Zamknij

Jak wygląda odwyk alkoholowy

13:17, 27.04.2021 r. Aktualizacja: 13:17, 27.04.2021
Skomentuj

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny problem, zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej bliskich. Niestety, wyjście z uzależnienia nie jest łatwe. Terapia odwykowa wymaga sporo siły i samozaparcia. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, warto dowiedzieć się, na czym polega właściwie odwyk alkoholowy. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć terapię.

Podstawowe informacje na temat odwyku

Warto mieć świadomość tego, że odwyk alkoholowy stanowi jedną z najskuteczniejszych metod pomocy osobom uzależnionym od alkoholu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że może on być prowadzony w ośrodku zamkniętym, ale nie zawsze jest to konieczne. Wiele osób decyduje się jednak na ośrodek zamknięty, gdyż taka terapia ma największe szanse powodzenia. Osoba znajdująca się w ośrodku jest najpierw poddawana detoksowi, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwają specjaliści.

Detoks jest zdecydowanie najgorzej wspominanym i najtrudniejszym dla osób uzależnionych etapem pokonywania choroby. Na szczęście, przejście detoksu pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów jest możliwe. Pojawić mogą się oczywiście przykre objawy abstynencyjne, ale można zawsze otrzymać wsparcie farmakologiczne w celu ich zniwelowania.

Co po detoksie?

Po detoksie alkoholowym należy liczyć się z kolejnym etapem odwyku. Niestety, detoks to dopiero początek. Warto więc być psychicznie przygotowanym na dalsze elementy odwyku. Następstwem detoksu jest najczęściej terapia. Przybierać może ona różną postać.

Najczęściej ma miejsce terapia indywidualna, ale również grupowa. Podczas sesji indywidualnych z psychoterapeutą, osoba uzależniona będzie zastanawiać się nad przyczynami swojego stanu. Będzie także poznawać mniej destrukcyjne techniki radzenia sobie z otaczającą rzeczywistością.

Nie sposób nie zauważyć, że bardzo ważna jest wspomniana terapia grupowa. Dzięki temu osoba uzależniona pozna osoby zmagające się z podobnym problemem. Wymiana wzajemnych doświadczeń może stanowić bardzo ważny element terapii. Wskazana jest także terapia zajęciowa, która nierzadko ma miejsce w ośrodku zamkniętym

Prywatny czy państwowy ośrodek odwykowy?

Jeżeli interesuje nas terapia alkoholowa w ośrodku zamkniętym, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy chcemy wybrać prywatny ośrodek zamknięty, czy też ośrodek państwowy. Niestety, jeśli wybieramy ośrodek państwowy, musimy liczyć się z dość długim czasem oczekiwania. Jeżeli jednak wybieramy ośrodek prywatny, czas oczekiwania będzie krótszy, ale koszty wyższe. Należy więc dość dobrze zastanowić się nad tym, które z miejsc wybrać.

Ponadto, warto byłoby sprawdzić, jakie warunki panują w konkretnym ośrodku. Możemy w tym celu odwiedzić strony internetowe lub pokusić się o osobistą wizytę w danym miejscu. Im lepsze wrażenie zrobi na nas ośrodek, tym większe prawdopodobieństwo udanej terapii. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy personel i najlepsze warunki nie pomogą nam wyjść z nałogu, jeśli nie będziemy odpowiednio zmotywowani. Należy więc przygotować się na żmudny i trudny proces terapeutyczny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%