Zamknij
REKLAMA

Oświetlenie parku - czym kierować się przy jego wyborze?

15:57, 11.01.2021 | r.
Skomentuj materiał partnera

Wraz z dynamicznym rozwojem miast, budową osiedli i sieci dróg, coraz częściej słyszy się narzekania na zanikanie terenów zielonych. Coraz częstszą odpowiedzią deweloperów i włodarzy miast jest zakładanie niewielkich parków, ogrodów i klombów. Roślinność w takich miejscach to jedno, w projekcie muszą się znaleźć również chodniki, a także lampy. Dzisiaj powiemy sobie właśnie o tym oświetleniu w parku. Na co powinno się zwracać uwagę przy jego wyborze?

Estetyka to klucz do stworzenia pięknej inwestycji

W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby cały projekt inwestycji był spójny. Tereny miejskie zwykle nie mają zbyt dużo miejsca na park, dlatego każdy metr kwadratowy zieleni, trzeba dobrze zagospodarować. Tyczy się to jednakowo roślinnych kompozycji, jak i chodników, które je otaczają. Wisienką na torcie będzie dobre oświetlenie parku.

Dobrze rozlokowane lampy mogą znacząco podnieść walory estetyczne kompozycji. Oferta lamp ulicznych i ogrodowych jest niezwykle bogata. Dzięki temu park można stylizować na tajemniczy ogród rodem z powieści dla dzieci, ale też na ogród w stylu japońskim. Nie wolno jednak zapominać, że lampy w parku spełniają również inne funkcje niż tylko ta dekoracyjna. Chodzi przecież głównie o wygodę i bezpieczeństwo spacerowiczów...

Bezpieczeństwo zawsze najważniejsze!

Głównym zadaniem oświetlenia jest ułatwienie spacerowiczom bezpieczne poruszanie się po zmroku. Chodzi zarówno o to, aby nie potknąć się o nierówności chodnika czy krawężniki, jak i o to, aby użytkownicy poruszali się wyznaczonymi trasami. Na oświetlenie skorzystają również rośliny, które nie będą zadeptane przez przechodniów... Mało tego, w odpowiednio dobranym świetle lamp będą się pięknie prezentowały i cieszyły oczy użytkowników, a po to są właśnie zakładane parki.

Na rynku działa wiele firm oferujących swoje usługi profesjonalnego projektowania i tworzenia terenów zielonych. Jedną z nich jest producent lamp parkowych elmarco.pl. Warto skorzystać z ich pomocy, gdy nie ma się konkretnego planu zagospodarowania przestrzeni. Firmy takie działają kompleksowo, dopilnują zatem takich detali, jak odpowiednie oświetlenie parku, wybór roślin, wytyczenie ścieżek i chodników, a także rozmieszczenie ewentualnych dekoracji (np. fontann, altanek lub głazów).

Kwestie techniczne oświetlenia w parku

Każdy, kto choć przez chwilę przyjrzy się lampom w parku, zauważy, że są one bardzo różne. Można spotkać lampy podobne od ulicznych (umieszczone na słupach), które oświetlają najczęściej chodnik. Są też lampy ziemne (wkopane na poziomie gruntu), a także reflektory, które mają za zadanie podświetlać wybrane obiekty, ot, chociażby jakiś klomb, krzew ozdobny lub też duży kamień. Jeśli w parku jest fontanna, to ta również bywa podświetlana.

Należy zdawać sobie sprawę, że każda z takich lamp powinna spełniać pewne normy - przede wszystkim, im więcej kontaktu z wodą ma lampa, tym większy indeks szczelności musi mieć. Przykładowo latarniom i reflektorom wystarczy indeks wyższy niż 54, zaś lampa umieszczona w chodniku powinna mieć przynajmniej 66. Różnica wynika z tego, że lampy ziemne są bardziej narażone na działanie wody stojącej. W razie wątpliwości warto poradzić się fachowców, na przykład firmy zajmującej się projektowaniem parków i ogrodów.

(MATERIAŁ PARTNERA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Gajowy nie MaruchaGajowy nie Marucha

2 0

Umieszczenie tego artykułu, jako "materiału partnera" (czytaj: materiału sponsora) nie jest przypadkowe. Znany jest pomysł Ratusza aby oświetlić drugą stronę jeziora. Ten "ciepły" artykuł MA ZA ZADANIE ZMIĘKCZYĆ WĄTPIĄCYCH.
Pomysł oświetlenia lasu JEST PRZESTĘPSTWEM WOBEC PRZYRODY. Poszukam w przepisach - jaki to artykuł i co za to grozi.
A nam, LUDZIOM MYŚLĄCYM, TRZEBA POWIEDZIEĆ VETO...
I ZROBIĆ TO ZA NIE UMIEJĄCYCH MÓWIĆ
.........MIESZKAŃCÓW LASU.
.
.
. 19:11, 11.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA