Dieta BARF dla psa (z ang. Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie dopasowana surowa dieta) zdobyła w ostatnich latach wielu zwolenników. Bazuje ona na surowym mięsie, a jej twórcą jest lekarz weterynarii Ian Billinghurst. Wielu opiekunów zastanawia się, czy tego typu sposób żywienia służy czworonogom. Na jakich zasadach opiera się dieta BARF dla psów i czym karmić ukochane zwierzę, chcąc zapewnić mu prawidłowy rozwój, energię i wszystkie niezbędne składniki odżywcze?
Podstawowym założeniem diety BARF dla psa jest przekonanie, że głównym składnikiem żywienia psów (i kotów) powinny być surowe produkty (niepoddane w żaden sposób obróbce termicznej), czyli przede wszystkim mięso, podroby, kości, a w znacznie mniejszych proporcjach jaja, warzywa oraz owoce. Dieta BARF powstała z myślą, aby psy mogły żywić się tak, jak ich przodkowie żyjący na wolności.
Oczywiście pies jest mięsożercą, jednak na drodze ewolucji wykształcił dużą zdolność efektywnego korzystania również z pokarmów pochodzenia roślinnego. Wielu ekspertów (np. członków World Small Animal Veterinary Association, WSAVA) nie akceptuje założeń diety BARF dla psów, argumentując to dowodami naukowymi, które świadczą, iż żywienie czworonoga niemal tylko mięsem może wpłynąć negatywnie na jego zdrowie. Dlaczego? Żywienie BARF niesie za sobą ryzyko niedoborów/ nadmiarów pokarmowych oraz ryzyko mikrobiologiczne, co stało się podstawą do negatywnej opinii WSAVA. Jeśli standardowe żywienie psa opiera się przede wszystkim na produktach mięsnych, łatwo o nadpodaż lub niedobór niektórych substancji, co w dalszej perspektywie zakłóca prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcego organizmu. W konsekwencji dieta BARF dla psa może zaburzać gospodarkę mineralną, doprowadzić np. do odwapnienia kości (ze względu na zachwiane proporcje fosforu w stosunku do wapnia w diecie mięsnej). Istnieje też ryzyko, że surowe jaja i ryby, będące składnikami diety BARF, osłabią wchłanianie niektórych witamin (np. tiaminy, biotyny). Kolejna wada BARF to zagrożenie mikrobiologiczne. Surowe mięso, niepoddane żadnej obróbce termicznej, może być zakażone różnymi bakteriami (np. Listeria, z rodzaju Salmonella) i pasożytami (np. pierwotniakiem Toxoplasma gondii). Czworonóg może poważnie zachorować lub nie mieć żadnych objawów, a także zanieczyszczać patogenami najbliższe otoczenie, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia pozostałych domowników (w tym seniorów, kobiet w ciąży i dzieci o obniżonej odporności immunologicznej). Pojawia się zatem pytanie: czym powinno się karmić psa, aby był zdrowy i radosny?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dieta BARF dla psa w opinii wielu specjalistów nie jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia zdrowia czworonoga. Co ma więc stanowić podstawę jego żywienia? Opiekunowie, dla których priorytetem jest troska o dobrostan zwierzęcia, powinni podawać mu gotową, pełnoporcjową karmę. Zapewnia ona kompletną i zbilansowaną dietę, dostarczając niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Podawanie psu karmy gotowej jest dla niego bezpieczne, niweluje też zagrożenie mikrobiologiczne. Ważne, aby karma była dopasowana do wieku, rasy, masy ciała i aktualnego stanu zdrowia czworonoga.
Podsumowując, dieta BARF dla psa oparta na surowym mięsie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Pamiętajmy, że właściwe karmienie zwierząt to najlepszy sposób na okazywanie im troski i miłości. Warto więc dawać naszym psim przyjaciołom to, co najlepsze – gotowe karmy, które powstały pod kontrolą specjalistów żywienia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Najdłuższa flaga Polski ma powstać w Bornem
Flaga państwowa ma swoje parametry to jest wstęga biało czerwona
tak jest
07:55, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
BMW-w tłumaczeniu to Bolid Młodych Wieśniaków!!!
tak myślę
07:35, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
Na 1000% jechał 110-120 nie więcej, podpowiedź dla policji i rządu za wszelkie kolizje spowodowane przez kierowców co jechali więcej jak dozwolona prędkość koszty wszystkie żeby pokrywał kierowca czyli infrastruktura uszkodzona pokrywa koszty kierowca tego BMW chyba że jechał przepisowo 120
MOHER
06:41, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
To chyba Niemiec, czy nie
Deutsch
23:30, 2025-07-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz