Zamknij

Ile trzeba czekać na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego?

09:10, 22.02.2021 r. Aktualizacja: 09:10, 22.02.2021
Skomentuj

Marzenie o własnym domu lub mieszkaniu sprawia, że jesteśmy w stanie poświęcić kilkanaście, a w wielu przypadkach nawet kilkadziesiąt lat miesięcznego regulowania rat. Dla wielu osób najbardziej stresującym momentem podczas całej przygody z kredytem hipotecznym jest czas wnioskowania i oczekiwania na decyzję kredytową. Od czego zależy długość procesu kredytowego?

Od czego zależy długość procesowania wniosku kredytowego?

Istnieje wiele czynników, które mogą warunkować długość procesowania wniosku hipotecznego. Po pierwsze sam wybór instytucji bankowej ma znaczny wpływ na to, jak długo potrwa, zanim otrzymamy swoją decyzję kredytową.

Każdy z banków posiada własne ustanowione procedury tego, w jaki sposób taki wniosek jest procesowany. Może on być przeprocesowany w całości przez jednego pracownika, co znacznie skraca czas oczekiwania, bądź każdy etap pracy może zostać wykonany przez inny dział, co zwiększy liczbę formalności i w efekcie wydłuży proces.

Oprócz samych standardów, jakimi charakteryzuje się bank, istotna jest też kwota kredytu. Inaczej zostanie rozpatrzony wniosek na 50 tysięcy złotych, gdzie wymagania formalne nie muszą być aż tak restrykcyjne, a inaczej kredyt opiewający na kwotę 500 tysięcy złotych.

Ostatnią ważną kwestią, jest kompletność dokumentów wymaganych przez bank. Każdy bank zwyczajowo prosi nas o dostarczenie kilku dokumentów jak potwierdzenie zatrudnienia, zaświadczenie o zatrudnieniu, a także wiele innych. To, jak szybko uda nam się takie dokumenty dostarczyć może wpłynąć na ogólny czas podjęcia przez bank decyzji. Otrzymanie decyzji trwa od kilkunastu dni do nawet 5 tygodni.

Decyzja wstępna a ostateczna — jakie różnice?

Wiele banków stosuje podejście, zgodnie z którym na samym początku wydawana jest decyzja wstępna, a na końcu procesowania wniosku decyzja ostateczna. Wiele osób popada w przedwczesny hurraoptymizm, słysząc o pozytywnej weryfikacji wstępnej.

Jest ona jedynie procesem selekcyjnym, który ma usprawnić cały proces analizy kredytowej i z góry wyeliminować tych klientów, którzy przez wzgląd na podstawowe kryteria nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego. Decyzja wstępna jest udzielana na podstawie naszych danych osobowych oraz finansowych, które podajemy we wniosku w konfrontacji z nieruchomością, jaką chcemy zakupić.

Prawdziwy etap analizy zaczyna się dopiero w momencie, gdy dostarczymy wszystkie niezbędne dokumenty, a specjaliści będą mogli przeanalizować je pod kątem ryzyka udzielenia takiego kredytu. Dopiero po ostatecznej decyzji pozytywnej możemy cieszyć się z perspektywy zakupu własnej nieruchomości.

Czy możemy przyśpieszyć wniosek kredytowy?

W zdecydowanej większości przypadków przedłużający się etap analizy kredytowej jest bezpośrednio związany z naszymi niedopatrzeniem. Jeśli więc zależy nam na możliwie szybkim przeprocesowaniu wniosku o kredyt hipoteczny, zadbaj o to, by wniosek był wypełniony należycie a wszystkie niezbędne dokumenty i zaświadczenia dostarczone na czas.

Więcej informacji znajdziesz na https://intuum.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%