Zamknij

Jakość paliwa jako podstawa do ekologicznego ogrzewania domu

00:11, 07.10.2020 r. Aktualizacja: 00:11, 07.10.2020
Skomentuj materiał partnera materiał partnera

W ostatnich latach wiele mówi się o ekologii. Tematyka ta, na stałe wpisała się w większość obszarów naszego codziennego życia. Ekologia odgrywa ważną rolę szczególnie w dziedzinie energetyki. To właśnie ta branża ma największy wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy i ogólny stan otaczającego nas środowiska. Efektem tego jest coraz większe przywiązywanie uwagi do tego, w jaki sposób ogrzewamy nasz dom. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednocześnie efektywnie ogrzewać budynek oraz dbać o środowisko. Jakie ogrzewanie wybrać do domu, aby być ekologicznym? Dobrym przykładem są odnawialne źródła energii, które zyskują coraz większą popularność. Warto jednak zauważyć, że najczęstszym wyborem inwestorów są kotły na paliwo stałe. Dlaczego? Ponieważ łączą w sobie ekologię (certyfikat Ecodesign), wysoką wydajność (niskie koszty ogrzewania domu) i komfortową eksploatację.

Doskonale trafiają w obecne trendy. Piece na pellet (np. Defro) i ekogroszek sprawdzają się zarówno w nowych budynkach jak i tych, które zostają poddane termomodernizacji. Kotły 5 klasy, posiadające certyfikat Ecodesign to gwarancja ekologiczności. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał tych urządzeń, niezbędna jest rozsądna eksploatacja i dobór odpowiedniego paliwa. Pellet i ekogroszek to materiały, które stały się bardzo popularne, dlatego na rynku można spotkać je w różnych wariantach jakościowych. W jaki sposób wybrać paliwo, aby centralne ogrzewanie działało efektywnie? Podpowiadamy!

Jaki pellet wybrać?

Niska jakość pelletu niesie za sobą wiele konsekwencji, zarówno ekologicznych jak i ekonomicznych. Pellet niskiej jakości nie spala się efektywnie przez co powoduje nadmierne zużycie paliwa i w konsekwencji wyższe koszty ogrzewania. Ponadto, może być przyczyną awarii kotła. Dobry pellet powinien mieć gładką powierzchnię oraz jak najniższą ilość pyłu. Poszczególne kawałki granulatu muszą mieć również porównywalną wielkość.

Charakterystyczny dla dobrego pelletu jest również zapach palonego drewna wydzielający się podczas spalania. Na co zwrócić uwagę podczas samego zakupu pelletu? Kolorystyka powinna być zbliżona do barwy drewna. Jeśli powierzchnia pelletu pokryta jest drobinami innego koloru, może to oznaczać, że do produkcji zastosowano laminaty bądź sklejki. Taki pellet może powodować korozję kotła oraz ma niższą kaloryczność. Ciężar właściwy paliwa musi oscylować między 0,65 kg/l a 0,7 kg/l. Ponadto, producent musi wykazać potwierdzenie, że do produkcji materiału opałowego nie użyto chemicznych dodatków. Na kaloryczność pelletu wpływa też jego wilgotność. Zawartość wody nie powinna być wyższa niż 12%. Jak to sprawdzić podczas zakupu? Pellet o wyższej zawartości wody, rozpada się pod wpływem delikatnego nacisku.

Jak wybrać ekogroszek?

Jakość ekogroszku jest równie ważna co w przypadku pelletu. Piec na ekogroszek jest niezwykle wydajnym urządzeniem, jednak aby w pełni wykorzystać jego możliwości, powinien być zasilany paliwem najwyższej jakości. Kaloryczność dobrego ekogroszku to około 24 MJ/kg. Zawartość popiołu w paliwie nie powinna wynosić maksymalnie 10%. Ekogroszek powinien mieć kolor ciemnoszary oraz mieć bryłki w rozmiarze 5 do 20 mm a zawartość części niepalnych musi być niższa niż 12%. Parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest również spiekalność. Powinna wynosić 0.

Dlaczego kotły na pellet i ekogroszek są pierwszym wyborem wielu Polaków? Świadczą o tym zalety tych rozwiązań i fakt, że kotły na paliwo stałe służą w naszych domach od wielu dekad. Wybierajmy zatem paliwo wysokiej jakości, aby cieszyć się korzyściami płynącymi ze stosowania nowoczesnego ogrzewania (sprawdź innowacyjne rozwiązania Defro na https://www.defro.pl/).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%