Zamknij
REKLAMA

Poradnik biwakowy dla początkujących.

12:00, 17.03.2020 | a.
Skomentuj

Jesteś w trakcie planowania pierwszego biwaku i kompletnie nie wiesz od czego zacząć? Jest kilka bardzo ważnych kwestii, o które koniecznie musisz zadbać. Jeżeli nie sporządziłeś jeszcze listy z niezbędnymi rzeczami, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Schronienie i zdrowy sen w podróży

 Najważniejszymi kwestiami, które mają znaczący wpływ na jakość odpoczynku na łonie przyrody, są komfort i bezpieczeństwo. Zadba o nie jedynie odpowiednio dobrany do naszych potrzeb namiot turystyczny! Obecnie na rynku sprzętu turystycznego istnieje wiele opcji wyboru, wśród których nietrudno się zgubić. Istnieje kilka uniwersalnych rad, które będą przydatne niezależnie od naszych preferencji. Jeżeli wybieramy się na biwak w większym gronie, to musimy pamiętać o złotej zasadzie +1. Niezależnie od osób uczestniczących w wyjeździe nasz namiot powinien oferować o jedno miejsce więcej. Przestrzeń ta znacznie podwyższy komfort poruszania się, przełoży się na wygodę podczas snu i doskonale sprawdzi się jako dodatkowe miejsce na bagaż. Gdzie jeszcze można umieścić nasze plecaki i sprzęt? W przedsionku! Im większy tym lepiej - będziemy mogli pozostawić w nim ubłocone buty, przygotować śniadanie lub przeczekać przelotny deszcz. W kwestii tego ostatniego, podczas wybierania namiotu, musimy zwrócić uwagę na parametr wodoodporności. Określa się ją za pomocą słupa wody, czyli ilości wody jaka może spaść na metr kwadratowy namiotu, zanim zacznie przeciekać. Wartość na poziomie 1500 mm ochroni nas przed deszczem, jedynie jeżeli poprawnie rozstawimy namiot. Najlepiej zatem zaopatrzyć się w namiot, który posiada tę wartość na poziomie co najmniej 3000 mm. Jednym z czołowych producentów namiotów turystycznych jest marka Outwell, która specjalizuje się w stosowaniu innowacyjnych rozwiązań.

W naszym ekwipunku oczywiście nie powinno zabraknąć śpiwora. Przy wyborze musimy kierować się warunkami atmosferycznymi w jakim będziemy biwakować. Chodzi tu przede wszystkim o temperaturę, ponieważ model letni na pewno nie sprawdzi się w okresie jesiennym lub wiosennym. Czym się zatem kierować? Śpiwory turystyczne dzielą się na 3 zasadnicze grupy - dwusezonowe, trzysezonowe i czterosezonowe. Modele pierwszego typu doskonale nadają się na biwakowanie latem. Wtedy izolacja cieplna nie jest nam niezbędna, a podczas chłodniejszych wieczorów taki śpiwór zapewni nam optymalne warunki do snu. Śpiwory trzysezonowe to wybór idealny na wyprawę wiosną i jesienią. Niektóre dni w tych porach roku potrafią być naprawdę chłodne, również pogoda lubi być wtedy kapryśna. Takie śpiwory gwarantują dobrą termoizolację nawet przy ujemnych temperaturach. Ostatni typ śpiworów zarezerwowany jest dla najbardziej wytrwałych osób, które uwielbiają biwakowanie o każdej porze roku - nawet zimą. Dobrze dobrany śpiwór turystyczny, to jedyna gwarancja na spokojny sen, który da nam siły na kolejny dzień przygód.

Na biwaku jak w domu

Smaczny posiłek na łonie przyrody - brzmi jak fantazja? Pyszne jedzenie podczas biwaku jest jak najbardziej możliwe! Jedyną rzeczą jaką musimy mieć jest palnik lub kuchenka turystyczna. Pierwsza propozycja, sprawia że gotowanie nawet w najtrudniejszych warunkach jest czystą przyjemnością. Atutem palników jest ich kompaktowość i niewielka waga, wynikająca z niezwykle prostej konstrukcji. Musimy jedynie posiadać kartusz gazowy, na który nakręcany jest palnik. Kuchenki turystyczne przeznaczone są dla nieco bardziej wymagających podróżników. Ich konstrukcja zapewnia znacznie lepszą stabilizację i umożliwia ustawienie nawet dużego garnka, co będzie szczególnie przydatne podczas wyprawy w większym gronie. W takim razie w czym gotować podczas biwaku? Na to pytanie już dawno odpowiedzieli producenci sprzętu turystycznego, tworząc patelnie i garnki turystyczne, które są lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe. 

Z dala od cywilizacji często odczuwalny jest brak wielu udogodnień, takich jak dostęp do łazienki. Łazienka w warunkach polowych - tak, to możliwe! Rozwiązaniem na tego typu bolączki będzie prysznic turystyczny. Na jego konstrukcję najczęściej składa się czarny worek, który po wypełnieniu wodą należy zawiesić na przykład na drzewie, oraz rurka z zaworem zakończonym sitkiem. Czarny kolor pochłania promienie słoneczne, dlatego tak zawieszony prysznic szybko się nagrzewa, osiągając temperaturę do 30 °C. 

Przydatne akcesoria

Podczas biwaku warto zaopatrzyć się również w odpowiednie oświetlenie, które znacznie podwyższy komfort odpoczynku pod namiotem. Warto mieć przy sobie latarkę czołową, która pozwoli na wykonanie wielu czynności nawet w kompletnych ciemnościach. Dzięki niej będziemy mogli swobodnie poruszać się po naszym obozie i unikniemy potknięcia się o naciąg namiotu. Kolejnym gadżetem przydatnym podczas biwaku będzie multitool lub klasyczny scyzoryk. Czym jest multitool? To wielozadaniowe narzędzie niewielkich rozmiarów, które jest w stanie zastąpić wiele różnych narzędzi, przydatnych w warunkach polowych. 

Po sporządzeniu takiej listy, jesteś gotowy by stawić czoła kompletowaniu ekwipunku. Bo zdobyciu wszystkich niezbędnych rzeczy będziesz mógł ruszyć w podróż, która nie będzie w stanie Ciebie niczym zaskoczyć!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone