Zamknij
REKLAMA

Nie wiesz, kiedy dojdzie przelew? Sprawdź sesje Elixir

21.00, 14.09.2022 .
Skomentuj

Każdy choć raz zastanawiał się, kiedy przelew dotrze na jego konto lub pojawi się na rachunku odbiorcy. To szczególnie istotne w przypadku opłat za media, ratę kredytu czy innych zobowiązań ze ściśle określonym terminem. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy dojdzie przelew, pomocna okaże się wiedza na temat tego, czym są sesje Elixir – dowiedz się o nich wszystkiego i sprawdź, jak działają.

Czym są i jak działają sesje Elixir?

Wyjaśnienie tego, czym są i jak działają sesje Elixir, warto poprzedzić informacją na temat funkcjonowania systemu Elixir. Efektywna realizacja przelewów w polskiej walucie jest możliwa właśnie dzięki temu elektronicznemu systemowi rozliczeń między bankami. Elixir pośredniczy zarówno w płatnościach uznaniowych, jak i obciążeniowych klientów indywidualnych, biznesowych i samych banków. Bezpieczeństwo rozwiązania potwierdza fakt, że system spełnia normy europejskie w zakresie obsługi płatności, dodatkowo rozliczenia oraz dane są szyfrowane z wykorzystaniem elektronicznego podpisu Szafir. Elixir jest na bieżąco dopasowywany do potrzeb banków i coraz nowszych rodzajów płatności.

Jeżeli chodzi o sesje Elixir, warto wiedzieć, że z wyłączeniem polecenia zapłaty w ramach poszczególnych sesji obsługiwanie są wszystkie typy płatności. Istotne jest również, że przelew wykonywany w ramach systemu Elixir, może być zlecony w każdym momencie – 24h na dobę, natomiast nie jest to jednoznaczne z rozliczeniem transakcji. Rozliczenie transakcji odbywa się w dni robocze w ramach jednej z trzech sesji Elixir, a w księgowaniu sesji uczestniczy Narodowy Bank Polski. Sesje odbywają się w następujących blokach czasowych:

  • sesja nr 1 – 9:30-11:00,
  • sesja nr 2 – 13:30-15:00,
  • sesja nr 3 – 16:00-17:30.

Każdy bank rozlicza się z przelewów wykonanych w systemie Elixir zgodnie ze wspomnianym planem godzinowym, jednak indywidualnie opracowuje własny harmonogram sesji wychodzących i przechodzących.

Sesje Elixir – co jeszcze warto wiedzieć?

Harmonogram sesji Elixir stanowi podstawową i niezbędną informację umożliwiającą oszacowanie, kiedy przelew dotrze na Twoje konto. Jednak w związku z tym, że godziny przyjmowania i przekazywania przelewów są określone w ramach wewnętrznych regulacji banków – harmonogram nie wystarczy, by móc dokładnie określić ten termin. Oprócz niego dostarczenie pieniędzy na rachunek odbiorcy zależny jest również od:

  • sesji w banku nadawcy,
  • sesji w banku odbiorcy.
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%