Zamknij
REKLAMA

Czym są ładunki powrotne i jak je znajdować?

21.17, 21.09.2022 .
Skomentuj

Ładunki powrotne są jednym ze sposobów pozwalających na redukcję strat i zwiększenie dochodów w firmie. Każda firma przewozowa i spedycyjna zabiega o to, aby unikać tzw. pustych przebiegów, które jedynie generują straty. W jaki sposób pozyskiwać takie zlecenia?

Jaka jest specyfika ładunków powrotnych?

Podpowiedzi warto szukać już w sugestywnej nazwie. Otóż realizacja ładunku powrotnego następuje wówczas, gdy przewoźnik po realizacji głównego, docelowego zlecenia w drodze powrotnej do bazy nie udaje się z pustym pojazdem, ale realizuje niejako “przy okazji” powrotu kolejną współpracę. 

Permanentny brak takich zleceń wskazuje wprost, że brak dbałości o takie zlecenia może przyczynić się do znacznego obniżenia przychodów przedsiębiorstwa. Zdaję sobie z tego sprawę zarówno przewoźnicy, jak i przedstawiciele firm spedycyjnych.

 Z tego właśnie powodu powinno się podejmować konkretne kroki, które pozwolą zmienić tę tendencję.  Owocem tych starań powinno być uzyskanie kolejnych współprac. To szczególnie istotny aspekt w przypadku zleceń o charakterze międzynarodowym.

Ładunki powrotne - szansa na stałe kontrakty

Pozyskanie takiego zlecenia, które będzie realizowane w ramach drogi powrotnej może okazać się czymś o wiele bardziej perspektywicznym niż jednorazowy strzał. Dlaczego? Otóż wiele firm zlecających może traktować to niejako w postaci sprawdzianego dla nowego podwykonawcy. Warto zatem z taką samą pieczołowitością podchodzić do każdych kolejnych zamówień przewozowych, nawet tych minimalnych. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy nie okaże się to okazją biznesową nastawioną na długofalową współpracę.

W rezultacie pozyskanie takiej pojedynczej kooperacji będzie szansą na napływ nowych zleceń - przy wzorowej realizacji możesz oczekiwać poleceń ze strony zadowolonego klienta końcowego. Taki efekt kuli śnieżnej jest wysoce pożądany w każdej branży. Warunkiem koniecznym jest tutaj jednak rzetelność w realizacji każdego zlecenia.

Ograniczenie pustych przebiegów to szansa na większe przychody

Sytuacje, w których przewoźnik wraca z pustym pojazdem do bazy powinny mieć miejsce sporadycznie. Skuteczne pozyskiwanie takich współprac to prosty krok prowadzący do zwiększenia obrotów w firmie. 

Warto wykorzystywać rynkowe szanse, które mogą być pomocne przy nawiązywaniu takich kooperacji. Niekiedy wyszukiwaniem takich tematów zajmują się sami przewoźnicy, albo oddelegowany pracownik biura. Poniżej prezentujemy sprawdzoną metodę, która może zwiększyć dochody w firmie transportowej.

Gdzie szukać ładunków powrotnych?

Obecnie jest naprawdę wiele możliwości, które pozwolą z sukcesem znajdować ten rodzaj zleceń. Mnogość opcji ma jednak także pewne minusy - mowa tutaj o konieczności poniesienia nierzadko sporych nakładów czasowych, aby znaleźć zlecenie, które będzie dokładnie wpisywać się w obszar poszukiwań zgodnie z ustalonymi parametrami. Do wyboru są tutaj np. giełdy transportowe, które gromadzą zapotrzebowanie zarówno na krajowe jak i zagraniczne zlecenia. W zależności od typu współpracy, jakiej szukasz, warto dokonać rejestracji w kilku miejscach i umiejętnie filtrować takie ogłoszenia. 

Kluczem do sukcesu jest także cierpliwość i systematyczność. Dzięki takiej wytrwałości z pewnością prędzej czy później uda się nawiązać opłacalną współpracę. Kto wie, może ona będzie początkiem regularnej i stałej kooperacji? W praktyce okazuje się bowiem, że wiele osób przedwcześnie rezygnuje z takich poszukiwań, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Firma spedycyjna jako jedna z możliwości?

Bez względu na to, czy jesteś przewoźnikiem, który działa w ramach samodzielnie wypracowanych kooperacji lub współpracuje z przedsiębiorstwem spedycyjnym. 

Jeśli tylko masz wolne moce przerobowe lub chcesz poprawić swoją skuteczność w zakresie realizacji zleceń opartych na ładunkach powrotnych - warto zgłosić się do dynamicznie rozwijającej się firmy, która w wyniku swojej ekspansji jest otwarta na kolejne współprace. 

Przykład stanowi tutaj M&W Spedition - firma o ponad 20-letnim doświadczeniu, która dzięki swojej rzetelności stale realizuje zlecenia transportowe dla klientów z Polski i zagranicy. Cześć z nich obejmuje ładunki powrotne, o których przeczytać można tutaj: https://www.mw-spedition.com/przewoznik/ladunki-dla-przewoznikow/.

Nie da się zaprzeczyć, że ładunki powrotne są jednym z elementów, które przyczyniają się do zwiększenie rentowności pracy przewoźników. Jeżeli zależy Ci na wzroście przychodów - postaranie się o takie współprace będzie dla Ciebie wysoce intratnym scenariuszem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%