Uczeń klasy 1 szkoły podstawowej z powodu choroby nie uczęszcza do szkoły, ma ponad 50 % nieobecności, może być niepromowany do klasy drugiej. Czy musi być zgoda rodzica na pozostawienie dziecka w klasie pierwszej?
Uczeń klasy 1 szkoły podstawowej z powodu choroby nie uczęszcza do szkoły, ma ponad 50 % nieobecności, może być niepromowany do klasy drugiej. Czy musi być zgoda rodzica na pozostawienie dziecka w klasie pierwszej? Czy należy ucznia promować i wyrównać braki klasie drugiej.
Odpowiedź na pytanie zawiera przepis art. 44o ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1481 ze zm.), zgodnie z którym uczeń klasy I–III szkoły podstawowej otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej.
Oznacza to, że należy uwzględnić różne tempo rozwoju dzieci a ewentualne braki w wiedzy i umiejętnościach powinny być sukcesywnie uzupełniane, tak, aby na koniec klasy III wszyscy uczniowie opanowali podstawę programową określoną dla klas I-III w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.).
Natomiast zgodnie z przepisem art. 44o ust. 2 ww. ustawy o systemie oświaty „W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I–III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.”. Opinia nie ma mocy wiążącej, ale bez opinii odpowiednio: rodziców lub wychowawcy, rada pedagogiczna nie może podjąć uchwały w sprawie powtarzania klasy przez danego ucznia.
Powyższe zasady dotyczą każdej szkoły podstawowej. Nie ma znaczenia, czy szkoła ma określony obwód, czy nie.
Podstawa prawna:
Wanda Pakulniewicz
wychowawcazklasa.pl
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zużyty olej spożywczy? Teraz można go oddać
ile oleju zebrano? ile przekazano do utylizacji, kto odpowie majątkiem za takie wywalanie kasy na stanowiska i urządzenia. Prosta kalkulacja.
kon t rol er
22:02, 2025-07-14
Jazda hulajnogą jak nigdy wcześniej
Mam 64 lata, osobiście śmigam hulajnogą eletryczną ale w kasku i to motocyklowym. BHP na pierwszym miejscu. PAMIETAJCIE drogie dzieciaki i nie tylko. Pozdrawiam Was
Emeryt- prawie
19:49, 2025-07-14
Złapany dzięki kamerze. Miał spray, narkotyki i wyrok
Pani Malinowska,na jednej nóżce,na zeszycik małpkie natychmiast życze sobie.
Osiosiosio
19:41, 2025-07-14
Awaria sieci Play w Szczecinku i regionie.
Tylko że ten Play ma takie awarie nagminnie. I wieczna argumentacja awaria przekażnika. Omijać tą sieć szerokim łukiem.
NIEZADOWOLONY
19:17, 2025-07-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz