Zamknij

Własna działalność - czy każdy może ją prowadzić?

11:04, 23.04.2021 r. Aktualizacja: 11:04, 23.04.2021
Skomentuj

Wiele osób rezygnuje ze standardowej pracy na etacie i zakłada własną działalność gospodarczą. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy mogą zdecydować się na taki krok. Istnieje bowiem kilka wyjątków wynikających, np. z pełnionych funkcji, statusu prawnego czy wieku. Kto nie może prowadzić działalności gospodarczej?

Osoby niepełnoletnie lub ubezwłasnowolnione

W Polsce działalność gospodarczą mogą założyć jedynie osoby pełnoletnie. Wiąże się to z dysponowaniem pełną zdolnością do czynności prawnych. Z tego powodu problemy pojawiają się również w przypadku osób ubezwłasnowolnionych. Niezależnie, czy ograniczenie ma charakter całkowity czy częściowy, w takiej sytuacji nie ma możliwości założenia działalności gospodarczej.

Wyroki sądów

Ograniczenia pojawiają się też w przypadku osób, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem. Nie mogą one bowiem być:

  • członkiem zarządu,
  • likwidatorem,
  • członkiem komisji rewizyjnej,
  • członkiem rady nadzorczej.

Takie ograniczenia pojawiają się jednak tylko w przypadku niektórych przestępstw. Zwykle mają one charakter podatkowy lub związany z wiarygodnością dokumentów. Z tego powodu niektóre osoby po odbyciu kary mogą założyć działalność gospodarczą. Taka opcja pojawia się także po upływie 3 lat od zakończenia pobytu w więzieniu, ale nie wcześniej niż w przeciągu 5 lat od uprawomocnienia się wyroku.

Niektóre firmy oferują sprzedaż gotowej spółki. Jest to bardzo łatwy sposób na stanie się właścicielem przedsiębiorstwa bez konieczności jego samodzielnego rejestrowania. Czasem taki proces trwa nawet kilka tygodni, dlatego wiele osób decyduje się na zakupienie gotowego podmiotu.

Funkcje publiczne

W Polsce działalności gospodarczej nie mogą zakładać także osoby, które pełnią funkcje publiczne. Są to między innymi pracownicy urzędów, dyrektorzy generalni, pracownicy przedsiębiorstw państwowych, prezesi Skarbu Państwa, członkowie korpusu służby cywilnej czy członkowie zarządów powiatów lub województw. Wynika to z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%