Zamknij

Jak inwestować w fundusze inwestycyjne? [Poradnik]

11:16, 07.05.2021 r. Aktualizacja: 11:16, 07.05.2021
Skomentuj

W dzisiejszych czasach posiadamy wiele opcji, dzięki którym możemy się wzbogacić. Jedną z nich są fundusze inwestycyjne, na które warto zwrócić uwagę. Jakie są więc możliwości i co należy wiedzieć o inwestowaniu?

Dlaczego właśnie fundusz inwestycyjny?

Fundusze inwestycyjne są bardzo praktyczne pod wieloma względami. Przede wszystkim kapitał powierza się w ręce specjalistów, którzy efektywnie nim zarządzają. Nawet osoby z niewielkim doświadczeniem mogą więc wzbogacić się bez problemów. Pieniądze można wypłacać i wpłacać w dowolnym momencie, a szansa na zysk jest dużo większa, niż np. w przypadku lokaty. Należy jednak pamiętać o ryzyku wiążącym się z inwestowaniem oraz brać ewentualne koszty pod uwagę. W dobrych rękach fundusz inwestycyjny może zapewnić zadowalające rezultaty.

Zaplanuj swoje działania 

Jeśli decydujesz się na skorzystanie z możliwości funduszu inwestycyjnego, pamiętaj o zadaniu sobie kilku pytań zanim zaczniesz działać. Najważniejszą kwestią jest cel, który powinno się wyznaczyć na samym początku. Odkładasz na emeryturę? Zbierasz na samochód? Określenie swoich zamiarów pomoże dobrać odpowiednią strategię działania i zarządzania kapitałem. Zastanów się nad tym ile możesz poświęcić, jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć oraz jakie masz możliwości. 

Sprawdzaj u kogo kupujesz

W inwestowaniu bardzo istotne jest skąd kupuje się produkty inwestycyjne. Warto pamiętać, że powinny być one dopasowane do Twojego poziomu akceptacji ryzyka i czasu przeznaczonego na całość trwania funduszu. Spotkanie z dobrym oraz doświadczonym specjalistą to absolutna podstawa. Doradca pomoże ustalić szczegóły istotne dla Twojej inwestycji. W poszukiwaniu sprawdzonego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych warto sprawdzić produkty inwestycyjne od NN Investment Partners. Odpowiednie TFI to klucz do sukcesu w zarządzaniu kapitałem.

Jaki fundusz wybrać?

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, warto spojrzeć na fundusze pod względem poziomu ryzyka. Jakie są możliwości?

  1. Fundusz o niskim stopniu ryzyka - ta opcja zapewnia najmniejsze prawdopodobieństwo utraty środków, jednak dobrze pamiętać, że zawsze istnieje pewne ryzyko. Taki fundusz jest najbardziej bezpieczny, ale przez to stopa zwrotu nie będzie szczególnie wysoka (niezależnie od wielkości kapitału inwestora)
  2. Fundusz o wysokim stopniu ryzyka - w tym przypadku możemy osiągnąć dużo większe zyski, jednak bezpieczeństwo spada. Działania odbywają się na akcjach i funduszach mieszanych.

Zanim podejmiesz decyzję, przestudiuj oferty i strategie funduszy. Ważny jest również styl zarządzania oraz wysokość opłat za daną opcję. Poza funduszami krajowymi można zastanowić się nad tymi zagranicznymi, które bywają tańsze.

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego rodzaju funduszu, warto skorzystać z ankiet oferowanych przez TFI dostępnych na ich stronach internetowych. Wypełnienie formularza może ułatwić wybór rodzaju funduszu inwestycyjnego. 

Dywersyfikacja

Jeśli zależy Ci na lepszych efektach, nie ograniczaj się do jednego funduszu. Sprawdzaj sytuacje na rynku międzynarodowym, zwracaj uwagę na najkorzystniejsze akcje. Nie skupiaj się tylko na jednej klasie aktywów, gdyż dzięki zróżnicowaniu zyskasz większą możliwość obrony w sytuacjach kryzysowych. W dzisiejszych czasach portfel z funduszami akcji, funduszami pieniężnymi itp. jest osiągalny nawet przy niedużej ilości środków inwestora.

Nie ulegaj emocjom

Jak wiadomo inwestowanie wiąże się z wieloma emocjami towarzyszącymi zakupowi i sprzedaży. Jeśli inwestor da się ponieść, może w pewnym momencie stanąć przed faktem straty. Typowe działania inwestorów polegają na zakupie przy dobrym wyniku i sprzedaży w przypadku spadków na rynku. Jest to jednak zgubna taktyka, a mądre zarządzanie ma nieco inne zasady - kupić tanio i sprzedać drogo. Warto pamiętać o zachowaniu zimnej krwi i o tym, iż spadek może być dobrym momentem do kupna. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zajrzyj na stronę NN Investment Partners i sprawdź link:https://www.nntfi.pl/jak-inwestowac.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%