Zamknij

Jak dobrać osłonkę na doniczkę?

12:32, 29.04.2021 r. Aktualizacja: 12:32, 29.04.2021
Skomentuj

Coraz popularniejsze osłonki na doniczki pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale posiadają również funkcje użytkowe. W zależności od formy i materiału, z którego je wykonano, mogą zapewniać większą stabilność roślinie lub ochronę przed zimnem, jeśli korzysta się z nich na balkonie, na tarasie, czy w ogrodzie.

Jaka powinna być osłonka na doniczkę, aby spełniała swoje funkcje?

Przy doborze osłonki na doniczkę należy zwracać uwagę nie tylko na jej walory estetyczne, ale również na jej rozmiar. Zawsze powinna być ona wyższa od doniczki o kilka centymetrów. Ma to duże znaczenie, ponieważ osłonka na doniczkę nie posiada na dnie dziurek odprowadzających nadmiar wody z roślin. Jeśli więc doniczka będzie dotykała dna osłonki woda, pomimo otworu w jej denku nie będzie miała dobrego odpływu. Jeśli wybierze się dobrze dopasowaną średnicą osłonkę do doniczki, lecz wyższą od niej, umieszczona w niej doniczka nie sięgnie dna i woda będzie odpływać. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy nie zebrało się jej tam za dużo. W sytuacji, gdy osłonka na doniczkę ma nietypowy kształt i trudno ją dopasować, można na jej spodzie umieścić warstwę drenażu i dopiero na niej ustawić doniczkę. Zabezpieczy to rośliny przed gniciem korzeni i zapewni im dobre warunki rozwoju. Bezpośrednio w osłonce lepiej nie sadzić kwiatów, chyba że wywierci się na dnie otwory. Tak przystosowana osłonka na doniczkę może pełnić jej rolę bez problemu.

Jak dobierać osłonki na doniczki do roślin i do stylu wnętrza?

Odpowiednio dobrane osłonki na doniczkę mogą dodawać wnętrzu klimatu. Do stylizacji, w których stawia się przede wszystkim na naturalne materiały i w których podkreśla się związek człowieka z naturą najlepiej wybrać drewniane osłonki na doniczki. Pięknie zaprezentują się zarówno w stylu rustykalnym, jak i skandynawskim, czy ekologicznym. Znakomicie też będą komponować się z roślinami. Mogą mieć różne kształty od okrągłych, które przypominają drewniane balie, po prostokątne skrzynki sprawiające wrażenie, jakby je przed chwilą zbito z palików, aż po drewniane domki, które mogą być znakomitą podporą dla wysokich roślin. Niektóre drewniane osłonki na doniczki mogą posiadać nóżki, co zwiększa ich walory dekoracyjne i będzie dobrze służyło roślinom o zwisających liściach. Wykonane z drewna osłonki sprawdzą się właściwie w każdej aranżacji jako akcent ocieplający wnętrze. Jeśli jednak ktoś woli do domu wprowadzić więcej kolorów, lepszym wyborem będą osłonki na doniczki wykonane z innych materiałów, np. z ceramiki, czy plastiku. Industrialny charakter wnętrza podkreślą natomiast osłonki metalowe lub betonowe.

Jak widać zakup osłonek na doniczki może posłużyć nie tylko samym roślinom, ale i szybkiej metamorfozie wnętrza. Będą też efektowną dekoracją na tarasach, balkonach czy w ogrodzie. Na zewnątrz domu najbardziej naturalnie zaprezentują się drewniane osłonki na doniczki lub betonowe. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jako materiał higroskopijny wymaga okresowej impregnacji, jeśli jest narażone na zmienne warunki atmosferyczne i kontakt z wodą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%