Zamknij

Czy pompa ciepła do ogrzewania domu to dobry pomysł?

10:09, 02.03.2021 r. Aktualizacja: 10:11, 02.03.2021
Skomentuj fot. materiał partnera fot. materiał partnera

Pompa ciepłownicza to z pewnością najtańszy w eksploatacji mechanizm ogrzewania domu. Roczny koszt użytkowania pompy może być nawet dwukrotnie tańszy niż w przypadku instalacji gazowej i trzykrotnie niższy niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. Wątpliwości konsumentów może budzić jednak cena zakupu i montażu samego sprzętu przy domu. Rzeczywiście, aby przy pomocy pompy ocieplić dom rozmiarów 200 metrów kwadratowych, trzeba na start wyłożyć co najmniej 15 tysięcy złotych.

Komu opłaci się pompa ciepła

Największa i niewątpliwa zaleta pompy ciepła, pomijając na chwilę aspekt ekologiczny, to niezależność od wahań rynkowych cen surowców. Pompa ciepła do ogrzewania domu uwalnia nas (przynajmniej częściowo) od obawy przed corocznymi podwyżkami rachunków za prąd i gaz. Oczywiście, pompa zasilana jest przed prąd, jednak  niemal 4/5 wytwarzanej przez nią energii cieplnej pochodzi z odnawialnych źródeł. Wszystko wskazuje na to, że ceny surowców nieodnawialnych będą już tylko rosły. Inwestycja w zieloną energię dziś, choć kosztowna, przyniesie nam więc wiele korzyści w nadchodzących latach.

Pompa ciepła to także świetny wybór  w sytuacji, w której nasza działka nie ma podłączonego gazu, a nowe przyłącze musiałoby mieć długość kilkunastu metrów. Montaż pompy okaże się wówczas znacznie mniej problematyczny i czasochłonny. Jeżeli zdecydujemy się na powietrzną pompę ciepła, jej moduł zewnętrzny możemy umieścić gdziekolwiek w otoczeniu budynku. Cena tej usługi to z reguły kilka tysięcy złotych.

Jak działa pompa ciepła

Tradycyjne urządzenia grzewcze – kotły i piece – dostarczają nam w mieszkaniu ciepła w procesie spalania. Wytwarzają energię, posilając się paliwem – gazem ziemnym, węglem, elektrycznością. W przypadku pompy ciepła nie zachodzi jednak tego typu „produkcja energii”. Urządzenie nie wytwarza żadnych spalin ani produktów ubocznych. Energia cieplna nie jest wytwarzania przez spalanie surowców – wykorzystane zostają jedynie zasoby energetyczne środowiska naturalnego. Całkowicie odnawialne.

Energia pierwotna pochodząca z wody, gruntu lub powietrza, jest przetwarzana przy wykorzystaniu procesów termodynamiki i dostarczana prosto do naszej instalacji grzewczej. Prąd pobierany przez urządzenie wykorzystywany jest jedynie do transportu energii. Energia naturalna natomiast w zupełności wystarczy, żeby zapewnić w naszych wnętrzach komfortową temperaturę dwudziestu stopni i gorącą wodę w kranach.

Atrakcyjne oferty na instalację pompy ciepła

Jako rozwiązanie ekologiczne, pompy ciepła są często dotowane w ramach państwowych i unijnych programów. Można znaleźć też wiele atrakcyjnych ofert zakupu i instalacji urządzeń. ENEA, jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce, również przygotował dla swoich klientów specjalną ofertę dotyczącą instalacji pompy w ramach programu Czyste Powietrze. Szczegóły dostępne są na stronie sprzedawcy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

asiaasia

0 0

kto to pisał :/ jakie odnawialne źródła energii, chyba że pod domem masz gejzer z gorącą wodą
pompa ciepła częściowo działa jak bojler
jedyna oszczędność jest przez to, że woda czy powietrze nie musi być ogrzewane z niskiej temperatury, tylko pompowane jest w okolicy 10-12 stopni do podgrzania, jezeli masz rekuperator
wtedy mniej prądu idzie na podgrzanie

11:22, 02.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

FoxFox

0 0

U siebie w domu posiadam pompę ciepła od firmy Fonko i działa ona znakomicie. Polecam jeśli zależy wam na wysokiej wydajności i jakości. 09:30, 31.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%