważniejszym dokumentem dla obu stron. Poprawne jej skonstruowanie jest niezwykle ważne i pomoże uniknąć ewentualnych problemów. Przy wynajmie długoterminowym trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy stosować się do ustawy o ochronie praw lokatorów. Jeżeli umowa będzie sprzeczna z tymi prawami to będzie nieważna i w sądzie nie zostanie uznana za dowód.

Umowa o wynajem mieszkania może zostać spisana samodzielnie i podpisana przez obie strony. Wzór dokumentu można znaleźć w internecie po wpisaniu: wynajem mieszkania umowa. Musimy pamiętać o najważniejszych elementach jakie powinna zawierać umowa o wynajem mieszkania. Są to:

- dokładne dane stron umowy;

- dokładne dane dotyczące mieszkania;

- zobowiązanie wynajmującego do oddania mieszkania po określonym w umowie czasie;

- zobowiązanie wynajmującego do ponoszenia określonych w umowie opłat;

- wysokość kaucji;

- okres trwania umowy;

- okres wypowiedzenia.

 

Wynajem mieszkania umowa – protokół zdawczo odbiorczy

Dobrze żeby umowa wynajmu mieszkania zawierała również protokół zdawczo odbiorczy. Jest to dokument, który pozwala określić stan faktyczny mieszkania w momencie przekazania go wynajmującemu. Umowa na czas nieokreślony zdecydowanie powinna taki dokument zawierać. Jeśli doszłoby do jakichkolwiek zniszczeń to protokół potwierdzi brak tych zniszczeń wcześniej. Najważniejszymi składowymi protokołu jest dokładny opis stanu mieszkania oraz liczników (woda, gaz, prąd). Powinno być wymienione całe wyposażenie lokalu oraz ewentualne usterki. Równie ważne są oczywiście dokładne dane stron oraz ich podpisy. W protokole warto szczegółowo opisać każde z pomieszczeń dodając znajdujące się w nich sprzęty i meble.

Wynajem nieruchomości – obowiązki właściciela i najemcy

Wynajem nieruchomości to nie tylko sposób na zarobek ale również pewne obowiązki. Dotyczy to zarówno właściciela lokalu jak i osoby wynajmującej ten lokal. Nie ma znaczenia czy jest to wynajem okazjonalny czy umowa na czas nieokreślony. Informacje o tych obowiązkach znajdziemy w ustawie o ochronie praw lokatorów. Najważniejszym obowiązkiem najemcy jest terminowe płacenie zobowiązań. Dodatkowo najemca musi korzystać z mieszkania w sposób odpowiedni oraz dbać o jego stan. Właściciel mieszkania musi wydać je terminowo i w takim stanie jaki został określony w umowie. Jeżeli wynajem mieszkania będzie dla właściciela utrapieniem to zawsze może łatwo i bezproblemowo sprzedać mieszkanie firmie takiej jak http://skupnieruchomoscidom.pl/ która pomoże we wszystkich formalnościach. Znalezienie dobrego najemcy to ciężka praca, dlatego nie każdy ma ochotę w to się bawić.

Co to jest najem okazjonalny?

Zastanawiasz się co to jest najem okazjonalny? Wynajem okazjonalny jest dużo rzadziej spotykany niż wynajem zwykły. Umowa o wynajem okazjonalny ma inną konstrukcję i nie dotyczą jej przepisy Kodeksu cywilnego czy ustawy o ochronie praw lokatorów. Wynajem nieruchomości w takiej sytuacji może być na maksymalnie 10 lat. Właściciel nieruchomości korzystający z takiej formy wynajmu nie może jednocześnie prowadzić działalności gospodarczej związanej z wynajmowaniem mieszkań. Jeszcze jedna ważna informacja – wynajem mieszkania umowa. Musi zostać zgłoszona w ciągu 14 dni do urzędu skarbowego.

Wynajem nieruchomości – naruszenie miru domowego

Warto pamiętać, że wynajmując mieszkanie nie możemy wejść do niego bez zgody najemcy. Takie zachowanie może zostać uznane za naruszenie miru domowego. W momencie podpisania umowy z najemcą przekazujemy mu prawo do korzystania z lokalu i jednocześnie sami to prawo tracimy. Musimy też opuścić lokal jeżeli najemca nas o to prosi. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest dodanie w umowie informacji o możliwości przeprowadzania kontroli przez właściciela. Nie zmienia to jednak faktu, że najemca może nas z tego mieszkania wyrzucić w dowolnym momencie. Jedyną opcją wejścia do mieszkania jest zagrożenie wynikające na przykład z pożaru. Wtedy właściciel ma prawo wejść razem z odpowiednimi służbami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%