Zamknij
REKLAMA

Jak często trzeba wymieniać ubrania robocze pracownikowi?

10.02, 20.09.2022 .
Skomentuj

Wiele zawodów wymaga stosowania ubrań roboczych. Mowa o każdej pracy, w której odzież cywilna mogłaby ulec uszkodzeniu. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie podwładnym odpowiedniej odzieży. Jak często pracodawca ma obowiązek wymieniać ubranie robocze? Sprawdzamy!

Funkcjonalne i czyste ubrania robocze

Jak się okazuje, przepisy nie określają w jasny sposób, jak często powinny być wymieniane ubrania robocze. Powody tego są dosyć oczywiste. Przede wszystkim jest zbyt wiele czynników decydujących o tempie zużywania ubrań. Mowa tutaj o specyfice pracy czy rodzaju ubioru. Nie sposób stworzyć jeden przepis, określający dokładny okres użytkowania ubrań pracowniczych. Ważne jest, aby ubrania zawsze dobrze pełniły swoje funkcje. Powinny być też czyste i bezpieczne dla pracownika oraz otoczenia.

Tym samym pracodawca ma obowiązek wymiany ubrań pracowników zawsze wtedy, kiedy nie są one w stanie dłużej spełniać swoich zadań, są zabrudzone bez możliwości doczyszczenia lub stwarzają zagrożenie dla pracowników lub otoczenia.

Wątpliwości w kwestii wymiany ubrań roboczych

Czasami pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno należy już wymienić ubrania robocze lub też, czy w danej sytuacji powinien dokonać tego pracodawca. Otóż co do kwestii momentu wymiany ubrania, łatwo określić go na podstawie przepisów BHP – ogólnych oraz specyficznych dla danego zakładu pracy. W przepisach powinien być określony wymagany strój roboczy i jego cechy. Jeśli ubranie robocze nie spełnia wymogów określonych w przepisach, należy je wymienić.

Jeśli chodzi o to, kto ma wymieniać sprzęt, pracodawca czasami może zrzucić winę za zużycie ubrania na pracownika. Mowa o sytuacji, w której pracownik zniszczył ubranie poprzez wykorzystywanie go w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Warto przy tym zaznaczyć, że po stronie pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że odzież była wykorzystywana w nieprawidłowy sposób. Jeśli nie uda się tego dowieść, obowiązek wymiany ubrania niezmiennie pozostaje po stronie pracodawcy.

Ubrania robocze Poznań - zapraszamy po więcej informacji.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%