Zamknij
REKLAMA

Poradnik wyboru stołu do jadalni

12:01, 08.07.2020 | r.
Skomentuj

Sercem każdej jadalni jest stół, przy którym można wygodnie usiąść do posiłku i cieszyć się czasem spędzonym z najbliższymi. Poznaj nasze porady i wybierz najlepszy stół.

Solidne stoły do jadalni są jednymi z najbardziej pożądanych produktów z branży meblarskiej. Odpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru, kształtu oraz materiału, potrafią posłużyć właścicielom domu przez długie lata i niezmiennie pasować do wnętrza, nawet jeśli przejdzie ono metamorfozę.

Rozmiar stołu do jadalni

Przed wyborem stołu, warto zmierzyć pomieszczenie, w którym będzie miał się znaleźć oraz zastanowić się, ile dokładnie osób będzie z niego korzystać na co dzień oraz ilu ewentualnie dodatkowych gości będzie musiał pomieścić. Należy pamiętać o tym, by między stołem a pozostałymi meblami lub ścianą zachować przynajmniej 70-80 cm odstępu. Dzięki temu wygodnie będzie się odsuwać krzesła czy poruszać wokół niego. Dla każdej osoby, która będzie przy nim zasiadać, należy zarezerwować ok. 40 cm szerokości stołu, by swobodnie mogła sięgać po dania czy je spożywać. Z kolei, odległość między biesiadnikami siedzącymi naprzeciw siebie powinna wynosić minimalnie 10-20 cm, by można było bez problemu rozstawić potrawy. Jeśli jadalnia nie jest zbyt pokaźna lub na co dzień korzysta z niej mała liczba domowników, ale często użytkowana jest też przez większą liczbę gości, warto pomyśleć o stole rozkładanym, którego powierzchnię dostosujemy do okoliczności.

Kształt stołu do jadalni

W sprzedaży dostępne są najczęściej stoły jadalniane o kształcie okrągłym, prostokątnym oraz kwadratowym. Na stół okrągły warto postawić, gdy metraż pomieszczenia, w którym ma być postawiony, jest niewielki i możemy umiejscowić go na środku pokoju lub gdy mamy małe dzieci i stawiamy na bezpieczne meble, bez zaostrzonych rantów. Tego typu stoły są najczęściej nierozkładane, dlatego musimy pamiętać o tym, że pomieścimy przy nim ograniczoną liczbę osób. Na małej przestrzeni świetnie sprawdzi się też stół kwadratowy. Równie dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia, jak i w rogu, a nawet dostawiony do pleców kanapy. W niektórych modelach możemy liczyć nawet na opcję dodatkowego powiększenia takiego mebla, co sprawdzi się, gdy będzie musiało zasiąść przy nim więcej osób. Najbardziej uniwersalne i najchętniej wybierane są stoły prostokątne, które niemal zawsze można rozłożyć.

Materiał, z jakiego wykonany jest stół do jadalni

Materiał, z jakiego wykonany będzie stół najlepiej jest dobrać do pozostałych mebli w jadalni. W ofercie sklepów meblarskich spotkać można ponadczasowe stoły jadalniane, wykonane z drewna, których ceny potrafią być niekiedy naprawdę wysokie. Bardzo modnym połączeniem jest obecnie drewniany blat z żeliwnymi nogami, który świetnie pasuje do nowoczesnych, loftowych pomieszczeń. Tańszym odpowiednikiem stołu z litego drewna będzie ten wykonany z laminowanej płyty MDF. Niejednokrotnie taki materiał potrafi doskonale imitować prawdziwe drewno. Do wyboru mamy też stoły z blatami szklanymi, w wydaniu matowym lub przezroczystym. I choć widać na nich w zasadzie nawet najmniejsze zabrudzenia, ich czyszczenie to drobnostka

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA