Zamknij
REKLAMA

Sprężarki powietrza

10:12, 12.10.2020 | r.
Skomentuj materiał partnera

Sprężarki powietrza to specjalistyczne urządzenia. O sprężarkach powietrza mówi się także używając nazwy kompresor. Mają bardzo szerokie zastosowanie w praktycznie każdej branży. Używają ich zarówno duże, jak i małe podmioty gospodarcze.

Co to jest kompresor i do czego służy?

 Sprężarka powietrza to wysokospecjalistyczne urządzenie wykorzystywane w bardzo szerokim zakresie w przemyśle, produkcji i nie tylko.

Głównym zadaniem sprężarki powietrza jest wytwarzanie sprężonego powietrza. Powstałe sprężone powietrze wykorzystywane jest potem różnego rodzaju urządzenia/ sprzęty podłączone do instalacji pneumatycznych. Dzięki sprężonemu powietrzu urządzenia te mają możliwość prawidłowego funkcjonowania.

Do czego służą instalacje pneumatyczne obsługiwane powietrzem wytwarzanym z kompresora?

Instalacje pneumatyczne to w wielkim uproszczeniu zamienniki dla instalacji elektrycznych. Same sprężarki także wymagają zasilania z sieci elektrycznej. Tego właśnie powodu też układ pneumatyczny nie eliminuje całkiem poboru energii elektrycznej.  Kompresory dzielą się na kilka rodzajów i można je stosować dosłownie we wszystkich gałęziach przemysłu.

Rodzaje sprężarek powietrza- najważniejsze informacje

Sprężarki powietrza dzielimy na kilka rodzajów. Podział wynika z różnic w działaniu poszczególnych kompresorów. Cały proces sprężania rozpoczyna się od zassania powietrza do komory przez zawór wlotowy. W następnej kolejności zgromadzone w komorze powietrze „ściskane” jest przez elementy odpowiadające za tę czynność, np. tłok, wirniki śrubowe czy spirale. Po osiągnięciu wymaganej wartości sprężone powietrze jest uwalniane przez zawór spustowy do instalacji pneumatycznej.

Szerokie zastosowanie sprężarek powietrza w gospodarce

Sprężarki powietrza są powszechnie użytkowane w bardzo wielu branżach i służą do zasilania sprzętów różnego rodzaju. Do sprężarek powietrza zaliczamy między innymi tłokowe sprężarki powietrza, które obsługuj ą mniej zaawansowane systemy. Tłokowe sprężarki powietrza najczęściej stosowane są w małych zakładach usługowych lub produkcyjnych. Przykładem mogą być warsztaty samochodowe. W warsztatach są wykorzystywane do pompowania opon.

Duże zakłady produkcyjne najczęściej korzystają ze sprawdzonych kompresorów śrubowych. Mają one dużą wydajność. Dodatkowo sprężarki powietrza tego typu są przystosowane do pracy przez całą dobę. Wspomagają prace między innymi takich urządzeń jak:

  • klucze pneumatyczne
  • wiertarki
  • nitownice
  • pistolety natryskowe

Zaawansowane systemy z użyciem sprężarek powierza

W niektórych zakładach wykorzystuje się złożone systemy, na które może składać się nawet kilka sprężarek powietrza w jednym systemie.

Między innymi w takich jak farmacja i medycyna wykorzystywany jest jeszcze inny rodzą sprężarek powietrza. Chodzi tutaj o spiralne sprężarki powietrza. Tego rodzaju sprężarki wytwarzają sprężone powietrze pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Jest to niezbędne ze względu na specyfikę takich branż jak branża farmaceutyczna czy branża medyczna. Jak się okazuje kompresory to bardzo ważne urządzenia, bez których wiele branż miałoby trudności ze sprawnym funkcjonowaniem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA