Zamknij

Pracownicze Plany Kapitałowe - czy warto z nich korzystać?

20:47, 30.12.2020 r. Aktualizacja: 15:17, 05.01.2021
Skomentuj fot. materiał partnera fot. materiał partnera

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Harmonogram wprowadzania ich w przedsiębiorstwach rozciąga się od 2019 do 2021 roku, zależnie od ilości osób zatrudnionych. Przystąpienie do Planów jest dobrowolne – czy warto to zrobić, podejmując zatrudnienie?

Czy warto przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Samodzielne odkładanie pieniędzy bywa trudne – co jakiś czas trafiają się bowiem sytuacje podbramkowe, które wymagają naruszenia oszczędności. W przypadku gromadzenia środków na emeryturę szczególnie istotne jest to, by odłożyć ich jak najwięcej; od tego przecież zależy jej wysokość. W tym przypadku warto więc nie robić tego samemu (chyba że dodatkowo). Standardowe fundusze emerytalne to oszczędności samego pracownika. PPK wyróżnia się na ich tle tym, że środki odprowadza nie tylko zatrudniony, ale także jego pracodawca oraz samo państwo! Podział składek wygląda następująco:

  • 1,5% wysokości wynagrodzenia pracownika brutto – dokłada pracodawca,
  • 2-4% wysokości pensji pracownika brutto – odkłada zatrudniony (2% to wartość podstawowa, można ją dobrowolnie rozszerzyć o kolejne 2),
  • 250 zł wpłaty powitalnej – ze Skarbu Państwa,
  • 240 zł wpłaty corocznej – ze Skarbu Państwa.

Czy wdrożenie PPK jest trudne dla pracodawcy?

Cały proces niewątpliwie jest czasochłonny – a im więcej pracowników zatrudnia przedsiębiorstwo, tym bardziej. Wymaga on przeprowadzenia skutecznej i dokładnej kampanii informacyjnej wśród pracowników, zebrania odpowiednich deklaracji (przystąpienia lub rezygnacji, zależnie od grupy zatrudnionych), dopilnowania wszystkich terminów, przystosowania systemów kadrowo-płacowych… a przy tym wszystkim należy pamiętać, że niedopełnienie obowiązków nałożonych przez Ustawę o PPK może się wiązać z sankcjami finansowymi.

Warto skorzystać ze wsparcia podczas całego procesu. CA Contract Administration w zakładce https://www.ca-staff.eu/uslugi/obsluga-ppk oferuje kompleksową pomoc dotyczącą naliczania składek, kompletowania dokumentów czy realizacji kampanii informacyjnej. To także przeprowadzenie dokładnego audytu kadrowo-płacowego, który zweryfikuje poziom poprawności prowadzenia dokumentacji pracowniczej (https://www.ca-staff.eu/uslugi/audyt-kadrowo-placowy).

Warto już dziś odwiedzić https://www.ca-staff.eu/ i sprawdzić, o ile łatwiejsze może być wdrożenie PPK.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%