Zamknij

Stacja parowa - czy warto wybrać ją zamiast żelazka?

09:04, 09.09.2020 r. Aktualizacja: 09:05, 09.09.2020
Skomentuj

Zastosowanie żelazka jest dość oczywiste, korzysta się z niego do wyprasowania świeżo wypranych ubrań. Dzięki niemu można też dodatkowo oczyścić materiał za pomocą wysokiej temperatury. Jednak obecnie coraz większą popularnością cieszą się urządzenia do o znacznie szerszym zastosowaniu. Czym są stacje parowe? Czy warto wybrać żelazko ze stacją parową? Na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na jej wybór? Podpowiadamy.

Żelazko a stacja parowa – najważniejsze różnice

Stacja parowa jest rodzajem żelazka, które do prasowania zużywa wyrzucaną pod wysokim ciśnieniem parę wodną. Ciśnienie, z jakim pracuje, może wynosić 6,5 barów, co sprawia, że lepiej przenika sploty tkanin.

Jeszcze do niedawna używane były w profesjonalnych sytuacjach, w zakładach krawieckich lub podczas pokazów mody, jednak od niedawna coraz częściej można je spotkać w codziennym użytkowaniu.

W porównaniu do klasycznych żelazek, stacje parowe są większe, skuteczniejsze oraz droższe. Wydatek przy zakupie tego rodzaju urządzenia może wynosić około 1000 zł. Jednak opinie użytkowników jednoznacznie wskazują, że stacje parowe prasują lepiej niż żelazka.

Stacja parowa – jak ona działa?

Najistotniejszą różnicą w działaniu stacji parowej oraz żelazka jest miejsce, w którym produkowana jest para. W żelazku powstaje ona w wyniku wewnątrz urządzenia ze znajdującej się w pojemniku wody. W stacji parowej za produkcję pary odpowiedzialny jest specjalny bojler. Generuje on parę pod wysokim ciśnieniem. Bojler znajduje się w osobnej stacji, do której dokowane jest żelazko.

Para wytwarzana przez stację parową ma ciśnienie przynajmniej 3,5 barów. Rozluźnia ona włókna tkanin i lepiej je wygładza. Należy pamiętać, że głównym elementem prasującym jest para, a nie – jak w tradycyjnym żelazku – temperatura i ciężar. To poprawia również trwałość materiału, który niw wyciera się szybko pod wpływem mechanicznego tarcia. Stacji parowej można również używać do prasowania tych elementów garderoby, które nie nadają się do prasowania za pomocą tradycyjnego żelazka.

Zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem – stacja parowa czy żelazko? Na stację parową możesz zdecydować się również, jeśli zamierzasz z niej korzystać w domowym zaciszu. Szczególnie polecamy je osobom, które szyją – dzięki niej szybko rozprasujesz każdy szef i zaszewkę, i to bez konieczności używania deski do prasowania.

Sprawdź, jaki generator pary możesz znaleźć w naszym sklepie https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/stacjeparowe.html i wybierz najlepszy model dla siebie.

Stacje parowe – czy ten sprzęt ma wady?

Mimo ułatwienia procesu prasowania, stacje parowe mają swoje różne wady, które mogą zniechęcać do ich wyboru.

- Cena

Niewątpliwie jest to istotna bariera podczas zakupu. O ile ceny tradycyjnych żelazek nie należą do najwyższych, to stacje parowe mogą kosztować około 1000 zł. W droższych modelach zazwyczaj możliwa jest bardziej intensywna produkcja pary, a co za tym idzie – większa skuteczność prasowania.

- Rozmiar

Tradycyjne żelazko dość łatwo można przechowywać w szafie lub garderobie. Stacja parowa jest nieco większa, dlatego trudniej będzie wygospodarować dla niej odpowiednie miejsce.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%