Każda przydomowa nawierzchnia z biegiem czasu pokrywa się różnego rodzaju zabrudzeniami. Będą to na przykład zaschnięte błoto, kamienny osad, zacieki czy rozrastający się w szczelinach i zagłębieniach mech. Ich usuwanie tradycyjnymi metodami jest czasochłonne, a efekt nie zawsze będzie zadowalający. Na rynku dostępne są jednak urządzenia i preparaty, które pozwalają znacznie przyspieszyć prowadzone prace. Podpowiadamy, jak umyć podjazd szybko i efektywnie.
Materiałem, który najczęściej wykorzystuje się do budowy podjazdów i ciągów komunikacyjnych w ogrodzie jest kostka brukowa. Dużą popularnością cieszy się także kostka klinkierowa, beton wylewny czy płyty kamienne.
Jeśli nawierzchnia została wcześniej odpowiednio zaimpregnowana, brud, osady, zacieki czy roślinność będą pojawiać się na niej stosunkowo powoli, będzie też je łatwiej wyczyścić niż wtedy, gdy na nie zastosowano impregnatu. Jednak nawet najlepiej zabezpieczona powierzchnia będzie z czasem zbierać uporczywe zabrudzenia, których skuteczne wyczyszczenie może okazać się trudne.
Każdą przydomową nawierzchnię należy regularnie czyścić strumieniem wody, co pozwoli utrzymać jej względną czystość. Niektóre zabrudzenia jednak będą wymagały specjalnego traktowania. Dotyczy to szczególnie zaschniętych plam po farbie, cemencie lub substancjach oleistych (np. pozostałoci z grilla czy smarów samochodowych). Tego rodzaju zabrudzenia mogą wymagać ich zdrapania na sucho. Jeśli są rozległe, można rozważyć piaskowanie nawierzchni (czyszczenie za pomocą sprzężonego powietrza i piasku).
Mech, algi i inne zabrudzenia pochodzenia roślinnego pojawiają się w zagłębieniach i szczelinach większości nawierzchni. Warto je regularnie usuwać, ponieważ nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą sprawiać, że podjazd czy taras stanie się śliski, szczególnie po opadach deszczu. Może być zatem potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia, zwiększając ryzyko upadku.
Do usuwania mchu i naleciałości roślinnych można wykorzystać dostępne na rynku środki chemiczne. W większości przypadków są skuteczne, jednak w ich stosowaniu zaleca się ostrożność, ponieważ mogą być szkodliwe dla sąsiadujących z nawierzchnią roślin ogrodowych. Usuwanie tego rodzaju zabrudzeń najlepiej wykonać za pomocą myjki ciśnieniowej. Strumień ciepłej wody pod wysokim ciśnieniem, z dodatkiem niewielkiej ilości środka czyszczącego pozwoli odspajać brud mechanicznie, jednocześnie czyszcząc nawierzchnię w sposób bezpieczny (mimo oddziaływania na nią stosunkowo dużą siłą)
Na rynku dostępne jest wiele modeli myjek wysokociśnieniowych – od podstawowych modeli po zaawansowane maszyny do profesjonalnych prac, takich jak na przykład czyszczenie elewacji. Przykładem urządzenia, które będzie idealne do mycia powierzchni brukowych jest myjka ciśnieniowa Karcher K3 Full Control. To kompaktowe urządzenie (waży niecałe 5 kg) pozwala na bezwysiłkową obsługę i łatwe prowadzenie. W zestawie znajdziemy lancę Vario Power, która umożliwia płynną regulację strumienia wody, tzn. dostosowywanie jego mocy do skali zabrudzeń. Dysza rotacyjna natomiast pozwala wytworzyć obrotowy strumień punktowy, który jeszcze silniej odspaja uporczywe zabrudzenia, naloty i mech.
Każda myjka Karcher, która znajduje się w ofercie producenta, charakteryzuje się innymi parametrami użytkowymi. Karcher K3 przeznaczony jest do usuwania lekkich i średnich zabrudzeń. Oprócz podjazdu, tarasu czy balkonu, będzie niezastąpiona w czyszczeniu samochodu, roweru, mebli ogrodowych czy grilla.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
To był koncert pełen serca i wdzięczności.
Jak patrzę na te komentarze, pod jednym, drugim artykułem, to szkoda mi słów na część mieszkańców co tu komentują. Wszystko tylko im nie pasuje, albo za głos o albo nie to miejsce albo *%#)!& ktoś dostał. Ludzie opamiętajcie się. Jak to miasto ma tętnic życiem skoro wg komentarzy to sami starzy tetrycy tu żyją. Do organizatorów, chciałbym Wam również podziękować, bo inicjatywa godna pochwały, upamiętniając człowieka, który dla Szczecinka robił sporo, choć nie koniecznie chciał być gwiazdą.
Szczecinek
20:01, 2025-07-11
To był koncert pełen serca i wdzięczności.
Człowieku nie da się czytać twoich wypocin, agitacja pre-wyborcza na radnego trwa w najlepsze, wszyscy zasłużeni to głównie on i jego rodzina, la bidon skończ bo to jest nie smaczne, całe szczęście ostatnio zebrałeś kilka głosów kandydując na radnego co pokazało czego nie powinieneś robić, niestety dalej w to brniesz. Adam i Maciej mieli fajną inicjatywę, i to oni byli pomysłodawcami a z tego opisu wynika że był jeszcze on najważniejszy co ciągał za sznurki la ważniak, co jak grał na gitarze to fałszował tak że uszy więdły.
La Skończ Już
18:44, 2025-07-11
Tytoniowy biznes rozbity. Akcja Straży Granicznej
Brawo SG zero litości dla bydła
50cent
18:39, 2025-07-11
Słupki, szlaban i zakaz wjazdu. SzSM działa
Jest proste rozwiązanie,jak wszyscy działkowcy zrezygnują z działek to zarządcy działek od razu zrobią drogę dojazdową z asfaltu bo poczują stratę kasy
MOHER
18:24, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz