Zamknij

41. Memoriał Osińskiego w Szczecinku. Uwaga na utrudnienia!

14:39, 26.04.2025 Aktualizacja: 14:41, 26.04.2025
Skomentuj fot. iszczecinek.pl fot. iszczecinek.pl

Już po raz 41. ulice Szczecinka staną się areną zmagań uczestników Memoriału im. Winanda Osińskiego. W niedzielę, 27 kwietnia, biegacze opanują centrum miasta, a organizatorzy proszą o wyrozumiałość z uwagi na liczne ograniczenia w ruchu.

Uroczyste otwarcie zawodów zaplanowano na godzinę 8:55 na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Czesława Lisa. Zaledwie dziesięć minut później wystartują serie biegów dziecięcych i młodzieżowych. Szczególnym wydarzeniem będzie także bieg maluchów z rocznika 2018 i młodszych, które o godz. 12:10 pobiegną wspólnie z rodzicami lub opiekunami.

Główne emocje rozpoczną się o godz. 13:00, kiedy to z placu Wazów przy Szkole Podstawowej nr 1 wystartuje bieg główny. Ulice Piłsudskiego, Warcisława IV, Wyszyńskiego, Bartoszewskiego, Boh. Warszawy, Kościuszki, Jasna, Ordona i Mickiewicza zostaną całkowicie wyłączone z ruchu kołowego. Organizatorzy apelują do mieszkańców, aby nie parkowali pojazdów przy wskazanych ulicach i korzystali z wyznaczonych objazdów. Utrudnienia potrwają od 8:45 do 15:00.

O godzinie 14:15 odbędzie się dekoracja zwycięzców, natomiast kwadrans później, o 14:30, zaplanowano losowanie nagród dla uczestników biegu na dystansie 10 km.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w ramach 34. Memoriału im. Winanda Osińskiego, który upamiętnia pierwszego olimpijczyka województwa koszalińskiego. Winand Osiński reprezentował Polskę w maratonie podczas igrzysk w Helsinkach w 1952 roku. Początki dzisiejszego memoriału sięgają 1982 roku, kiedy to w Szczecinku odbyły się I Ogólnopolskie Biegi Przełajowe Kolejarzy, zorganizowane przez Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy Darzbór.

Ciekawostką pozostaje fakt, że przez wiele lat sądzono, iż Osiński nie żyje. Dopiero w latach 90. odkryto, że żyje spokojnie jako emerytowany leśnik w Sławkach na Mazowszu. Winand Osiński zmarł w 2006 roku, a od tego czasu bieg zyskał oficjalny status memoriału. W historii wydarzenia zdarzyły się także przerwy – w latach 1990-91 impreza została przeniesiona do Białogardu, a w 2020 roku została odwołana z powodu pandemii.

 

(źródło: UM Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%