Zamknij

Czy leasing samochodu się opłaca?

09:29, 08.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:29, 08.01.2021

Czy wiesz, że według najnowszych badań statystycznych w ostatnich latach blisko 70% przedsiębiorców kupiło auta w leasingu? Nie ma co się dziwić – to bardzo atrakcyjna alternatywa dla zakupu za gotówkę, a już na pewno kredytu. Samochody stały się dziś podstawowym narzędziami pracy, ale kosztują dużo i nie każdy przedsiębiorca może sobie na nie pozwolić. Co w takim razie sprawia, że leasing jest tak popularny?

Czym jest leasing samochodu?

Biorąc pod uwagę polskie przepisy prawa, leasing samochodu jest bardzo zbliżony do długoterminowego wynajmu. Tutaj jednak nie wybieramy auta z floty wypożyczalni, a sami wskazujemy, który samochód nas interesuje. Podpisujemy umowę, leasingodawca go kupuje i pozwala nam z niego korzystać. Przez cały okres trwania umowy po prostu płaci się ratę. Na koniec pojazd można oddać, wziąć go na własność lub wykupić – zależnie od formy leasingu.

Pierwszą poważną różnicą pomiędzy wynajmem, i zaletą jednocześnie jest fakt, że przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca może skorzystać z dużych ulg. Odlicza się VAT, a do tego raty można wliczyć do kosztów prowadzenia biznesu. Do tego leasing nie obniża w żaden sposób zdolności kredytowej!

Skoro wspomnieliśmy o leasingu operacyjnym, to warto wyjaśnić to pojęcie, omawiając także jego wersję finansową oraz konsumencką.

Operacyjny, finansowy i konsumencki leasing samochodu – jakie są różnice?

Operacyjny oraz finansowy leasing samochodu jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla przedsiębiorców. Podstawowe różnice łatwo określić – w pierwszym celem nie jest dojście do własności pojazdu, natomiast w drugim już tak. Oczywiście w opcji operacyjnej również można to zrobić, ale wiąże się to z wykupem, który raczej nie będzie atrakcyjny.

W leasingu finansowym na koniec umowy można zostać właścicielem auta, płacąc zazwyczaj symboliczną kwotę. Ma to jednak swoją wadę – wyższa rata. Do tego dochodzi dłuższa umowa. W opcji finansowanej musimy spłacić samochód. Przy leasingu operacyjnym raty pokrywają jedynie utratę jego wartości. Na koniec umowy można po prostu oddać auto i np. podpisać kolejną umowę.

Leasing finansowy polecany jest więc przede wszystkim tym firmom, które chcą przez długie lata używać jeden samochód. Opcja finansowana jest tańsza i powala na regularną wymianę floty.

Pozostaje jeszcze leasing konsumencki – jest on przewidziany dla osób prywatnych. W Polsce to stosunkowo nowa forma finansowania auta, która jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Rozwiązanie to można porównać do leasingu operacyjnego. Oczywiście w tym przypadku leasingobiorca (osoba prywatna) nie może skorzystać z żadnych ulg podatkowych.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing samochodu?

Wymieniając korzyści, skupimy się na przedsiębiorcach, gdyż to oni są najbardziej zainteresowani tą formą finansowania auta. Leasing jest opłacalny m.in. dlatego, że:

- jest to finansowanie łatwiejsze w uzyskaniu, niż kredyt,

- w opcji operacyjnej pozwala skorzystać z wielu ulg podatkowych,

- nie obniża zdolności kredytowej,

- pozwala rozwijać się mniejszym firmom, których nie stać na zakup aut za gotówkę (leasing dostępny jest nawet dla nowych przedsiębiorców),

- pozwala na optymalizację kosztów, m.in. pod kątem ubezpieczania dużej floty pojazdów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o leasingu, najlepiej zajrzyj na stronę https://vleasing.pl.
Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji oraz specjalny kalkulator.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%