Zamknij

Jak wygląda umowa deweloperska?

r. + 08:05, 26.10.2020 Aktualizacja: 08:05, 26.10.2020
Skomentuj materiał partnera materiał partnera

Nabycie nieruchomości na rynku pierwotnym wygląda inaczej niż na rynku wtórnym. To wynik wyjątkowej sytuacji, w której znajdują się deweloper i klient. Przedmiotem ich współpracy jest najczęściej lokal mieszkalny, który jeszcze nie powstał. Dlatego zanim kupujący będzie mógł odebrać akt własności mieszkania, potrzebna jest umowa deweloperska. Dowiedz się, czym dokładnie jest i jakie elementy zawiera.

Umowa deweloperska reguluje stosunki między deweloperem a klientem jeszcze zanim nieruchomość, która jest jej przedmiotem, zostanie ukończona. Deweloper zobowiązuje się w niej do wybudowania określonego lokalu / domu i przeniesienia własności na klienta. Za to klient podejmuje w niej zobowiązanie do zapłacenia konkretnej ceny.

Po co jest umowa deweloperska?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że podpisywanie umowy deweloperskiej jest tylko dodatkową i być może mało potrzebną formalnością. Wystarczy jednak przyjrzeć się sytuacji prawnej, w jakiej znajdują się obie jej strony, nieco bliżej, aby zrozumieć zasadność tego kroku.

Umowa deweloperska oraz prawo deweloperskie zabezpiecza interesy obu stron. Z jednej strony daje deweloperowi pewność, że realizowana przez niego inwestycja zyska pokrycie finansowe w odpowiedniej wysokości. Z drugiej – gwarantuje klientowi, że w jego ręce trafi ta nieruchomość, którą wybrał, w cenie oraz terminie zgodnymi z ustaleniami.

Warto podkreślić, że ustawa deweloperska z 16 września 2011 roku w znaczącym stopniu poprawiła ochronę prawną kupującego. Przede wszystkim wprowadziła obowiązek sporządzania umowy deweloperskiej, a także dodatkowe zabezpieczenia, takie jak:

  • prospekt nieruchomości – to dokument, który musi otrzymać każdy kupujący jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Znajdują się w nim wszystkie szczegóły dotyczące budowanej nieruchomości: począwszy od jej położenia, wymiarów, układu, aż po standard wykończenia wszystkich elementów,
  • rachunek powierniczy – to na niego trafiają wpłaty dokonywane przez inwestorów na poszczególnych etapach realizacji budowy, co gwarantuje, że deweloper otrzyma pieniądze wyłącznie za zrealizowaną pracę.

Jak zatem widać, umowa deweloperska odgrywa kluczową rolę przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego. 

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Jak wyjaśnia ekspert z kancelarii adwokackiej SPZR Law Office w Krakowie, umowa deweloperska to dokument, który musi zostać spisany w formie aktu notarialnego. Jak wskazuje ustawa deweloperska, powinny się z nim znaleźć informacje takie jak:

  • dokładne dane stron, a także data i miejsce spisania dokumentu,
  • cena nabycia mieszkania – powinna zawierać doliczony podatek VAT, a z dokumentu musi wynikać, czy zostały w nią wliczone wszystkie części składowe przynależne do lokalu, np. garaż czy komórka lokatorska,
  • dane dotyczące nieruchomości i działki, na której się znajdzie – ich dokładne położenie, powierzchnia, rozkład oraz stan prawny,
  • termin przeniesienia własności na kupującego,
  • warunki spełnienia świadczenia finansowego na rzecz dewelopera (np. terminy wpłacania kolejnych transz ostatecznej opłaty),
  • termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
  • warunki odstąpienia od umowy, a także charakter i wysokość kar oraz odsetek.

Umowa powinna uwzględniać również wskazanie sposobu dokonania pomiaru lokalu, zobowiązanie dewelopera do przeniesienia własności na kupującego po spełnieniu przez niego warunków oraz oświadczenie klienta, że zapoznał się z prospektem nieruchomości.

O czym pamiętać, podpisując umowę deweloperską?

Umowa deweloperska jest długim i skomplikowanym dokumentem i dotyczy nieruchomości o wysokiej wartości. Dlatego też, podpisując ją, trzeba mieć pewność, że jest sporządzona w zgodzie z interesem kupującego. Z tego powodu warto rozważyć przekazanie jej do analizy doświadczonemu adwokatowi. Specjalista zweryfikuje poprawność dokumentu oraz to, czy prawidłowo zabezpiecza on Twoje interesy przy zakupie nieruchomości. Dzięki temu możesz uniknąć ewentualnych sporów, które w najgorszym wypadku musiałby rozstrzygnąć sąd.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

To był koncert pełen serca i wdzięczności.

Jak patrzę na te komentarze, pod jednym, drugim artykułem, to szkoda mi słów na część mieszkańców co tu komentują. Wszystko tylko im nie pasuje, albo za głos o albo nie to miejsce albo *%#)!& ktoś dostał. Ludzie opamiętajcie się. Jak to miasto ma tętnic życiem skoro wg komentarzy to sami starzy tetrycy tu żyją. Do organizatorów, chciałbym Wam również podziękować, bo inicjatywa godna pochwały, upamiętniając człowieka, który dla Szczecinka robił sporo, choć nie koniecznie chciał być gwiazdą.

Szczecinek

20:01, 2025-07-11

To był koncert pełen serca i wdzięczności.

Człowieku nie da się czytać twoich wypocin, agitacja pre-wyborcza na radnego trwa w najlepsze, wszyscy zasłużeni to głównie on i jego rodzina, la bidon skończ bo to jest nie smaczne, całe szczęście ostatnio zebrałeś kilka głosów kandydując na radnego co pokazało czego nie powinieneś robić, niestety dalej w to brniesz. Adam i Maciej mieli fajną inicjatywę, i to oni byli pomysłodawcami a z tego opisu wynika że był jeszcze on najważniejszy co ciągał za sznurki la ważniak, co jak grał na gitarze to fałszował tak że uszy więdły.

La Skończ Już

18:44, 2025-07-11

Tytoniowy biznes rozbity. Akcja Straży Granicznej

Brawo SG zero litości dla bydła

50cent

18:39, 2025-07-11

Słupki, szlaban i zakaz wjazdu. SzSM działa

Jest proste rozwiązanie,jak wszyscy działkowcy zrezygnują z działek to zarządcy działek od razu zrobią drogę dojazdową z asfaltu bo poczują stratę kasy

MOHER

18:24, 2025-07-11

0%