Zamknij

Kiedy zdecydować się na następny krok w karierze?

16:05, 27.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:06, 27.07.2020
Skomentuj

Czujesz, że Twoja praca nie daje Ci już satysfakcji? Jeżeli chcesz ponownie czerpać radość z aktywności zawodowej, czas pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia. Podejmując śmiałą decyzję, możesz jedynie zyskać – ponownie poczujesz energię, a do kolejnych wyzwań będziesz podchodził z entuzjazmem. Sprawdź, czy to dobry moment na zmianę miejsca pracy i jak przygotować dokumenty rekrutacyjne.

5 sygnałów, które świadczą o tym, że czas zmienić pracę

Pracownicy pokolenia Y i Z nie przywiązują się do jednego miejsca pracy – przeciwnie, nieustannie poszukują wyzwań, a to z kolei wiąże się ze zmianą pracodawcy. Niezależnie od tego, do jakiej generacji pracowników należysz, powinieneś regularnie przyglądać się swojej karierze. Kiedy jest dobry moment na rozpoczęcie poszukiwań nowej firmy, która zapewni Ci rozwój i wyzwania? Oto 5 sygnałów, których nie powinieneś lekceważyć.

1. Twoja praca to rutyna

Jeżeli od dłuższego czasu pula Twoich obowiązków nie zmienia się, a większość z przydzielanych Ci zadań mógłbyś wykonywać z zamkniętymi oczami, to znak, że Twój pracodawca nie stwarza Ci warunków do rozwoju umiejętności. Rutyna w pracy prowadzi do spadku motywacji i bywa groźna – możesz coraz mniejszą wagę przywiązywać do poprawności wykonywanych czynności.

2. Brak realizacji planu rozwoju

Opracowanie planu rozwoju jest standardem w korporacjach, ale w mniejszych firmach nie jest to oczywistością. Jeżeli w momencie zatrudnienia otrzymałeś plan rozwoju, ale od dłuższego czasu nie jest on realizowany, również powinieneś przemyśleć swoją obecność w przedsiębiorstwie. To prawdopodobnie oznacza, że w najbliższym czasie nie masz szansy na awans.

3. Twoje pomysły są ignorowane

Najważniejszym zasobem każdej firmy są pracownicy – to oni najlepiej orientują się w codziennych potrzebach przedsiębiorstwa. Angażujesz się w pracę i podsuwasz szefowi rozwiązania, które mogłyby usprawnić działanie firmy lub zwiększyć jej przychody, ale są one ignorowane? Czas poszukać pracy, w której zostaniesz doceniony i będziesz miał wpływ na sposób funkcjonowania organizacji.

4. Nie jesteś doceniany

Nie chodzi tu wyłącznie o sferę finansową. Jeżeli jesteś systematycznie pomijany przy awansach, szef nigdy nie pochwalił Cię za dobrze wykonaną pracę czy negocjacje z kontrahentem zakończone sukcesem, masz prawo czuć się niedoceniany. Aby uniknąć frustracji i narastającej niechęci do miejsca pracy, zacznij poszukiwania nowej posady.

5. Nie znajdujesz wspólnego języka ze współpracownikami

Firma to zespół, a jej pracownicy muszą pracować wspólnie, aby osiągnąć założone cele. Jeżeli Twoi współpracownicy Cię irytują i od dłuższego czasu wasza współpraca pozostawia wiele do życzenia, nie warto się męczyć. Podejmując decyzję o odejściu z firmy, dajesz sobie szansę na znalezienie ludzi, z którymi będzie Ci się dobrze pracowało przy atrakcyjnych projektach.

Poszukiwania nowej pracy – jak przygotować wyróżniające się CV?

Szukanie pracy nie musi być procesem długotrwałym. Wiele zależy nie tylko od Twojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, ale również od przygotowania dokumentów rekrutacyjnych. Powinny one zostać tak sporządzone, aby zostały zauważone przez osoby odpowiedzialne za prowadzenie rekrutacji. Jeżeli dawno nie odświeżałeś swojego CV, możesz nie znać aktualnych trendów w tym zakresie. Atrakcyjne Curriculum Vitae możesz szybko przygotować, korzystając z generatora CV Maker – https://www.cv-maker.pl/.

Dlaczego warto skorzystać z generatora CV Maker? Możesz dzięki niemu przygotować CV, które będzie się wyróżniać na tle pozostałych dokumentów rekrutacyjnych, a przez to zostanie dostrzeżone. Wspomniany generator CV pozwala:

  • Uporządkować najważniejsze informacje. Pogrupowane dane będą czytelniejsze, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo, że rekruter zainteresuje się Twoją kandydaturą.
  • Wybrać jeden z 36 układów graficznych. Nie musisz biegle obsługiwać programów graficznych, aby Twoje CV było eleganckie i profesjonalne.
  • Szybko przygotować CV. Współcześnie firmy oczekują spersonalizowanych dokumentów rekrutacyjnych (np. zawierających wzmiankę o firmie, do której kandydat aplikuje). Generator pozwala przygotować dowolną liczbę CV w krótkim czasie.

Przygotowując CV pamiętaj, aby uwzględnić obowiązujące standardy. W dużej mierze zależą one od tego, gdzie firma ma swoją siedzibę. Jeżeli jest to jeden z krajów anglojęzycznych, a CV przygotowujesz właśnie w języku angielskim, nie określaj stanu cywilnego i płci oraz nie podawaj daty i miejsca urodzenia. W przeciwnym razie Twoje CV może nie zostać uwzględnione w procesie rekrutacyjnym – zagraniczne firmy rygorystycznie przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych.

Jak zadbać o rozwój swojej kariery?

Niezależnie od czynników, jakie wpłynęły na Twoją decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia pamiętaj, że to Ty masz ostateczny wpływ na to, jak wygląda Twoja kariera. Jak rozwijać swoje życie zawodowe? Zmiana firmy, dla której pracujesz, to nie wszystko – powinieneś nieustannie dążyć do tego, aby się rozwijać. O swoją karierę możesz zadbać, realizując m.in. poniższe punkty.

1. Systematycznie określaj swoje mocne i słabe strony

Dzięki temu będziesz wiedział, nad którymi obszarami musisz jeszcze popracować. Jeżeli będziesz świadomy swoich silnych stron, łatwiej będzie Ci określić, w którym kierunku powinieneś dalej się rozwijać. Do określenia swoich mocnych i słabych stron możesz wykorzystać m.in. analizę SWOT. Tę analizę powinieneś wykonać również przed przygotowaniem CV.

2. Buduj sieć kontaktów

Niezależnie od tego, co aktualnie robisz zawodowo, nawiązuj kontakty z innymi specjalistami. Być może w przyszłości będziesz musiał skorzystać z ich pomocy. Aby zbudować sieć kontaktów, wykorzystaj choćby media społecznościowe. Pamiętaj też, aby stworzyć swój profil w serwisach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych, np. LinkedIn.

3. Inwestuj w siebie – korzystaj z wiedzy ekspertów

Rozwój zawodowy nie oznacza wyłącznie zmiany pracy w poszukiwaniu kolejnych wyzwań. Powinieneś też określić cele, które w przyszłości pomogą Ci uzyskać zawodową satysfakcję. Należą do nich m.in. płynne posługiwanie się językiem obcym czy nauczenie się obsługi kolejnego programu, który wykorzystujesz w pracy.

Dbając o swój rozwój zawodowy, możesz zrealizować założone cele, a przede wszystkim czerpać satysfakcję ze swojej pracy. Nie obawiaj się zrobić kroku do przodu w sferze zawodowej – w ten sposób możesz jedynie zyskać.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%