Zamknij
REKLAMA

Tlenoterapia hiperbaryczna w służbie sportu

08:20, 07.06.2021 | r.
Skomentuj materiał partnera

Podczas treningów, zwłaszcza bardzo obciążających, notorycznie dochodzi do uszkodzeń tkanek miękkich i szeregu innych urazów. W przypadku kontuzji sportowych są to m.in. naderwania więzadeł, skręcenia i złamania, uszkodzenia ścięgien oraz stłuczenia mięśni. Pojawiają się silne dolegliwości bólowe, stany zapalne i obrzęki, które utrudniają nie tylko dalsze ćwiczenia, ale i codzienne funkcjonowanie. Częstym problemem jest również spadek wydolności sportowca. I tu na ratunek przychodzi tlenoterapia hiperbaryczna.

Podwyższenie ciśnienia przy podawaniu tlenu w komorze wpływa na wzrost aktywności czerwonych krwinek i osocza, a to przekłada się na intensywne dotlenienie tkanek. To reakcja łańcuchowa – w jej wyniku procesy regeneracji ulegają przyspieszeniu. Tlenoterapia hiperbaryczna stymuluje produkcję kolagenu oraz odbudowę uszkodzeń w mięśniach szkieletowych chrząstki stawowej i tkanki kostnej. Dotlenienie organizmu pobudza szpik kostny do namnażania komórek macierzystych. HBOT wpływa też na zwiększenie liczby molekuł ATP (adenozynotrifosforan), nośnika energii w komórkach. Dzięki temu zanika zakwaszenie mięśni, powstałe po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Terapia tlenowa sprawdza się w leczeniu przeciążeń i kontuzji mięśni będących wynikiem przetrenowania. Przyspiesza rekonwalescencję osób z pęknięciami kości, zwichnięciami stawów, jest skuteczna w terapii uszkodzeń więzadeł (ze szczególnym uwzględnieniem więzadeł krzyżowych kolan). Warto podkreślić, że według badań największą skutecznością cechuje się właśnie w leczeniu urazów więzadeł i ścięgien. Stosowana łącznie z rehabilitacją i fizykoterapią, zmniejsza nie tylko czas, ale i koszty leczenia. Z tego powodu komory hiperbaryczne coraz częściej stają się elementem wyposażenia klubów sportowych.

Terapia Tlenowa w komorze hiperbarycznej Szczecinek

Zapraszamy do umawiania wizyt pod numerem telefonu 691 024 566Zapraszamy na fanpage 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%