Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zawiera wiele zmian. Jedna z nich związana jest natomiast z wymogami jakie prawdopodobnie będzie musiała spełniać kadra zarządzająca placówkami medycznymi po wprowadzeniu nowych przepisów. Na czym będą one polegały i czy można w jakikolwiek sposób uniknąć państwowych egzaminów, które mają być przeprowadzane przez powołaną między innymi w tym celu Agencje Rozwoju Szpitali?
Projekt ustawy przewidywał wprowadzenie przepisów, w ramach których kierownikiem szpitala będzie mogła zostać wyłącznie osoba, która zostanie wpisana na listę menedżerów prowadzoną przez powołaną Agencje Rozwoju Szpitali. Wpisanie na listę możliwe będzie natomiast w przypadku zdania egzaminu państwowego organizowanego przez ARS.
Dodatkowymi wymaganiami jakie będzie musiał zgodnie z projektem Ustawy spełnić zarządca szpitala to natomiast co najmniej 5-letni staż pracy w podmiocie leczniczym czy nadzorującym podmiot szpitalny lub 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym w podmiocie szpitalnym.
Zgodnie z wypowiedzią Ministra zdrowia Adama Niedzielskiego działanie związane z egzaminowaniem osób chcących objąć stanowiska kierownicze w szpitalach ma na celu przede wszystkim sprofesjonalizowany kadry zarządzającej. Uważa on bowiem, że jednostkami szpitalnymi mogą zarządzać wyłącznie osoby odpowiednio do tego przygotowane, które mają właściwą wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności z tym związane.
Warto w tym przypadku wspomnieć, że plany wprowadzenia tego typu rozwiązania były zapowiadane już w grudniu 2021 roku, nie zmienia to jednak faktu, że ich wprowadzenie będzie wiązało się ze sporymi ograniczeniami, tym bardziej że nie wiadomo do końca w jaki sposób ma wyglądać egzamin, który będzie przeprowadzany przez Agencję Rozwoju Szpitali.
W projekcie Ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa można znaleźć jednak pewną furtkę, która umożliwi znalezienie się na liście menedżerów prowadzonej przez ARS. Rozwiązaniem tym jest ukończenie studiów podyplomowych MBA w ochronie zdrowia. Tego typu studia pozwalają bowiem zdobyć kompleksowe wykształcenie oraz odpowiednie kompetencje związane z zarządzaniem w jednostkach medycznych, a także ich prowadzeniem. Oprócz tego są one także doskonałą szansą na rozwój kariery zawodowej, ponieważ uzyskany po ich zakończeniu międzynarodowy certyfikat MBA obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale całego świata, gdyż program studiów w tym przypadku realizowany jest zgodnie z zaleceniami International Hospital Federation, European Foundation for Management Development oraz Association of MBAs.
Podsumowując, o ile projekt ustawy prezentowany przez Ministerstwo zdrowia wejdzie w życie, kadrę kierowniczą szpitali będą mogły stanowić wyłącznie osoby wpisane na listę menedżerów prowadzonej przez ARS. Z kolei, aby się na niej znaleźć trzeba będzie mieć ukończone studia podyplomowe MBA w ochronie zdrowia lub zdać państwowy egzamin.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz