Zamknij

Kalkulator wynagrodzeń, kalkulator płac i inne narzędzia - do czego służą i czy warto z nich korzystać?

09:47, 15.09.2020 r. Aktualizacja: 09:47, 15.09.2020
Skomentuj

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem księgowości, czy preferujesz samozatrudnienie – musisz trzymać rękę na pulsie, śledzić zmieniające się przepisy i prowadzić różne obliczenia, dotyczące wynagrodzenia czy podatków. Warto wiedzieć, że dostępne są narzędzia, które znacznie ułatwiają wspomniane kwestie. Rozwiązania te przybliżymy w poniższym artykule.

1. Kalkulator a samozatrudnienie – do czego służy?

2. Kalkulatory podatkowe i kalkulatory wynagrodzeń – dla kogo są i do czego służą?

3. Kalkulator wynagrodzeń – jak używać?

Kalkulator a samozatrudnienie – do czego służy?

Jest to narzędzie, przeznaczone dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad opłacalnością przejścia na samozatrudnienie (czyli nad rozpoczęciem jednoosobowej działalności gospodarczej). Taki kalkulator samozatrudnienie pokazuje różnicę opłacalności pomiędzy działalnością gospodarczą a innymi formami zatrudnienia, takimi jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie.

Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą, to korzystający z kalkulatora mają do wyboru trzy warianty: ogólny, „ulga na start” (dla rozpoczynających działalność) oraz „mały ZUS”. Obliczenia dotyczące umów cywilnoprawnych dokonywane są natomiast na podstawie składek społecznych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pozwala to oszacować opłacalność przejścia na samozatrudnienie w każdej z tych opcji.

Kalkulatory podatkowe i kalkulatory wynagrodzeń – dla kogo są i do czego służą?

Do kolejnych pomocnych narzędzi można zaliczyć: kalkulatory podatkowe, kalkulator brutto netto, kalkulator ZUS. Do czego służą? Jak sama nazwa wskazuje – do obliczania wysokości podatków, wynagrodzeń w kwocie brutto oraz netto, a także wysokości składek ZUS. Przydają się zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom działu księgowości, a także osobom fizycznym, zatrudnianym na różnego rodzaju umowy.

Przydatnym narzędziem jest kalkulator wynagrodzeń, który oblicza obciążenie pracownika wszelkiego rodzaju składkami w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Podanie kwoty wynagrodzenia brutto pozwala na dokładne wyliczenie kwoty netto we wszystkich wariantach. W przypadku pracodawcy pokazuje zaś wszystkie koszty, jakie ten będzie musiał ponieść, by wypłacić pracownikowi należne wynagrodzenie.

Kalkulator wynagrodzeń – jak używać?

Dokonywanie obliczeń za pomocą kalkulatora wynagrodzeń jest bardzo proste – wystarczy wpisać niezbędne dane. Dzięki wyliczeniom można uzyskać informacje na temat wysokości składek ZUS, kosztów uzyskania przychodów i inne. Istnieje także możliwość zaznaczenia opodatkowania od 50% kosztów autorskich, a zatem w przypadku umów cywilnoprawnych będą to dwie opcje: 20 lub 50% kosztów uzyskania przychodu. Można także zaznaczyć ryczałtowe koszty pracownika miejscowego bądź analogicznie można przyjąć, iż pracownik jest dojeżdżający. Również w przypadku pracownika do 26 roku życia istnieje możliwość dokładnego obliczenia wszelkich kosztów wynagrodzenia oraz jego wysokości netto i brutto. Kalkulator uwzględnia bowiem uchwaloną w 2019 roku ulgę podatkową dla młodych osób.

Jak zatem widać – kalkulator to narzędzie niezwykle elastyczne, które obejmuje wiele rozmaitych parametrów. Pozwala to na uzyskanie dokładnych obliczeń. Takie automatyczne obliczenia pozwalają uniknąć błędów i pomyłek, jakie niejednokrotnie występują podczas samodzielnego dokonywania obliczeń. Ponadto narzędzia te są aktualizowane pod kątem zmieniających się przepisów. Warto korzystać z dostępnych w internecie narzędzi, by ułatwić sobie kwestie finansów i podatków, nieodłącznie związane z życiem zawodowym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

asiaasia

0 0

Super 12:29, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%