Zamknij

Z jakich powodów fabryki wykorzystują roboty przemysłowe?

09:49, 04.10.2019 a.d Aktualizacja: 22:49, 04.10.2019
Skomentuj

Trudno jest wyobrazić sobie obecny kształt przemysłu pozbawionego robotyzacji i automatyzacji produkcji. Doszło nawet do sytuacji, w której stopień zaawansowania poszczególnych gospodarek światowych oceniany jest właśnie przez pryzmat zrobotyzowania. Mimo że Polska nie znajduje się w czołówce przemysłowej obleganej przez kraje dalekiego wschodu i bliskiego zachodu, to rodzime firmy coraz chętniej wykorzystują roboty przemysłowe w swoich fabrykach oraz magazynach.

Trzeba sobie zatem odpowiedzieć na pytanie: z jakich powodów fabryki wykorzystują roboty przemysłowe? W niniejszym artykule weźmiemy pod lupę te najważniejsze.

Oszczędność czasu

Nawet najsprawniejszy człowiek nie jest w stanie pracować non stop bez odpoczynku. Po pewnym czasie uwypuklone zostanie jego zmęczenie i brak energii, ale może też dojść do sytuacji, w której będzie się musiał udać na chorobowe. Aby unikać sytuacji, w której brakuje siły przerobowej, przedsiębiorcy dokonują zakupu specjalistycznych robotów przyczyniających się do znacznej oszczędności czasu pracy. Poza tym właściwie skalibrowane będą pracować w sposób wydajniejszy niż w przypadku fizycznego pracownika.

?

Roboty przemysłowe serii M-2000 marki Fanuc

Skuteczniejsza praca

Gdyby nie robotyzacja to właściwie nie moglibyśmy dziś obserwować takich zjawisk jak produkcja masowa, zdolna do wytwarzania jednolitych wymiarowo wielu kopii pojedynczego wyrobu. Niezależnie, czy mowa o robotach przeznaczonych do wycinki metalowych elementów, czy tych służących do łączenia poszczególnych części, to w obydwu przypadkach działają one dzięki zainstalowanemu przez specjalistę komputerowemu oprogramowaniu. Pozwala to na precyzyjne ustawienie parametrów automatów, minimalizując błędy pojawiające się w przypadku produkcji o charakterze manualnym. Inną zaletą tego rozwiązania jest możliwość znacznego zaoszczędzenia materiałów technicznych.

Minimalizacja kosztów

Tym samym dochodzimy do ostatniego powodu, związanego bezpośrednio z firmowymi finansami. Za sprawą oszczędności czasu i ukrócenia przerw w pracy gwałtownie zmniejszają się wydatki produkcyjne. Jak zostało wspomniane  w poprzednim akapicie, należy do tego doliczyć ograniczenie zużycia materiałów potrzebnych do wytworzenia poszczególnych wyrobów. Jak zatem widać roboty przemysłowe mają swój duży wkład w optymalizację działań przedsiębiorstwa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%