Zamknij
REKLAMA

Egzotyczne wakacje w Afryce - wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem

14:06, 30.01.2020 | a.d
Skomentuj

Egzotyczne wakacje w Afryce brzmią kusząco dla wielu z nas. Kto nie chciałby doświadczyć obcowania z naturą, która praktycznie nie została zmieniona od tysięcy lat? Z zaciekawieniem oglądać życie dzikich zwierząt podczas wycieczki safari? Albo spróbować objąć baobab? Wszystko brzmi wyjątkowo atrakcyjnie, jednak jeżeli planujemy wyjazd do Afryki, musimy wiedzieć o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa, warunków pogodowych, czy potrzebnych dokumentów. O tym przeczytacie niżej.

Egzotyczne wyprawy – organizacja

W momencie, gdy zdecydujemy się na egzotyczne wakacje, musimy sporo się natrudzić, aby samemu  wszystko zorganizować. Schody zaczynają się już na początku, kiedy szukamy lotów, ponieważ możemy spędzić długie godziny przed komputerem i nie znaleźć odpowiedniego dla nas połączenia. Kolejnym wyzwaniem jest organizacja transportu z lotniska, załatwienie ubezpieczenia, czy konkretnego lokum. W momencie, gdy jesteśmy nowicjuszami, możemy łatwo zostać oszukani, przez co cała nasza wycieczka może okazać się koszmarem, zamiast spełnieniem marzeń.

Warto zatem rozważyć ofertę, którą podsuwają nam różne biura podróży. Przykładowo: https://feelthetravel.pl zapewnia nam kompleksową organizację podróży, dzięki czemu zostajemy całkowicie odciążeni z poczucia odpowiedzialności i ze stresu, który jest z nim nierozerwalnie związany. Warto zaufać właśnie im, ze względu na ogromne doświadczenie w organizacji  podróży do najodleglejszych zakątków świata.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Przed wyjazdem na Czarny Ląd, musimy się koniecznie zaszczepić. Jako turyści jesteśmy szczególnie narażeni na tamtejsze choroby, ze względu na to, że wcześniej nie mieliśmy z nimi styczności, przez co nasza odporność jest mniejsza. Najpóźniej miesiąc przed podróżą powinniśmy udać się do jednej z Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, w której umożliwione jest wykonanie szczepienia. W większości państw afrykańskich, np. Kongo, Kamerun, czy Senegal musimy być obowiązkowo zaszczepieni przeciwko żółtej febrze.

Natomiast wyjeżdżając do Gabonu, musimy zaszczepić się przeciwko tężcowi, błonicy i polio. Jednak można na nie się zaszczepić mimo wszystko, nawet w momencie, kiedy nie będziemy odwiedzać akurat tego państwa. Innymi zalecanymi szczepieniami są te przeciwko wściekliźnie, czy durowi brzusznemu. Przed wyjazdem warto również zaopatrzyć się w leki przeciw malarii.

Klimat w Afryce

Ważne jest, aby zaznaczyć, że z reguły na tym kontynencie panuje klimat gorący lub bardzo gorący. Jednak na jego poszczególnych częściach, a konkretnie na południu i północy możemy doświadczyć klimatu umiarkowanego. Najgorętszym regionem jest oczywiście Sahara, gdzie w letnich miesiącach w ciągu dnia temperatura może sięgać nawet ponad 50 stopni Celsjusza.

Ważne jest, aby zaznaczyć, że klimat w poszczególnych częściach Afryki się różni, na samej północy i południu kontynentu występuje klimat suchy, natomiast wzdłuż równika, czyli w okolicach Kotliny Konga panuje klimat wilgotny, gdzie roczna amplituda opadów wysokich przekracza 2 tys. mm. Dlatego zawartość naszego bagażu będzie w dużej mierze zależała od tego, która część Afryki jest celem naszego wyjazdu.

Wizy do Afryki

Jako Europejczycy do większości państw afrykańskich będziemy potrzebowali wizy, jednak nie do wszystkich. Republika Południowej Afryki, Maroko i Botswana pozwalają na bezwizowe ich odwiedzenie w celach typowo turystycznych. Tam wystarczy nam paszport z co najmniej 6-ciomiesięcznym okresem ważności. Ciekawe jest, że w części krajów afrykańskich możemy załatwić wizę tuż po przylocie, na ich lotnisku, na przykład w Etiopii, czy Kenii.

Istnieją jednak państwa, w których należy mieć wyrobioną wizę z większym wyprzedzeniem, przykładowo Kamerun, czy Gabon. Warto wspomnieć, że na terenie Polski występuje stosunkowo mała ilość ambasad krajów afrykańskich, przez co musimy udać się do innego państwa, aby wyrobić te dokumenty. Koszt tych wiz waha się od 50 do 200 euro w zależności od kraju i długości wyjazdu.

Podróż do Afryki to bez wątpienia wspaniała przygoda, którą będziemy pamiętać do końca życia. Jednakże przed wyjazdem musimy wypełnić sporo formalności i koniecznie się zaszczepić. Pamiętajmy, że Afryka jest kontynentem, który jest zróżnicowany klimatycznie i w dużej jego części występują ogromne opady deszczu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone