Zamknij

Rosnąca rata kredytu we frankach - czy można coś poradzić?

13:23, 27.04.2021 r. Aktualizacja: 13:23, 27.04.2021
Skomentuj

Popularność kredytu we frankach w ostatnim czasie mocno zmalała. Nie ma się czemu dziwić. W końcu kto by chciał płacić tak wielkie pieniądze. Na niekorzyść kredytów we frankach wpływa również to, co ostatnio dzieje się w polskich sądach. Ludzie chcą dochodzić swoich praw. Czy na rosnącą ratę kredytu we frankach można coś poradzić?

Czas na kredyt frankowy

Największa popularność kredytów frankowych przypadła na pierwszą dekadę XXI wieku. Już w latach 90. wiele osób słyszało o możliwości takiego zadłużenia. Ktoś nawet nieśmiało zgodził się na taki kredyt, ale to pierwsza dekada XXI wieku sprawiła, że pojawił się wielki "boom", a ludzie wręcz zabijali się o to, aby otrzymać taki kredyt, który mógł sprawić, że spełnią się ich marzenia o posiadaniu własnej nieruchomości. Tak, każdy był świadom tego, że jest to kredyt z oprocentowaniem, ale nikt nie spodziewał się, że to oprocentowanie z roku na rok będzie tak mocno rosnąć. Winą tego było rosnąca cena za franka, czego kompletnie nikt się nie spodziewał. W pewnym bardzo zaskakującym momencie cena przekroczyła 4zł, a ludzie mocno pożałowali tego, że zdecydowali się na takie zadłużenie. Raty - zamiast maleć - zaczęły rosnąć w szybkim tempie.

Wyrok TSUE

Wielu klientów potulnie godziło się na to, aby i tak takie raty płacić, chociaż ledwo wiązali koniec z końcem. Dopiero sprawa państwa Dudziaków z Warszawy sprawiła, że na niebie wszystkich frankowiczów pojawiła się mała iskierka nadziei. Państwo Dudziakowie stwierdzili, że bank Raiffeissen zastosował nieważne postanowienia umowne dotyczące przeliczania zadłużenia z polskich złotych na franka szwajcarskiego przy kredycie indeksowanym do waluty obcej. Sprawa trafiła do sądu okręgowego, który to po wielokrotnych naciskach ze strony oskarżających postanowił skonsultować się z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego wyrok okazał się korzystny nie tylko dla państwa Dudziaków, ale również dla innych osób posiadających kredyt we frankach. TSUE orzekł, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej zapisy powinny zostać usunięte, a możliwe jest również unieważnienie tych umów, jeżeli zmieni to ich charakter. 

Jak poradzić sobie z kredytem?

Jeżeli ktoś zaciągnął kredyt we wspomnianym wyżej okresie, a teraz zmaga się z rosnącą ratą kredytu, to jak najbardziej może przeciwdziałać temu, aby odzyskać nienależnie pobrane pieniądze. Dotyczy się to nie tylko umów, które nadal się spłaca, ale także tych kredytów, które już w całości zostały spłacone. Jednym z wybieranych rozwiązań przez klientów jest przewalutowanie kredytów na polski złoty. Aczkolwiek, nie zawsze może on być korzystny dla wszystkich klientów. Innym rozwiązaniem może być złożenie reklamacji z tytułu istnienia klauzul niedozwolonych. Jeżeli nie uda się dojść z bankiem do porozumienia, to zawsze można złożyć wniosek w sądzie o unieważnienie umowy. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ chcą walczyć o pieniądze, które zostały im w nienależyty sposób pobrane. Trzeba walczyć o swoje, ponieważ sprawiedliwości zawsze stanie się zadość.

Więcej informacji znajdziecie na https://kancelariafrankowicza.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%