Zamknij
REKLAMA

Księgowość dla sklepu spożywczego - co należy wiedzieć przed wyborem biura rachunkowego?

21:18, 12.01.2020 | materiał partnera
Skomentuj

Wiele osób zastanawia się nad własną działalnością, ponieważ chcą w ten sposób dążyć do niezależności finansowej. Jest to bardzo dobra postawa, która daje dużą swobodę działania i szanse na dużo większe zarobki niż praca etatowa. Jednym z częściej wybieranych pomysłów jest sklep spożywczy. O czym trzeba pamiętać otwierając taki sklep?

O czym pamiętać otwierając sklep spożywczy?

Przed otwarciem sklepu spożywczego trzeba pamiętać o wielu podstawowych rzeczach. Przede wszystkim trzeba dokonać właściwego wyboru co do miejsca, w który będzie znajdował się dany sklep. Jeżeli miejsce to jest otoczone siecią innych sklepów spożywczych (szczególnie znanych marek franczyzowych), konkurencja może okazać się zbyt silna. Następnie, warto przemyśleć typ sklepu spożywczego. Do wyboru jest możliwość skorzystania z franczyzy lub rozwój własnej marki. Jest to krok powiązany z wyborem miejsca, gdyż część marek franczyzowych targetowana jest na bogatszą część społeczeństwa, część z nich ma charakter bardziej uniwersalny.

Trzeba również pamiętać o tym, aby dać się zauważyć swoim potencjalnym klientom. W prowadzeniu biznesu najważniejsze jest rozpoznanie potrzeb klienta. Jeżeli oferowane produktu nie będą spełniały ich potrzeb, nie będą generowały zysku. Przed otwarciem sklepu spożywczego warto pamiętać, aby zacząć od takich podstaw jak nauka obsługi kasy fiskalnej czy podstawy zarządzania stanem magazynowym. Otwierając sklep franczyzowy, takie przeszkolenie otrzymamy od franczyzodawcy. Jedną z istotnych rzeczy jest pozyskanie odpowiednich zezwoleń na sprzedaż tytoniu oraz alkoholu, gdyż, co by nie mówić, są to szczególnie często kupowane.

Więcej: https://keep-going.pl/biznes/franczyza-na-czym-polega-i-jak-wybrac/

Jakie kody PKD?

W związku z założeniem własnej firmy, przedsiębiorca musi określić rodzaj wykonywanych usług, które zamierza oferować. W związku z tym, musi wybrać odpowiedni kod PKD. Jest to bardzo istotne przed założeniem firmy, ponieważ bez kodu PKD nie można wystawiać faktur z tytułu danej działalności. Ogólnie rzecz biorąc, Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD) jest zbiorem różnych typów działalności społeczno-gospodarczej, które mają miejsce w gospodarce narodowej. Tego typu kody zostały wprowadzone w celach ewidencyjnych. Są stosowane przede wszystkim do prowadzenia różnego rodzaju statystyk, dokumentacji czy rachunkowości przez urzędników w różnego rodzaju rejestrach. W związku z tym istnieje konieczność posiadania takiego kodu dla własnej działalności. Kod PKD trzeba podać podczas składania wniosku CEIDG-1.

Istnieje ogólnie około 400 kodów PKD, które są podzielone na sekcje, grupy i działy. W znalezieniu kodu PKD warto udać się na stronę CEIDG, ponieważ to tam znajduje się pełna lista kodów PKD. Jest to miejsce, od którego warto zacząć poszukiwania. Znajdują się tam również rozszerzone opisy.

Księgowość dla sklepu spożywczego

Przed otwarciem sklepu warto zainteresować się tematem księgowości. Przede wszystkim trzeba rozliczać dochód, ale również takie rzeczy jak zwroty czy straty. Sklepy spożywcze często generują dużą ilosć dokumentów księgowych, ze względu na liczne dostawy. Warto więc wybrać takie biuro rachnkowe, które będzie odbierało na bieżąco od nas wszelkie dokumenty księgowe.

W przypadku małego sklepu z niewielką ilością produktów, przy jednoosobowej działalności gospodarczej, możliwe jest porwadzenie tzw. uproszczonej księgowości, którą możemy realizować samodzielnie. Kiedy sklep się rozrośnie, lub wybierzemy formę prawną spółki z o.o. warto skorzystać z usług biura rachunkowego, które poprowadzi pełną księgowość, czyli księgi rachunkowe.

Biuro rachunkowe oprócz księgowania dokumentów, wyliczy nam wszelkie podatki, wygeneruje i wyśle deklaracje oraz poprowadzi wszelkie formalności związane z kadrami i płacami. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone